Kegelove vježbe za žene

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Kegelove vježbe su u osnovi jednostavna stezanja i relaksacije mišićja dna male zdjelice u svrhu njihova ojačavanja.

Zašto je napisano „Kegelove vježbe za žene“? Zar postoje i Kegelove vježbe za muškarce? A ako i postoje, u čemu se razlikuju?

Doista, tzv. modificirane Kegelove vježbe mogu prakticirati i muškarci … no o tome će naši dragi čitatelji čitati u drugim kolumnama.

Kegelove vježbe su u osnovi jednostavna stezanja i relaksacije mišićja dna male zdjelice u svrhu njihova ojačavanja. Mišićje dna male zdjelice proteže se između kukova i potporanj je reproduktivnim organima. Mnogi čimbenici, kao što su trudnoća, porod, starenje, debljanje i drugo, uzrokuju njihovo slabljenje, a jednom kada se shvati mehanizam izvođenja Kegelovih vježbi, one se mogu prakticirati uvijek i svuda.

Mehanizam Kegelovih vježbi jednostavno je objasniti i shvatiti i medicinskim laicima, od tuda i velika popularnost ovih vježbi.

 Mehanizam izvođenja Kegelovih vježbi

Najjednostavnije objašnjenje je da se pokuša zaustaviti, pa ponovno otpustiti srednji mlaz mokraće – mišićje koje sudjeluje u ovom aktu je ono koje se nastoji ojačati Kegelovim vježbama. Naime, upravo to mišićje uslijed raznih fizioloških i nefizioloških trauma bude oslabljeno i dovodi do niza poteškoća, koje se u uznapredovaloj fazi rješavaju medikamentozno i/ili kirurški, a konzervativnim pristupom, tj. izvođenjem Kegelovih vježbi, nastoji se proces daljnjeg slabljenja ove muskulature usporiti. Važno je uočiti upravo ovu riječ „usporiti“, kako očekivanja od Kegelovih vježbi ne bi bila nerealna. Složit ćemo se svi kako je operacija zadnja opcija i kako dokle god postoje mogućnosti da se zdravlje i kvaliteta života održava na visokom nivou neinvazivnim tretmanima, treba biti uporan u tome i ne odustajati.

Osobito je važno Kegelove vježbe izvoditi na prazan mokraćni mjehur i ne prejako stezati mišićje (kako se ne bi pojavili drugi zdravstveni problemi), a zapravo ne postoji vremensko ograničenje. Doslovce se stezanje i relaksacija mišićja dna male zdjelice može izvoditi uvijek i svuda, primjerice, dok stojite i čekate u redu, u sredstvima javnog prijevoza, dok kuhate ručak za svoju obitelj i slično. Izvođenje Kegelovih vježbi nije vidljivo drugima, pa doista vrijedi iskoristiti dobrobit ovih vježbi za unapređenje svojega zdravlja.

Postoje i mogućnosti postavljanja elektroda na odgovarajuće područje tijela i bilježenja elektromagnetskih signala, kako bi se utvrdilo adekvatno izvođenje Kegelovih vježbi, no u praksi se u našim uvjetima ovime načelno ne služimo.

Kegelove vježbe ipak nisu zamjena za liječenje lijekovima ili kirurško liječenje. No uz pravilno izvođenje Kegelovih vježbi, što znači aktivirati odgovarajuće mišićje, te dovoljno često izvođenje vježbi, potreba za drugim vidovima liječenja može se odgoditi.

 Kegelove vježbe nisu zamjena za lijekove ili operaciju

Kada se žena javi ginekologu zbog tegoba koje se mogu dovesti u vezu s oslabljenim mišićjem dna male zdjelice, a u odgovarajućem detektiranju problema veliku važnost imaju i anamnestički podaci, ginekolog će rastumačiti hodogram postupanja. Ako tegobe, odnosno slabost mišićja dna male zdjelice nisu u uznapredovalom stadiju, preporučit će se konzervativni pristup u vidu Kegelovih vježbi, ali će se istovremeno istaknuti kako se takvim pristupom potreba za drugim oblicima liječenja ne otklanja, nego odgađa. Kada će biti potrebno intervenirati medikamentozno ili kirurški ovisi i o tome koliko će ozbiljno žena shvatiti upute o Kegelovim vježbama, ali, naravno, ne isključivo o tome. Sve ovo je jako važno jednostavno i razumljivo iskomunicirati, kako žena ne bi imala nerealna očekivanja, odnosno kako bi dovoljno rano prihvatila mogućnost kako će jednom zbog problema koje ima trebati uzimati lijekove, a vrlo izgledno je kako će biti potrebna i operacija.

Naravno, ima situacija kada se žena javi ginekologu zbog tegoba koje se mogu dovesti u vezu s oslabljenim mišićjem dna male zdjelice kada se radi već o uznapredovalom stadiju poremećaja i kada je operacija zapravo prva opcija. No i tada se, kao prevencija ponovnom slabljenju funkcije mišićja dna male zdjelice, u poslijeoperacijskom periodu preporuča izvođenje Kegelovih vježbi.

 Imati realna očekivanja

Kao i inače, treba razumjeti kako izvoditi Kegelove vježbe, pravilno ih izvoditi, shvatiti što se od njih očekuje i ne imati nerealna očekivanja. To je jedini ispravan put kako od ovih vježbi može biti koristi i kako se ne bi iatrogeno razvili drugi zdravstveni problemi.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

PUPKOVINA, pupčana vrpca

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLatinski- funiculus umbilicalis Engleski – umbilical chord Njemački – nabelschnur Pupčana vrpca se stvara i traje tijekom prenatalnog razvoja čovjeka. Što znači prenatalni razvoj čovjeka? To je razvoj čovjeka od začeća do rođenja. Pupkovina je po svom sastavu fiziološki i genetski dio fetusa. Slijedom mnogih embrioloških događanja, pupčana vrpca nastaje od mnogih embrioloških tvorbi i […]

Ginekologija

Upale posteljice – vilitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUpale posteljice (vilitis) obično nastaju putem krvi (hematogeno), širenjem uzročnika iz krvi majke u tkivo posteljice. Upalna reakcija se nalazi u tkivu posteljičnih resica. Makroskopski kada se posteljica pogleda, ona izgleda uredno. Zbog tih događanja posteljica može biti nešto lakša ili nešto teža za gestacijsku dob. No, kada se uzorak tkiva posteljice stavi pod mikroskop, […]

Ginekologija

Placenta praevia – porođaj

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePorođaj se u slučaju nasjele posteljice najčešće dovršava carskim rezom. U svim slučajevima totalne i parcijalno nasjele posteljice carski rez je apsolutna indikacija. Carski rez može biti planiran kada nema krvarenja, a dosegnuto je 37 tjedana ili više, trudnoće. Ako je potrebno planirati raniji porod carskim rezom, potrebno je potvrditi zrelost fetalnih pluća. Carski rez […]

Ginekologija

Spolni odnos i trudnoća

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOsnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteŠto je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePlacenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Menstruacija i upala