Akutna upala gušterače, poznata i kao akutni pankreatitis, predstavlja naglo nastalu upalu gušterače koja se očituje jakim bolovima u gornjem dijelu trbuha, a koja može rezultirati ozbiljnim lokalnim i sistemskim komplikacijama. Ova bolest se može kretati od blagog, samoograničavajućeg oblika do teškog, životno ugrožavajućeg stanja. Uzroci akutnog pankreatitisa su mnogobrojni, a najčešći su: žučni kamenci, alkohol, povišene masnoće, lijekovi, infekcije, trauma.
Učestalost akutnog pankreatitisa u Hrvatskoj slijedi globalne trendove. Prema dostupnim podacima, incidencija se kreće oko 30-50 slučajeva na 100,000 stanovnika godišnje. Bolest pogađa ljude svih dobnih skupina, ali je češća kod odraslih, posebice muškaraca, što se pripisuje većoj konzumaciji alkohola. Simptomi akutnog pankreatitisa nastaju naglo, a uključuju intenzivnu bol u središtu gornjeg dijela trhuha koja se vrlo često širi u leđa, mučninu i povraćanje, povišenu tjelesnu temperaturu, ubrzan rad srca, nadutost.
Bolest se uz prisutnu simptomatologiju dijagnosticira laboratorijskom obradom, a u slučaju akutnog pankreatitisa to su povišene vrijednosti gušteračinih enzima u serumu (amilaza i lipaza), ili slikovnim metodama, primarno MSCT-om, kojima se prikazuju promjene karakteristične za akutnu upalu gušterače. Od velikog je značaja u dijagnostici kod upale gušterače i UZV abdomena kojim se također mogu prikazati promjene gušterače koje su specifične za upalu i kojim se može razlučiti radi li se o upali koja je uzrokovana žučnim kamencima ili ne budući da su žučni kamenci drugi najčešći uzročnik akutnog pankreatitisa i u slučaju kojih je potreban specifičan terapijski pristup. Bolest je u prvih 48 do 72h nepredvidivog tijeka zbog čega zahtjeva žurnu posjetu liječniku i liječenje u hospitalnim uvjetima.
Akutna upala gušterače je samoograničavajuća bolest na čiji tijek možemo tek neznatno utjecati terapijskim mjerama. Svim pacijentima je u početku bolesti potrebno intenzivnije praćenje. Liječenje se sastoji u ublažavanju simptoma bolesti. U liječenju je bitna adekvatna analgezija koja će umanjiti intenzivne bolove, hidratacija zbog velikog gubitka tekućine tijekom upale i vrlo čestog povraćanja, te prestanak unosa hrane i tekućine na usta kako bismo spriječili lučenje enzima gušterače i nastavak upalnog procesa. Sve potrebne nutritivne vrijednosti i tekućina se u početku bolesti primjenjuju parenteralno (na venu).
Specifične mjere i terapija uključuju antibiotke koji se primjenjuju isključivo u slučaju potvrđene infekcije, endoskopsku retrogradnu pankreatografiju koja je potrebna ukoliko je uzrok upale gušterače začepljenje žučnog voda kamencem. U teškim slučajevima i kod razvoja komplikacija je ponekad potrebna u kasnijem tijeku liječenja endoskopska intervencija ili operacija. Komplikacije bolesti dijelimo na rane i kasne. Rane komplikacije uključuju nekrozu odnosno smrt dijela gušetrače, razvoj multiorganskog zatajenja, a kasne infekciju nekroze, sepsu, razvoj psudociste. Ovisno o veličini područja koji je bio zahvaćen upalom i težini oštećenja dolazi do gubitka funkcije gušterače odnosno od razvoja šećerne bolesti te neadekvatne razgradnje hrane i apsorpcije hranjivih tvari. Akutna upala gušterače je ozbiljna medicinska hitnost koja zahtijeva promptno prepoznavanje i liječenje.
Uz adekvatnu dijagnostiku i terapiju, većina pacijenata se oporavlja bez dugoročnih posljedica, no teški slučajevi mogu dovesti do značajnih komplikacija i zahtijevati intenzivnu medicinsku skrb. Pravovremena intervencija i multidisciplinarni pristup ključni su za uspješan ishod liječenja.
25.6.2024