Jedna od najčešćih kožnih bolesti su akne i vrlo čest razlog dolaska dermatologu na pregled. Prve promjene u obliku akne mogu nastati u pubertetu, ali i u odrasloj dobi. Sama pojava na koži može biti blaga poput jedva vidljivih promjena, ali i izrazito teška što uvijek zahtijeva liječenje. Akne nastaju na dijelovima kože koja je masnija kao što su lice, prsa i leđa. Ne moraju kod svih biti na svim dijelovima, pa netko može imati samo na licu, netko i na licu i leđima, a netko samo na leđima.
U svom izgledu na koži mogu biti u obliku malenih točkica koji se nazivaju miteseri, u obliku prištića koji mogu imati žućkasti vrh, ili u svom najtežem obliku kada su poput bolnih crvenih okruglih kvržica pod kožom koje ne prolaze spontano. Akne bez obzira na izraženost na koži uvijek predstavljaju i estetski nedostatak i mogu biti uzrok psihičkih problema, pa je osobu koja ima akne i želi ih liječiti potrebno shvatiti ozbiljno i pomoći da se akne izliječe. Veliku ulogu u liječenju akne i kao i u izlječenju imaju proizvodi koji se nanose na kožu a sadržavaju retinoide.
O čemu se zapravo radi i zašto su tako učinkoviti? Bitna je činjenica da se radi o derivatu vitamina A – koji se naziva i retinol i za čije otkriće su 1931. god. Karrer i suradnici dobili Nobelovu nagradu.
Derivati retinola koji se nazivaju retinoidi primjenjuj se u liječenju akne već desetljećima, pa su e njihovo djelovanje i moguće nuspojave dobro poznate. Retinoidi na kožu djeluju protuupalno što znači da smanjuju upalu, otvaraju pore u koži čime je smanjena mogućnost nastanka mitesera, sprečavaju nastajanje ožiljaka na koži, smanjuju lučenje loja i reguliraju rad žlijezda lojnica u koži.
Za komedone i upaljene akne propisuju se kao monoterapija, dok se kod težih oblika akne daje kombinirano uz drugu terapiju koja je često peroralna. Kako bi se postiglo liječenje, a izbjegle određene nuspojave bitno je znati kako nanositi na kožu kremu s retinoidom u svrhu liječenja akne. Nanosi se na kožu nakon umivanja ili tuširanja u tankom sloju jer prije nanošenja koža mora biti očišćena gelom ili micelarnom otopinom i umivena.
Proizvodi s retinoidima preporučuju se za liječenje akne u odrasloj dobi, adolescenata i za djecu nakon dvanaeste godine života. U početku kroz dva tjedna krema ili gel nanosi se svako treće večer, a kasnije svaku večer ili svaku drugu večer jer se je već tada koža naviknula na primjenu. Nuspojave nastaju nakon dva do četiri tjedna primjene kada može nastati crvenilo i suhoća kože, koje se mogu izbjeći pravilnom primjenom proizvoda i nanošenjem manje količine kreme kao i rjeđom primjenom. Time crvenilo prolazi, pa se ponovo može nastaviti s liječenjem. Ponekad se to opaža i na dijelovima lica gdje nije mazano kao što je vrat ili uške jer se vjerojatno tijekom spavanja krema nehotično razmazala i na te dijelove. Može nastati i pojačana osjetljivost na hladnoću i ultraljubičaste zrake. Uz liječenje akne s retinoidima u obliku krema je bitno zanati da je koža jako osjetljiva na sunce pa je fotozaštita u obliku krema sa visokim zaštitnim faktorom tijekom dana obavezna i ne smije se izostaviti bez obzira da li je dan sunčan ili ne. Retinoidi u kremama ne preporučuju se trudnicama, dojiljama i osobama alergičnim na retinoide, također se ne smiju mazati na otvorene rane i ozlijeđenu kožu.
Liječenje s kremama s retinoidima nikako se ne smije kombinirati s različitim pilinzima koji se mogu raditi kod kuće jer koža može burno reagirati. I uvijek je potrebo konzultirati dermatologa ako nastane burno crvenilo ili pogoršanje jer su to sve prolazne situacije radi kojih se ne bi smjelo odustati od daljnjeg liječenja.
19.3.2024