Tijekom ljeta ubodi insekata su česta pojava i mogu na koži ostaviti različite vidljive znakove i posljedice. Ubodi koji nastaju mogu biti u obliku malenih crvenih točkica na koži ili laganog uzdignuća i crvenila kože do jakih sistemskih alergijskih reakcija koje mogu biti i smrtonosnog ishoda. Time se i reakcija na ubode dijeli na lokalnu i sistemsku.
Kod lokalne reakcije javlja se crvenilo, bol i otok na mjestu uboda, a kod sistemske reakcija može biti u obliku vrtoglavice, ubrzanog pulsa, gubitka svijesti i letalnog ishoda. Insekti koji rade ubode su najčešće komarci, pčele, ose, pauci, buhe, stjenice, krpelji i stršljeni.
Ubodi komaraca vrlo su česti i rade ih ženke koje trebaju proteine kako bi mogle izleći jaja, a koje dobivaju iz krvi ljudi, životinja i ptica. Komarice bodu i toplokrvne životinje. pa mogu prenijeti razne parazite i viruse. Time je prije odlaska u određene zemlje obavezno cijepljenje kako bi se zaštitilo od malarije, žute groznice, encefalitisa i denga groznice. Radi klimatskih promjena sve je veća zastupljenost tigrastih komaraca koji su agresivniji od običnih komaraca. Mogu prenositi viruse poput arbovirusa poput uzročnika Chikungunya groznice, žute groznice, dengue.
Ubodi pčele ili ose česti su tijekom ljeta čemu pogoduju visoke temperature, slatko voće, sladoled i slatki napitci. Reakcija na ubod može biti blaga u obliku blagog crvenila na mjestu uboda do nastajanja alergijske reakcije i anafilaktičkog šoka. Osobe koje su alergične na ubod ose ili pčele ne bi smjele koristiti jake parfeme tijekom ljeta, nositi odjeću žarkih boja, piti slatke napitke na plaži, a sa sobom moraju imati komplet za samopomoć koji sadrži adrenalin. Opasni su ubodi u području glave, usne šupljine, vrata jer mogu dovesti do oticanja mekih česti i gušenja pa zahtijevaju hitan pregled kod liječnika i liječenje. Ubodno mjesto je potrebno pregledati i izvaditi žalac ako je zaostao.
Pauci nisu agresivne životinje i ugrizi su zapravo slučajni. Otrovanje paukovim otrovom naziva se arahnidizam, araneidizam ili araneizam. Latrodektizam je najvažniji dio araneizma i predstavlja niz simptomima izazvanim djelovanjem otrova pauka Latrodectus tredecimguttatus ili crne udovice. U Hrvatskoj je latrodektizam zabilježen u Istri, Hrvatskom primorju, Dalmaciji i na otocima.Od trenutka ugriza do pojave prvih simptoma protekne desetak minuta do jednog sata. Nakon ugriza crne udovce je potrebno obratiti se liječniku. Bol počinje u regionalnim limfnim čvorovima, a potom se širi. Bolesnik osjeća stezanje i pritisak u prsnom košu, koža je oznojena, uz grčenje mišića. Kasnije bol popušta uz osjećaj žarenja u tabanima. Trećeg dana bolesnik se obično osjeća mnogo bolje, ali još uvijek ističe bolove u stopalima i žarenje u tabanima, osjeća trnjenje i glavobolju. Nakon nekoliko dana u nekih bolesnika može se uočiti osip po koži tijela. U neliječenih bolest traje u prosjeku sedam dana, a u nekih bolesnika i kraće vrijeme ili znatno duže, sve do tri tjedna. Smrtni ishod je tek rijetkost, ali u nekih bolesnika, osobito u srčanih bolesnika i onih s visokim tlakom, mogu nastupiti komplikacije koje će prouzročiti smrt. U liječenju latrodektizma primjenjuju se simptomatska i specifična protuotrov terapija. Druga vrsta pauka je primorski smeđi riječni pauk, smeđi ‘mediteranski’ pauk samotnjak i pauk violina. Ugriz smeđeg pauka je bezbolan, ali može na koži nastati ranica koja ne cijeli praćena povišenom temperaturom.
Ugrizi krpelja česti su u toplije doba godine, i predstavljaju problem jer zaraženi krpelji prenose bolesti kao što su Lyme borelioza i krpeljni meningoencefalitis, a rjeđe tularemija, Mediteranska pjegava groznica, anaplazmoza, babezioza, erlihioza. Zaraženi krpelj može na koži uzrokovati kružno crvenilo koje se naziva Erythema chronicum migrans i radi kojeg se treba obavezno javiti liječniku jer se mora uzimati antibiotik kako bi prošlo.
Kao pomoć i prevencija protiv uboda insekata mogu biti različiti repelenti u spreju ili losioni koji odbijaju insekte. Repelenti mogu biti sintetičkog porijekla ili prirodnog kao što su eterična ulja. U djece se nikako ne preporučuje istovremena primjena losiona sa zaštitnim faktorima od sunca i repelenta kako bi se izbjegle alergijske reakcije na koži. Pomažu i specijalne narukvice i naljepnice protiv komaraca čijim nošenjem se izbjegavaju ugrizi, a mogu ih nositi i odrasli i djeca.
Za lokalnu primjenu pogodni su lijekovi u obliku gela koji, poput dimetindena, imaju dvostruko djelovanje. Dimetinden ima antihistaminsko djelovanje jer sprječava lučenje histamina koji izaziva svrbež te anestetičko djelovanje koje dovodi do ublažavanja osjeta boli na mjestu nadražaja ili uboda.
17.6.2024