Da li se sunčati uopće, malo, intenzivno ili nikako odluka koju svaka odrasla osoba mora donijeti za sebe, a roditelji za svoju djecu….
Da li se sunčati uopće, malo, intenzivno ili nikako odluka koju svaka odrasla osoba mora donijeti za sebe, a roditelji za svoju djecu. Vrijeme izlaganja suncu i njegovo trajanje je različito i vrlo često ovisno o dobi, spolu, kulturuloškim razlikama, pa se poneke osobe ne sunčaju od djetinjstva jer to ne vole, a neke odrasle osobe se ne sunčaju kroz nekoliko godina iako su se djetinjstvu izrazito sunčale, poneki se sunčaju samo ujutro i poslijepodne, vrlo rijetki samo u podne i to kratko. Priroda čovjeka nije biti zatvoren u prostoriji i ne boraviti na suncu i na otvorenom, no promjenom klimatskih uvjeta i nastajanjem ozonskih rupa, te većom učestalosti nastajanja malignih tumora kože, alergija na sunce promijenio se je i stav o sunčanju. Razlozi izbjegavanja sunčanja zaista su raznoliki, a alergija na sunce je danas vrlo čest razlog. Alergija na sunce može imati nekoliko oblika, a u nju se ubrajaju dijagnoze poput polimorfne svjetlosne erupcije (PMLE), kontaktnog fotoalergijskog dermatitisa i solarne urtikarije. Alergija na sunce i nastaje prilikom izlaganja kože suncu ili nekoliko sati nakon izlaganja, a svrbež i crvenilo je izraženo najviše na fotoizloženim dijelovima tijela, pa je najčešće na vratu, prsima, rukama i nogama. Osip uobičajeno jako svrbi, a početno crvenilo se može pretvoriti u sitne prištiće, mjehuriće i plikove.
Osim alergija na sunce koža koja je neumjereno sunčana ubrzano i stari jer pretjerano sunčanje ubrzava proces starenja kože. UV zrake oštećuju kolagen i elastična vlakna, nastaju bore, suhoća kože i hiperpigmentacije.
Koža oštećena djelovanjem UV zraka osim zakova starenja ima i veći rizik za nastajanje malignih tumora kože.Ovo oštećenje može se nakupljati godinama i uzrokovati nastajanje bazalioma. U nastajanju spinalioma također veliku ulogu ima UV zračenje, ali i kronične upale, iritacije i imunosupesija.
Razlozi za nastanak melanoma su mnogobrojni- od utjecaja sunca do naslijeđa. Osobe koje imaju veći rizik za nastanak melanoma su osobe svijetle puti, svjetlih očiju i kose i učestalo nstajanje sunčanih opekline svake godine, pogotovo ako se koža naglo izloži suncu i ako se to ponavlja godinama. Veći rizik imaju ljudi s velikim brojem madeža (više od pedeset) i osobe koje imaju displastične madeže. Ako se opekotine od sunca dobiju svake godine ili svake godine u više navrata, nastaju oštećenja u koži što dovodi do preranog starenja kože, nastaju keratoze, mijenjaju se madeži, nastaju mnogobrojni novi madeži, može doći do nastanka melanoma i drugih malignih tumora kože. Vrlo često osobe koje su imale melanom navode da su često dobivale opekotine od sunca tijekom života.
Sunce ima i mnogbrojna ljekovita djelovanja na kožu i zdravlje što se primjenjuje u liječenju tisućama godina. Danas se zna da sunce djeluje antidepresivno, poboljšava imunitet, djeluje na stvaranje vitamin D u koži. Neke kožne bolesti poboljšavaju se tijekom ljeta kao što je seboroični dermatitis, akne, psorijaza, atopijski deramtitis i dr.
U pravilnom sunčanju potrebno je iskoristiti sve blagodati koje nam ono pruža, a sunčane opekline ne bi se nikako smjele dogoditi.Kako se koža ne bi oštetila preporučuje se sunčanje i odlazak na plažu ujutro i poslijepodne, a podnevno sunce je potrebno izbjegavati. Kreme i losioni sa zaštitnim faktorima moraju se ponavljano nanositi na kožu jer ih kupanje, znoj i brisanje odnose sa kože. Svakako je važno nomositi kapu, šešir i sunčane naočale sa UV zaštitom.
19.7.2018