Iako je naziv kožnog roga pomalo neobičan radi se o jednoj promjeni na koži koja je dosta česta. Zaista izgleda poput malenog roga pa je tako prema opisu i nazvana, jer raste iznad razine kože i može se napipati i uočiti.
Najčešće nastane na koži koja je tijekom života bila jako izložena sunčevim zrakama i time dobila određena oštećenja tijekom godina i na taj način odgovorila na oštećenja.
Kožni rog stoga najčešće nastaje na licu, dorzumim šaka, ali i na podlakticama. Javlja se u žena i muškaraca, ali je nešto učestaliji u muškaraca.
Ono što ga razlikuje od obične virusne bradavice je to da ima crvenkastu podlogu ili bazu, veličine nekoliko mm sa suhom sredinom koja raste.
Cornu cutaneum kao kožna promjena najčešće je solitaran i viđa se kao jedna promjena na koži, no ponekad može nastati i u mnogobrojnijem obliku i na mjestima koja nisu tipična.
On ne boli, ali je zbog svoje lokacije na koži podložan iritacijama tada može davati osjećaj svrbeža ili bolnosti. Cornu cutaneum ne krvari i nije pigmentiran. Najčešće se radi o dobroćudnoj promjeni, no u oko dvadeset posto pacijenata crvena podloga promjene ne mora uvijek biti dobroćudna već se može raditi i o malignom tumoru kože tipa spinalioma.
Osobe koje primijete na koži takvu izraslinu najčešće misle da će spontano proći, no kako vrijeme prolazi, očito je da ne prolazi već da raste. I stoga se obraćaju dermatologu radi pregleda.
Prilikom pregleda dermatolog će promjenu pogledati s ručnim, a ako je potrebno i s video-dermatoskopom te na osnovu pregleda vidjet radi li se o kožnom rogu ili ne.
Liječenje ove promjene je uvijek kirurško u cijelosti u lokalnoj anesteziji. Nije potrebno bolničko liječenje već se ovakav zahvat radi ambulantno. Uvijek je potrebno napraviti i patohistološku obradu kako bi se vidjelo da li u podlozi promjene postoji elemenata za maligne tumore kože ili ne. Najčešće se kod kožnog roga patohistološki nađe kompaktni keratin koji čini izbočinu. Često je pitanje može li se spriječiti nastajanje ovakve promjene na koži.
Kako se radi o promjeni koja je uzrokovana foto-oštećenjima u koži, pravilnim i umjerenim izlaganjem suncu može se spriječiti oštećenje kože uslijed djelovanja sunčevih zraka te izbjeći nastajanje dobroćudnih izraslina na koži, ali i malignih tumora kože.
14.12.2023