Veliki broj pacijenta koji dolaze na dermatološke preglede imaju na koži tetovaže. Ponekad se one usputno opažaju i nisu razlog pregleda, a nekada je reakcija na tetoviranje baš razlog dolaska dermatologu.
Vrlo često tetovaža obuhvaća veliku površinu kože pa time i nosi određeni rizik za zdravlje, pogotovo ako nastanu nove pigmentne promjene na mjestu tetoviranja ili se već postojeći madež na tom dijelu kože mijenja. Tetoviranje kože u posljednjih deset godina postalo je vrlo moderno i učestalo. Da li su to potaknule javne osobe koje pokazuju svoje tetovaže ili je to tek trenutni modni hir pokazat će vrijeme. Tetoviranjem se unose pigmentne čestice duboko u kožu koje vrlo često sadrže metale, aromatske amine, policikličke aromatske ugljikovodike, aditive i drugo. Jedan dio čestica ne ostaje u koži već odlaze u limfne čvorove i u druge organe.
Kako tetoviranje dugoročno djeluje na zdravlje pokazat će sigurno u dogledno vrijeme i mnogobrojne studije i istraživanja koja se provode. Postoji mogućnost da boja unesena djeluje toksično na cjelokupno zdravlje, pa bi o tome trebala razmisliti svaka osoba koja se odluči tetovirati. Reakcije na tetoviranje mogu biti nagle i nastati odmah nakon tetoviranja ili mogu biti odgođene te nastati mjesecima ili godinama nakon tetoviranja. Unošenjem boje u nesterilnim uvjetima velika je mogućnost infekcije kože bakterijama, gljivama i virusima.
Tada na koži nastaju sitni gnojni prištići, crvenilo i oticanje. Ako se sumnja na bakterijsku infekciju potrebno je napraviti bris kože te ordinirati antibiotik prema brisu. Ako se sumnja na gljivičnu infekciju radi se mikološka obrada te se prema tom nalazu određuje antimikotik. Kod virusnih infekcija nastaju jedna ili više virusnih bradavica koje mogu izgledati kao malene hrapave bradavice ili okrugle sitne loptice ako se radi o moluskama.
Druga nagla reakcija na tetoviranje koja može biti razlog dolaska je alergija na sastojke kojima se radi tetoviranje. Alergija je česta na boje poput crvene kada na mjestu tetoviranja nastaje otok i crvenilo praćeno svrbežom kože. Tijekom ljeta koža sa tetovažama može burno reagirati na sunce jer boje koje sadrže pigment upijaju sunčevu svjetlost što dovodi do crvenila na mjestu tetoviranja i oticanja kože.
Takva burna reakcija može biti tijekom ljeta razlog dolaska dermatologu. Svi koji imaju tetovaže znaju da one mogu blijediti prilikom izlaganja sunčevim zrakama iako se koža sa tetovažom baš hoće pokazati bitno je nanositi kreme sa visokim zašitnim faktorom ili ju prekriti odjećom.
Tetovaža može predstavljati problem ako je slika prekrila madeže na koži, pa je dermatoskopski pregled madeža na mjestu tetovaže otežan. Boja je ušla u madež i teško je zaključiti da li je madež dobar ili ne. Stoga je dermatološki pregled osoba s tetovažama vrlo bitan kako bi se utvrdilo da li na mjestu tetoviranja postoji madež ili nešto drugo. Bilo kakve promjene na madežu će dermatolog uslijed učinjenog pregleda preporučiti da se madež operativno odstrani i pošalje na histološku obradu što znači i narušavanje izgleda slike.
Ponekad može nastati novonastala promjena na tetoviranoj koži pa se mora vidjeti da li se radi o madežu ili o tumoru kože. Stoga, svaka promjena ili izraslina na tetoviranom dijelu tijela zahtijeva dermatološki pregled.
2.8.2024