Općenite definicije stanovitih stanja znaju biti vrlo korisne u razumijevanju uzroka i manifestacija raznih bolesti i tegoba. Tako je i s mokrenjem. Premda ta je funkcija vrlo često, dok ne nastanu značajnije tegobe, ispod razine svijesti i obavlja se gotovo automatski pa ljudi na nju i ne obraćaju osobitu pozornost. Već tijekom razgovora s bolesnikom, odnosno uzimanja urološke anamneze, vrlo su nam vrijedni podaci o količini urina, učestalosti mokrenja danju i noću, naprezanju prilikom mokrenja i sl. Razgovor treba biti temeljit jer postoje i bolesti, odnosno stanja, koja i nisu nužno vezana uz urogenitalni trakt, a imaju izraženu simptomatologiju u sferi poremećenog mokrenja.
Normalno čovjek izmokri dnevno 1,5-2 litre urina. Kako mokraćni mjehur ima kapacitet od 400-500 ml to, drugim riječima, znači da je normalno mokriti 4-5 puta dnevno. Naravno to ovisi i o dobi, stanju hidriranosti organizma, količini i vrsti konzumirane tekućine itd. Dehidraciji su osobito sklona mala djeca i stare osobe pa tim dobnim skupinama treba posvetiti osobitu pažnju.
Poliurija je izlučivanje većih količina urina, a može se javiti danju kao i noću kada govorimo o noćnoj poliuriji (lat. – polyuria nocturna). Uzroci joj mogu biti izvanbubrežni (prekomjerni unos tekućine, dijabetes i sl.), ali i bubrežni (kronična bubrežna insuficijencija, postopstruktivna poliurija itd.). Nasuprot poliuriji, postoji termin oligurija koji označava dnevnu količinu izmokrenog urina ispod 400 ml. Oligurija može nastati u stanju dehidriranosti, kod raznih bubrežnih i srčanih bolesti te korištenju lijekova koji mogu toksično djelovati na bubrežnu funkciju. Etiologija oligurije je vrlo slična onoj zbog koje nastaje anurija, a to je potpuni prestanak izlučivanja urina. Tako anurija može predstavljati akutno urološko ili nefrološko stanje dok joj oligurija gotovo redovito prethodi.
Kad govorimo o smetnjama samog akta mokrenja treba spomenuti polakuisuriju koja označava učestalo mokrenje danju bez drugih tegoba dok dizurija (lat. – dysuria) označava osjet pečenja pri mokrenju. Alguria je bolno mokrenje, a nikturija označava učestalo noćno mokrenje. Osobito je interesantno kako se noćno mokrenje pripisuje gotovo ekskluzivno muškarcima starije životne dobi i to (uvriježeno je tako misliti) uzročno vezano uz poteškoće s prostatom iako se nikturija gotovo jednako često viđa i u žena koje nemaju prostatu (!). Uzrok nikturije, dakle, nije uvijek prostata! Frekvencija je kolokvijalni naziv za učestalo mokrenje danju bez drugih tegoba (slično kao i polakisurija), dok urgencija upućuje na naglu, neodgodivu potrebu za mokrenjem, a koja onda često rezultira i urgentnom inkontinencijom.
Čekanje na početak mokrenja unatoč jasnoj potrebi za mokrenjem, ili oklijevanje, je jasan opstruktivni znak i to najčešće kao posljedica uvećane prostate. Inkontinencijom nazivamo nekontrolirano curenje urina iz mokraćne cijevi, a vrlo slično se katkad manifestira i retencija urina (pun mjehur, a ne može se isprazniti) u formi tzv. „prelijevanja“ odnosni lat. ischiuria paradoxa. Hematurija označava pojavu krvi u mokraći i može biti vidljiva samo mikroskopski ili je jasno vidljiva i „na oko“ kao crveni, krvav urin – makrohematurija. Pneumaturija je pojava zraka u urinu i obično je posljedica spoja između mjehura i crijeva (vezikointestinalna fistula).
22.4.2024