ACNES – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Liječenje ACNES-a.

ACNES (Sindrom uklještenja prednjeg kožnog živca) se može dijagnosticirati primjenom lokalne injekcije anestetika u kanal u ravnom trbušnom mišiću gdje prolazi zahvaćeni kožni živac.

Injekcija lokalnog anestetika blokira osjet u živcu, ali se pretpostavlja i da smanjuje pritisak u kanalu koji uzrokuje uklještenje živca. Studije su potvrdile pozitivan učinak lokalne injekcije anestetika kod ovog stanja.

Prilikom apliciranja injekcije se prvo napipa udubljenje na bočnom rubu ravnog trbušnog mišića i ono odgovara otvorima kanala za prednje kožne živce. Važno je poznavati građu kanala radi pronalaska točnog mjesta gdje se ubrizgava navedena injekcija. U tome nam može pomoći ultrazvuk. Korištenje ultrazvuka se sve više preporučuje budući da omogućuje apliciranje lokalnog anestetika na točno mjesto.

Injekcija ima dvije svrhe: ublažiti bol i smanjiti pritisak na živac u kanalu. Bolesnici ponekad mogu osjećati slabost nakon primijenjene injekcije i njih treba pustiti da legnu dok se ne osjećaju bolje. Inače je dobro kretati se nakon primljene injekcije.

Ako je injekcija bila učinkovita, bolesnici često kažu kako je bol nestala. Ponekad je potrebno više dana da se može vidjeti učinak. Ako je odgovor osrednji i liječnik posumnja da je razlog tome što injekcija nije precizno aplicirana na pravo mjesto, može se pokušati s drugom injekcijom nakon svega par dana. Kod mnogih bolesnika jedna injekcija daje dugotrajno olakšanje bola. Kada prestane učinak injekcije navedena terapija se može ponoviti, budući da neki bolesnici trebaju više injekcija kako bi bol potpuno nestala.

Rijetko je potrebno više od četiri ili pet injekcija, budući da svaka injekcija dovodi do olakšanja bola sve dulje vrijeme dok bol potpuno nestane.

Uvijek je bitno da liječnik odluči je li ponavljanje injekcija opravdano, tj. ima li bolesnik druga medicinska stanja koja dovode do uklještenja živca (skolioza, ožiljci, povećanje trbuha i slično).

Korištenje kortikosteroidnih injekcija se može pokušati kod ove dijagnoze međutim ponekad korištenje kortikosteroidning lijekova u mišiće može pogoršati bol i dovesti do atrofije mišićnog tkiva.

I neki drugi modaliteti liječenja mogu privremeno ublažiti bol kod ACNES-a, kao na primjer led koji može pomoći djelujući kao lokalni anestetik i smanjujući oteklinu oko živca. Osim toga i primjena elastičnog zavoja može smanjiti pritisak na živac, kao i primjena topline koja može ublažiti grč u mišićima.

Za bolesnike s ACNES-om treba omogućiti multidisciplinarni pristup koji uključuje edukaciju, vježbe istezanja ravnog trbušnog mišića i smanjenje aktivnosti koje uzrokuju bol. Primjena TENS-a (transkutana električna živčana stimulacija) također može biti korisna kod smanjenja bola kod ACNES-a.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Problemi sa srcem i dijabetes – molim Vaše mišljenje

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Bol u rebrima – što bi to moglo biti?

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]