Simptomi
Prilikom ozljede tijelo pokušava samo popraviti oštećenje, primjerice zaustaviti krvarenje, spriječiti infekciju i očuvati pokretljivost. U ovoj fazi je bitno pomoći organizmu u oporavku i moderne preporuke ukazuju da su opioidi korisni u akutnoj boli s korištenjem tri do pet dana. Njihov svrha je pomoći tijelu u mobilizaciji nakon ozljede. Osim u pomoći pri oporavku od ozljeda, ni moderna anestezija i operacija ne bi bila moguća bez njih. Zahvaljujući opioidima također možemo napraviti puno kod bolesnika u palijativnoj fazi liječenje karcinoma. Ovi lijekovi su jako korisni, ali i potentni i zato je jako bitno znati kako ih koristiti.
Simptomi bola uzrokovanog opioidima mogu biti suptilni i teško uočljivi. Ponekad može započeti kao razvoj tolerancije, primjerice doza koja je u početku djelovala više ne pomaže u smanjenju intenziteta bola i potrebna je viša doza lijeka da se postigne isti učinak. Može biti i da se bol od izvorne ozljede ne smanjuje ili postaje više intenzivna. Ponekad mogu početi boljeti i drugi dijelovi tijela koja prije nisu bila bolna.
Dijagnoza
Mehanizam za razvoj bolne osjetljivosti uzrokovane opioidima još nije u potpunosti razjašnjen, pa tako i ne postoje jasni kriteriji ili smjernice za dijagnosticiranje ovog stanja.
Bolna osjetljivost uzrokovana opioidima nije nužno locirana na mjestu ozljede. Umjesto toga, bol se manifestira kao difuzna, generalizirana u tijelu bez jasne lokacije, unatoč korištenju rastućih doza opioida.
Važno je napomenuti da se progresija bolesti ili pogoršanje temeljnog stanja uvijek trebaju prvo isključiti. Ovo stanje se često može zamijeniti i s razvojem tolerancije na same opioide što je učestala i očekivana nuspojava ovih lijekova.
Simptomi bola na ne bolni podražaj (primjerice tuširanje, dodir, odjeća na tjelu) ili alodinija, kao i hiperalgezija se također mogu pojaviti i kod tolerancije na opioide, ali i kod opioidima uzrokovane hiperalgezije. Može ih biti teško razlikovati.
Na bolnu osjetljivost uzrokovanu opioidima se obično posumnja kada se bol intenzivira, postane difuzna s povećanjem korištenja opioida. Upotreba opioida ne mora nužno biti dugotrajna jer se ovo stanje može pojaviti i u bolesnika koji su bili kratko na terapiju opioidima.
Bitna karakteristika u razlikovanju bola kod razvoja tolerancije i bola uzorkovanog opioidima je u tome što se bol uzrokovana opioidima ne smanjuje kada se daju veće doze opioida. Često postoji paradoks da se bol povećava tijekom vremena i većih doza opioida.
Odvikavanje od opioida također može oponašati simptome bolne osjetljivost uzrokovane opioidima, kao na primjer bol u mišićima, grčevi, bolovi u trbuhu i pojačanje bola.
27.11.2023