Što je leukonihija?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Tijekom života vrlo često vidimo određene promjene na noktima. Ponekad je to listanje i pucanje noktiju, ponekad kao zadebljanja ruba ili cijelog nokta, promjene na noktima uslijed infekcije noktiju kao što je gljivična ili bakterijska, brazde i udubine na noktima, promijenjene boje te različite točkice koje mogu biti bjeličaste ili boje sve do crne. Bjeličaste mrlje česta su pojava i mogu biti veličine od jednog do više milimetara i zastupljene na jednom ili više noktiju.

Pod pojmom leukonihija podrazumijevaju se bjelkaste mrlje na noktima. Leukonychia (ili leuconychia) medicinski je izraz za bijelu diskoloraciju koja se pojavljuje na noktima. Potječe od grčkih riječi leuko ‘bijeli’ i onyx ‘nokat’. Najčešći uzrok je ozljeda baze nokta (matrice) gdje se nokat formira.

Leukonihija je česta pojava na noktima i svaka osoba ih ima tijekom života. Može se opaziti već u dječjoj dobi i može biti više ili manje učestala tijekom života. Kao promjena može se opaziti na pojedinom noktu na ruci ili na nozi ili može biti vidljiva na više noktiju. Razlozi nastanka ovih bjelkastih točkica po noktima zaista su različiti, a to može biti ozljeda nokta ili korijena nokta, a ponekad i nestručno učinjena pedikura ili manikura te infekcije nokta.

Zdravi nokti imaju određenu debljinu i elastičnost koja je važna jer su nokti stalno izloženi sitnim udarcima, trenju i grebanju. Ako su nokti pretjerano zadebljani mogu pucati – bilo vodoravno ili okomito prema korijenu nokta.

Zadebljani nokti nemaju više zdravu ružičastu boju već djeluju žućkasto, mutno, bez sjaja i neujednačenog kolorita. Zadebljani nokti mogu u svojim pojedinim dijelovima biti napuknuti što se također može očitovati kao bjelkasta mrlja.

Griženje noktiju i trganje ruba nokta može dovesti do ozljede nokta i pojave bjelkastih točkica koje se uslijed takve ozljede nokta mogu uporno ponavljati. Prestankom ponavljanja ovakve navike nokti se vrlo brzo oporavljaju i nemaju više nikakve promjene na sebi.

Gljivične infekcije predstavljaju najčešće infekcije nokta. Uzročnici su dermatofiti (najčešće Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes), kvasnice i plijesni. Candida albicans je često uzročnik upale okoline nokta i listanja noktiju.

Dijagnoza se postavlja pregledom strugotina nokta. Gljivične infekcije noktiju mogu uzrokovati promjene na noktima pa su nokti bez sjaja, zadebljani i mogu se listati. Uzimanjem komadića nokta i mikološkom analizom dermatolog će utvrditi radi li se o gljivičnoj infekciji te odrediti terapiju koja može biti u obliku lokalne ili peroralne terapije. Bjelkaste promjene na noktima mogu ukazivati da u tijelu nedostaju određeni minerali, vitamini ili željezo.

Danas u suvremenom društvu zbog brzine života i opsega mnogobrojnih obaveza obroke imamo neredovito, a često su siromašni hranjivim tvarima potrebnim za ljepotu noktiju. Time nam uvijek mogu pomoći dodaci prehrani. Uzimanje multivitaminskih preparata s dodanim mineralima znatno može poboljšati izgled noktiju. Ovi preparati znaju sadržavati vitamin H ili biotin, vitamin D, vitamin A, vitamin C, vitamine B skupine i vitamin E. Od minerala su važni: magnezij, kalcij, selen i cink. Omega 3 masne kiseline također su važne za zdravlje noktiju pa se njihovim uzimanjem popravlja i izgled kose i noktiju.

Kaže se da su nokti ogledalo zdravlja pa ulaganjem u zdravlje noktiju ulažemo i u cijelokupno zdravlje.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Utjecaj stresa na kožu: Dermatološki savjeti za kontrolu kožnih problema povezanih sa stresom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Koža kao najveći organ uvijek reagira na stres bez obzira da li se radi o kratkotrajnom ili dugotrajnom stresu. Djelovanje hormona kortizola koji se luči u stresu očituje se u naglim situacijama kao crvenilo kože, lica, vrata, znojenje dlanova i tabana ili cijelog tijela, uz bljedoću lica dok dugotrajno stanje stresa daje izgled izraženih podočnjaka, […]

Dermatologija

Sezonsko opadanje kose u jesen: Dermatološki pristup i uloga prehrane u prevenciji

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Pojačano ispadanje kose vrlo često primjećujemo baš u jesen pa se to podrazumijeva kao normalan ciklus rasta kose. Ispadanje kose u jesen kao fiziološka pojava može trajati do 6 tjedana, a ako se nakon tog vremena ispadanje nastavlja tada se više se radi o uobičajenoj jesenskoj pojavi. Obično nam tijekom dana ispadne oko 50-100 vlasi […]

Dermatologija

Najčešći uzroci i faktori rizika za gljivične infekcije noktiju

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Gljivične infekcije noktiju česta su pojava, zahvaćajući oko 10% populacije. Infekcija može zahvatiti jedan ili više noktiju, češće na nogama nego na rukama. Početni simptomi uključuju žućkasto zadebljanje nokta, koji postaje lomljiv i krhak. Nokat može promijeniti boju, odvojiti se od baze nokta, a ponekad može biti i bolan. Infekcija se može proširiti i na […]

Dermatologija

“Knedla u grlu” – molim savjet

Dermatologija

Zdravlje kože i prehrana – kako hrana utječe na vašu kožu?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Na kožu, kao na najveći organ, snažno djeluje način na koji se hranimo i što unosimo u svoje tijelo. Užurbani način života često ne ostavlja dovoljno vremena za pripremu redovitih obroka, a i kvalitetne namirnice sve su skuplje i mnogima nedostižne. Visoko na rang ljestvici omiljenih obroka su slatkiši, prerađena hrana, pekarski proizvodi, alkohol, slatki […]

Dermatologija

Kako tretirati akne na leđima?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Akne na leđima česta su pojava koja ne mora uvijek biti vezana za razdoblje puberteta, pa nastaju i u odrasloj dobi. Mogu izgledati kao sitni maleni crveni prištići, ali i kao bolne kvržice koje cijele ožiljcima. Akne na leđima vrlo često su vidljive u mladih osoba no ovaj oblik akne može trajati cijeli život. Koža […]

Dermatologija

Možete li mi reći kako da se riješim ljuskanja kože na prstima i na dlanovima?

Dermatologija

Dermatološki pregledi pacijenata sa tetoviranom kožom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Veliki broj pacijenta koji dolaze na dermatološke preglede imaju na koži tetovaže. Ponekad se one usputno opažaju i nisu razlog pregleda, a nekada je reakcija na tetoviranje baš razlog dolaska dermatologu. Vrlo često tetovaža obuhvaća veliku površinu kože pa time i nosi određeni rizik za zdravlje, pogotovo ako nastanu nove pigmentne promjene na mjestu tetoviranja […]