Fibromialgija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Fibromialgija je kronično stanje koje uzrokuje bolove u mišićima i kostima, umor, poremećaje spavanja i kognitivnih funkcija.

Simptomi često počinju nakon nekog događaja poput fizičke traume, operacije, infekcije ili značajnog psihičkog stresa. Ponekad se mogu pojaviti i bez jasnog provocirajućeg čimbenika. Simptomi fibromialgije oponašaju simptome drugih stanja, a ne postoje testovi koji bi definitivno potvrdili dijagnozu. Kao rezultat toga, fibromijalgija se često ne dijagnosticira pravodobno. Većina slučajeva fibromijalgije dijagnosticira se kod žena. Tegobe se najčešće javljaju u srednjim godinama, ali fibromialgija također može pogoditi i djecu. Bol kod fibromijalgije može biti intenzivna ometajući svakodnevnu rutinu. Simptomi ne moraju biti stalno prisutni, mogu se javiti razdoblja remisije u kojima se bol i umor smanjuju. Uzrok fibromijalgije nije poznat, ali se simptomi mogu učinkovito liječiti i kontrolirati.

Simptomi fibromialgije

Glavni simptom je stalna, tupa bol. Bol može migrirati na sve dijelove tijela i varirati u intenzitetu. Bolesnici je često opisuju kao probadajuću, lokaliziranu duboko u mišićima. Intenzitet boli i ukočenost često su više izraženi u jutarnjim satima. Otežavajući čimbenici koji utječu na bol uključuju hladno/vlažno vrijeme, fizički i mentalni umor, tjeskobu i stres. Uz bol javljaju se i drugi simptomi koji uključuju:

-umor

-probleme sa spavanjem (spavanje bez osjećaja odmora)

-glavobolje

-poteškoće s fokusiranjem pažnje i propusti u pamćenju

-suhe oči

-osip, svrbež

-depresija i anksioznost.

Prema literaturi bolesnike najviše smetaju kognitivni simptomi, čak više nego bol.

Mnogi bolesnici imaju i niz drugih simptoma u okviru stanja koja se često pridruženo javljaju poput sindroma iritabilnog crijeva, migrene i intersticijskog cistitisa.

Dijagnoza fibromialgije se postavlja na temelju nalaza boli koja je popraćena simptomima poput problema sa spavanjem, kognitivnim smetnjama i umorom.

Budući da bolesnici obično izgledaju zdravo, a konvencionalni testovi su najčešće uredni, za postavljanje dijagnoze vrlo je bitno da je liječnik familijaran s ovim poremećajem. Prije postavljanja dijagnoze fibromialgije potrebno je isključiti druge uzroke simptoma.

Koji su čimbenici rizika za fibromialgiju?

Prema najnovijem istraživanju, čini se da uzrok uključuje genetsku predispoziciju koja je potencirana s čimbenicima rizika (infekcija, trauma ili stres). Fibromialgija se često javlja u obiteljima. Identificirano je nekoliko mogućih gena koji utječu na prijenos kemijskih signala boli između živčanih stanica.

Poznati čimbenici rizika su:

-Dob. Fibromialgija može pogoditi ljude svih dobi, uključujući djecu. Međutim, kod većine bolesnika fibromijalgija se dijagnosticira u srednjim godinama i učestalost se povećava s dobi.

-Lupus ili reumatoidni artritis.

Osim ovih jasno povezanih čimbenika rizika postoje i drugi čimbenici za koje su potrebna daljnja istraživanja kako bi se potvrdila njihova povezanost s fibromialgijom poput ženskog spola, stresnog ili traumatskog događaja, ponavljajućih ozljeda, virusnih infekcija, pretilosti. Ljudi koji prolaze kroz tešku fizičku ili emocionalnu traumu mogu razviti fibromialgiju. Stanje je povezano s posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP). Kao i trauma, stres može imati dugotrajne posljedice na tijelo. Stres je povezan s hormonalnim promjenama koje mogu pridonijeti fibromialgiji.

Mehanizam nastanka boli u fibromialgiji nije poznat. Jedna teorija smatra da je snižen prag boli zbog čega osjeti koji prije nisu bili bolni s vremenom postaju vrlo bolni. Druga teorija je da mozak i živci mogu pogrešno protumačiti ili pretjerano reagirati na normalne signale boli. Postaju osjetljiviji, do te mjere da uzrokuju nepotrebnu ili pretjeranu bol. To može biti posljedica kemijske neravnoteže u mozgu.

Kako liječiti fibromialgiju

Trenutačno ne postoji lijek za fibromialgiju. Liječenje je usmjereno na smanjenje simptoma i poboljšanje kvalitete života lijekovima, primarno djelujući na komponentu boli. Uobičajeni lijekovi za fibromijalgiju uključuju lijekove protiv bolova i antidepresive. Oni smanjuju razinu boli i nelagodu i omogućuju bolji san. Ne treba zanemariti da ovi lijekovi imaju nuspojave te ako se koriste, protupalni lijekovi (NSAID) imaju nuspojave. Savjetuje se oprez ako se nesteroidni protupalni lijekovi koriste dulje vrijeme, kao što je obično slučaj kod kronične boli.

Pregabalin bio je prvi lijek koji je odobren za fibromialgiju. Djeluje tako da blokira živčane stanice u slanju signala boli. Antidepresivi se koriste za liječenje boli i umora od fibromijalgije. Ovi lijekovi također mogu djelovati na ponovno uspostavljanje ravnoteže neurotransmitera i poboljšati san. Opioidi se također propisuju za ublažavanje bolova. Međutim, istraživanja nisu pokazala njihovu učinkovitost tijekom vremena. Također, doza za ove lijekove obično se brzo povećava, što može predstavljati rizik.

Ako lijekovi ne ublaže simptome u potpunosti, mogu se potražiti alternativne mogućnosti usmjerene na smanjenje stresa i bolova. Alternativne mogućnosti uključuju fizikalnu terapiju, akupunkturu, uravnoteženu prehranu bogatu hranjivim tvarima, 5-hidroksitriptofan (5-HTP). Jedan od najvažnijih čimbenika u liječenju ovog stanja je usvajanje zdravih životnih navika. Bitno je da je osoba fizički aktivna. Preporuke su za odraslu osobu umjerena tjelesna aktivnost 150 minuta tjedno. To može biti hodanje, plivanje ili vožnja biciklom kroz 30 minuta dnevno pet dana u tjednu. Redovita tjelesna aktivnost također može smanjiti rizik od razvoja drugih kroničnih bolesti poput bolesti srca i dijabetesa.

Kronična, difuzna bol glavni je simptom fibromialgije. Većina bolesnika također osjeća umjeren do ekstreman umor, poremećaje spavanja, te kognitivne poteškoće. Iako su brojne stigme koje su pratile ovo stanja nestale, fibromialgija još uvijek predstavlja stanje koje se često ne prepozna i ne liječi adekvatno. Bitno je pravodobno prepoznati simptome bolesti jer lijekovi kao i promjena načina života mogu pomoći u kontroli simptomima i poboljšanju kvalitete života.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Bol

Boli me ispod pupka, a nedavno sam operirala slijepo crijevo – je li to zabrinjavajuće?

Spinalni tumori

Spinalni tumori – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Liječenje. Liječenje tumora kralježnične moždine je poprilično različito kod svakog bolesnika. Ono ovisi o vrsti tumora, lokalizaciji tumora, brzini rasta tumora, simptomima i cjelokupnom zdravlju bolesnika. Također i cilj liječenja može biti različit, tj. od izlječenja do kontrole simptoma bolesti ili kontrole rasta samog tumora. Bitno je dobro informirati bolesnika prije početka liječenja i to […]

Kralježnica

Spinalni tumori – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Dijagnoza bolesti. Dijagnoza za sve tumore kralježnice ovisi o rendgenskim pretragama uključujući magnetnu rezonanciju (MR), kompjuteriziranu tomografiju (CT) i rendgenske snimke (RTG) , kao i povijesti bolesti te pregled bolesnika. Pregled se odnosi na fizikalni (pregled mišića i kostiju), te neurološki pregled (pregled funkcije živaca). Znakovi na koje se upućuje pozornost su: • Bol u […]

Bol

Metode ublažavanja boli nastale zbog cijepljenja kod djece

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Dostupnost cjepiva protiv bolesti koje uzrokuju značajno pobolijevanje i smrtnost djece jedan je od najvećih uspjeha moderne medicine. Unatoč znanstveno dokazanim benefitima cijepljenja, i dalje se među roditeljima javlja strah i skepsa prema cijepljenju. Jedan od mogućih uzroka anksioznosti roditelja i djece je bol koja se javlja tijekom postupka i nakon cijepljenja. Jesu li injekcije […]

Glavobolje

Gdje trebam otići ako imam česte glavobolje?

Bol

Spinalni tumori – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Simptomi bolesti. Simptomi za sve vrste spinalnih tumora su slični te ovise o lokalizaciji tumora, odnosno je li tumor stvara pritisak na kralježničnu moždinu, korijene živaca, krvne žile ili kosti kralježnice. Znakovi i simptomi bolesti mogu uključivati: Bol u leđima je rani simptom tumora kralježnice. Bol može biti na mjestu tumora zbog rasta tumora, ali […]

Iz iste kategorije

Neurologija

Možete li mi molim Vas reći kakav je ovaj EEG nalaz za dijete od 9 godina?

Neurologija

Evocirani potencijali

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Evocirani potencijali (EP) spadaju u neurofiziološke pretrage koje se koristi u kliničkoj praksi za procjenu funkcionalnosti različitih dijelova živčanog sustava. Stimulirajući specifične senzorne putove i bilježeći električne reakcije koje generira mozak ili leđna moždina, evocirani potencijali pružaju dragocjene podatke o provođenju živčanih impulsa kao i o mjestu oštećenja. Evocirani potencijali mjere električnu aktivnost koju stvara […]

Neurologija

Ultrazvučna pretraga karotidnih arterija

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Karotidne arterije su glavne krvne žile u vratu koje opskrbljuju krvlju mozak, vrat i lice. Ove su arterije bitne za rad mozga jer isporučuju krv bogatu kisikom. Blokade protoka krvi ili suženja u tim arterijama može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema od kojih je svakako najozbiljnija moždani udar. Jedna od najčešćih tehnika koja se koristi za […]

Neurologija

Što su vretena spavanja?

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Spavanje je bitan biološki proces koji igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja i dobrobiti. Jedna od značajnih značajki spavanja bez brzih pokreta očiju (NREM) je pojava vretena spavanja, izbijanja moždane aktivnosti koji se vidljivo pojavljuju na elektroencefalogramu (EEG). Spavanje i njegove faze Spavanje nije jednoobrazno stanje već ciklus koji se sastoji od različitih faza […]

Neurologija

Što su hemangiomi?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Hemangiomi su benigne vaskularne malformacije koje se obično sastoje od mase krvnih žila. Iako se obično nalaze u koži i jetri, ove vaskularne anomalije mogu se pojaviti i u mozgu. Kada su prisutni u mozgu, nazivaju se cerebralni hemangiomi ili intrakranijski hemangiomi. Iako općenito benigni, njihova prisutnost u tako kritičnom organu predstavlja jedinstven izazov. Vrste […]

Neurologija

Razvojne venske anomalije

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Razvojne venske anomalije, poznate i kao venski angiomi, prirođene su malformacije venskog sustava mozga. Predstavljaju najčešći tip moždanih krvožilnih malformacija, koje se često slučajno identificiraju slikovnim pretragama. Razvojne venske anomalijekarakterizira skup malih žila koje se ulijevaju u veću središnju venu. Te se anomalije mogu pojaviti u različitim dijelovima mozga. Smatra se da se razvojne venske […]

Neurologija

Dvoboj dijeta za mršavljenje: povremeni post i dijeta s ograničenim unosom kalorija

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Naslovi najnovijih stručnih članaka o prehrani za mršavljenje glase: „Povremeni post i doziranje proteina odnosno ravnomjerna raspodjela tijekom dana za učinkovitije mršavljenje i skidanje masnog tkiva na području trbuha“ i „ Uz povremeni post dva dana u tjednu učinkovitije se gubi višak kilograma“. Čini se da ovaj popularan način prehrane pomalo dobiva sve veću znanstvenu […]

Neurologija

Zašto osjećam trnce na lijevoj strani tijela iznad kuka?