Peronealni tendinitis.
Mjere ishoda.
LEFS (Funkcionalna ljestvica donjih ekstremiteta): cilj ove ljestvice je mjerenje početne funkcije bolesnika, napretka i ishoda nakon liječenja ili rehabilitacije ovog stanja. Može se primijeniti za određena stanja koju uzrokuju disfunkcijonalnost donjih ekstremiteta i boduje se od 0-80, pri čemu 80 ne ukazuje na poteškoće.
FAAM (Mjera aktivnosti stopala i gležnja): to je instrument koji se sastoji od 29 pitanja za procjenu tjelesne funkcije bolesnika s ozljedom stopala ili gležnja. Upitnik je podijeljen u dvije kategorije: aktivnosti svakodnevnog života i sport.
Pregled.
Prije pregleda potrebno je uzeti detaljnu povijest bolesti.
Treba obratiti pozornost na cjelokupno držanje stopala, na primjer je li postoje li deformiteti. Također treba pogledati je li postoji oteklina u gležnju.
Treba ispitati je li postoji toplina i bol duž tetive.
Pomicanje stopala prema unutra, ili savijanje prema gore mogu izazvati bol u laterlanom maleolu (vanjska izbočina gležnja). Kao i aktivan pokret uz otpor prilikom savijanja stopala put dole.
Pregledom se često otkriva bolno ograničenje raspona pokreta u gležnju. Bol se također može dokazati gore navedenim pokretima u stopalu.
Procjena mišića pokazuje smanjenu snagu peronealnih mišića. Peronealni mišići mogu se izolirano testirati svaki ponaosob. Ako je zahvaćena samo tetiva peroneus brevis, bol se nalazi straga i prema vani od lateralnog maleola. Ukoliko je zahvaćena tetiva peroneus longusa bol se javlja duž vanjske strane petne kosti do palca.
Patologija navedenih tetiva dugog i kratkog mišića peroneusa se ispituje provokacijskim testovima. Dakle testom se provocira bol ili osjetljivost. Stopalo se pregledava u opuštenom položaju s koljenom savijenim pod kutem od 90 °. Blagi pritisak primjenjuje se na peronealne tetive. Bolesnik se tada zamoli za savije stopalo put dole. Može se izazvati bol ili se može osjetiti subluksacija navedenih tetiva.
1.10.2021