Bolno stopalo – 3 dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Procjena učestalosti halluxa valgusa iznosi 31 posto kod žena i 13 posto kod muškaraca. Učestalost raste s godinama i u nekim je studijama navedeno da skoro 20 posto odraslih žena ima hallux valgus.

Hallux Valgus.

Učestalost.

Procjena učestalosti halluxa valgusa iznosi 31 posto kod žena i 13 posto kod muškaraca. Učestalost raste s godinama i u nekim je studijama navedeno da skoro 20 posto odraslih žena ima hallux valgus.

Uzroci nastanka.

Hallux valgus je progresivno stanje koje predstavlja neusklađenost položaja kostiju palca stopala, a često dovodi i do istodobnog pomicanja drugog prsta. Točan uzrok hallux valgusa nije poznat, ali vjerojatno se radi o nekoliko faktora koji su uzročnici ove bolesti, s time da je naslijeđe jako bitno. Također se sugerira da pojačana mobilnost ili abnormalna anatomija zgloba palca stopala, uske cipele i bočni pritisak na nožni palac povećavaju rizik od razvoja halluxa valgusa.

Simptomi.

Crvenilo, oteklina i bol na unutrašnjoj strani zgloba palca su česti i mogu nastupiti i rano i kasno tijekom pojave bolesti. Simptomi se prvo jave kada se nose uske i tijesne cipele i uobičajeno je da bolesnik bude bez tegoba kada hoda bos. U kasnijoj fazi se kod ovih bolesnika mogu pojaviti problemi sa stopalima i zbog drugih stanja u stopalu, a mogu utjecati na hod i povećati rizik od pada. Nerijetko nepravilan položaj u palčanom zglobu na stopalu može doprinijeti i razvoju burzitisa, sinovitisa, pritisku kožnog živca uz palac i degeneraciju zglobne hrskavice glave metatarzalne kosti (kosti sredine stopala koja ulazi u zglob s palcem). Pojedini bolesnici će opisivati stanje problematično više iz estetskih razloga, ali su inače bez simptoma.

Dijagnoza.

Kod pregleda bolesnika bi trebalo misliti na slijedeće:   

–          Pregledati stopalo i vidjeti je li palac otekao, je li crven i tvrd na dodir. Važno je pregledati je li postoji manje ili veće iščašenje u zglobu, te pogledati je li spušten prednji svod stopala.

–          Ispitati mogućnost savijanja na svim nožnim prstima. U kasnijoj fazi nožni palac obično leži ispod drugog prsta, a može doći i do bočnog odstupanja s nepravilnim položajem na drugom nožnom prstu. U procjeni bočnog odstupanja opisana je sljedeća klinička podjela; blaži (15–20 °),         umjeren (20–40 °) i teži (> 40 °).

–          Procijeniti pojačanu pokretljivost u palcu. Uz povećanu pokretljivost palca moguće su i bolesti vezivnog tkiva kao Marfanov ili Ehlers – Danlosov sindrom.

–          Običan RTG ili računalna tomografija (CT), bitne su dijagnostičke metode prije kirurškog zahvata, za procjenu stupnja valgusa, te za diferencijalno dijagnostičku svrhu, uključujući i osteoartritis.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 6. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 5. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Stanje nakon opekline – molim stručan savjet

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaDiferencijalne dijagnoze Prilikom traumatske ozljeda koljena uglavnom ne bude samo zahvaćen menisk. Često dolazi i do ozljeda drugih mekih struktura koljena, kao npr. ligamenata. Ovakav tip ozljede se naziva „nesretni trijas“, što znači da oštećenje meniska nastaje zajedno s ozljedama kolateralnog ligamenta i prednjeg križnog ligamenta koljena. Ozljeda prednjeg križnog ligamenta obično se javlja u […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 3. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Prilikom akutne traume koljena, osobito ukoliko postoji oteklina, potrebno je napraviti običnu rendgensku snimku kako bi se isključio mogući prijelom kosti. Rendgenska slika neće pokazati puknuće (rupturu) meniska. Magnetska rezonancija (MR) se izvodi kako bi se potvrdila dijagnoza ozljede meniska, te isključile druge ozljede mekih tkiva, uključujući hrskavicu, tetive i ligamente. […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteSimptomi i znakovi ozljede. Akutna puknuća meniska uglavnom nastaju tijekom naglog pokreta u kojem se koljeno rotira dok stopalo ostaje na tlu. Osobe koji se bave sportom (poput tenisa, nogometa, košarke, i skijanja) koji uključuje iznenadne i nagle pokrete u koljenu imaju veliki rizik za ozljedu meniska. Također i direktni udarci u koljenu mogu dovesti […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Akutna ozljeda meniska  – 1. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvod. Ozljede meniska mogu biti akutne (obično traumatske) i kronične (odnosno degenerativne) ozljede. Akutna ozljeda meniska je ozljeda koljena koja se najčešće javlja kod sportski aktivnih osoba. Uglavnom se javlja kod mlađih osoba, no može se vidjeti i kod starijih, pogotovo kod onih s artrozom u koljenu. Pukotine meniska se često pojavljuju u kontaktnim sportovima […]

Fizikalna medicina i rehabilitacija

Degenerativne promjene u nekoliko regija – trebam li ići na daljnje preglede?