Prošle godine su američki autori (Buchanan N.D, Grimmer J.A., Tanwar V. i ostali) objavili prikaz dosadašnjih istraživanja koja ukazuju na kardiovaskularni rizik kod osoba koje puše elektronske cigarete (e-cigarete)…
Pušenje cigareta je najpreventabilniji rizični čimbenik povezan s kardiovaskularnim morbiditetom i mortalitetom. Zadnjih godina opada upotreba klasičnih cigareta, ali se povećava upotreba e-cigareta unatoč ograničenim podacima o njihovoj sigurnosti i učinkovitosti. U potpunosti još nije poznat učinak e-cigareta na fiziologiju kardiovaskularnog sustava. Najnovija istraživanja upozoravaju na moguć štetni učinak e-cigareta na kardiovaskularno zdravlje. Neophodna su daljnja istraživanja radi procjene sigurnosti e-cigareta.
Pušenje cigareta je i dalje važan javnozdravstveni problem. Štetni učinci pušenja cigareta koji dovode do kardiovaskularnih bolesti (KVB) su dobro poznati. Od 2006. godine se e-cigarete koriste kao alternativa konvencionalnim cigaretama i njihova upotreba je u stalnom porastu, osobito među tinejdžerima i mladim odraslim osobama. Općenito mišljenje javnosti je da su e-cigarete bezopasne, te sigurna alterantiva konvencionalnim cigaretama. Međutim e-cigarete sadrže različite potencijalno toksične komponente koje mogu biti odgovorne za razvoj KVB-i. Sve e-cigarete imaju 3 osnovne komponente: litijska baterija, punjač s tekućim sadržajem i raspršivač. Prilikom pušenja tekući sadržaj se rasprši kao para. Tekućina u e-cigaretama sadrži mješavinu propilenglikola i glicerina kao otapala uz nikotin i arome.
Nikotin ima višestruke štetne učinke na kardiovaskularni sustav. Stimulira simpatički nervni sustav, potiče nastanak poremećaja ritma srca, trombogeneze, remodeliranje miokarda. Ugljikove komponente (formaldehid, acetilaldehid…) mogu dovesti do oksidativnog stresa i upale, a ti su procesi odgovorni za aterosklerozu.
Sitne čestice (PM 0,1, PM 2,5) iz e-cigareta štetno djeluju na kardiovaskularni sustav, ubrzavaju aterosklerozu, trombogenezu. One mogu proći kroz alveolarnu membranu u sistemsku cirkulaciju i time direktno štetno djelovati na srce, žile i druge organe.
Učinak metala u e-cigaretama na kardiovaskularni sustav još nije u potpunosti istražen.
Arome mogu potaknuti upalne odgovore, dovesti do endotelne disfunkcije i time ubrzati aterosklerozu. Ujedno uzrokuju razne plućne bolesti.
Izlaganje svim ovim komponentama tijekom pušenja e-cigareta ima aditivni i sinergistički učinak što ubrzava razvoj ateroskleroze, aktivaciju trombocita i konačno razvoj KVB-i.
Neophodan su daljnja istraživanja kako bi se procijenila sigurnost e-cigareta na kardiovaskularno zdravlje.
15.4.2020