„Ženski“ testosteron

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Jedna od naizgled nespojivih činjenica je muški spolni hormon, testosteron, u ženskom organizmu.

Jedna od naizgled nespojivih činjenica je muški spolni hormon, testosteron, u ženskom organizmu. Međutim, to je sasvim normalno stanje. Zapravo, ne bi bilo normalno da testosterona u tijelu žene uopće nema. Dovoljno intrigantno da nastavite čitati? Svakako nastavite, saznat ćete mnoge korisne informacije.

Poremećaji u produkciji i djelovanju testosterona mogu se desiti intrauterino, ali i u daljnjem životu žene. S obzirom na razdoblje u kojemu se dese ova odstupanja, uzroke i posljedice povećanih razina testosterona u organizmu žene bit će lako rješavati i rješiti, ili će se rješavati dugotrajno, različito i s promjenljivim pristupom, a neka i doživotno.

U ovom osvrtu naglasak će biti stavljen na uzroke i posljedice povećanih vrijednosti testosterona u organizmu žene iza rođenja.

Normalno se male količine testosterona u žene proizvode i otpuštaju u krvotok iz jajnika i nadbubrežnih žlijezda. Dok su vrijednosti testosterona unutar referentnih granica za ženski organizam, oni ne stvaraju nikakve probleme. Problemi nastaju kada se proizvodnja i otpuštanje testosterona u krvotok poveća iz raznih razloga.

Povećana količina testosterona u ženskom organizmu može dovesti do poremećaja menstruacijskog ciklusa, pojačane dlakavosti (po licu, ekstremitetima, trupu), prorjeđene kose (pa i ćelavosti), akni, debljine, neplodnosti itd. Povećane razine testosterona mogu se dokazati u sindromu policističnih jajnika, s različitom paletom vanjskih (vidljivih) i unutarnjih (biokemijskih, staničnih) promjena, kao što su inzulinska rezistencija, snižene vrijednosti tzv. dobrog kolesterola, povišene vrijednosti tzv. lošeg kolesterola i triglicerida, povišenog arterijskog tlaka i slično.

Žene s nekim od nabrojenih poremećaja trebaju se najprije javiti ginekologu, no ako su dominantni dermatološki simptomi, javit će se najprije dermatologu. To nije greška, no najčešće će i od strane dermatologa biti dodatno upućene i ginekologu.

Modaliteti liječenja su različiti (s obzirom na uzroke) i najčešće su dugotrajni (višemjesečni ili višegodišnji). Zato je važno ne odustajati od liječenja kada se nakon prvih tjedana ili mjeseci ne vidi učinak i pridržavati se uputa i ginekologa i dermatologa. Od medikamentoznog liječenja primjenjuju se različiti antiandrogeni, zatim antibiotici prema potrebi, te naposljetku i neki kozmetički postupci.

U menopauzi imamo sasvim drugačiju situaciju. Prema i u menopauzi, normalno niske razine testosterona u ženskom organizmu su još niže, što za posljedicu najčešće ima smanjen libido. Tu su kod nas terapijske mogućnosti ograničene, a u obzir može testosteronska terapija, ako nema kontraindikacija.

Kako vidimo, testosteron, muški spolni hormon, jedan od androgena, ima važnu ulogu u urednom funkcioniranju organizma žene. Čega se najčešće nije svjesno dok se ne pojave problemi povezani s povišenim njegovim razinama, što je posljedica bolesnog stanja. Odnosno sniženima, što je pak normalna situacija u trećoj životnoj dobi žene.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]