Kako pristupiti iza nezaštićenog spolnog odnosa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Nezaštićeni spolni odnos je spolni odnos bez korištenja kontracepcije, koji može dovesti do trudnoće.

Nezaštićeni spolni odnos je spolni odnos bez korištenja kontracepcije, koji može dovesti do trudnoće.
U parova u kojih je trudnoća željena i takav ishod je planirani, očekivani i željeni. U parova u kojih trudnoća nikako nije opcija u datom trenutku, takav ishod rezultirat će brigom, strepnjom i u konačnici donošenjem odluke – ipak zadržati neželjenu i neplaniranu trudnoću ili ne. Zato je, zbog zakonskih okvira unutar kojih je moguće prekinuti neželjenu trudnoću, važno na vrijeme ustanoviti je li iza nezaštićenog spolnog odnosa došlo do trudnoće ili ne.

Kada je uputno najranije iza nezaštićenog spolnog odnosa učiniti testove na trudnoću?
Pravilo je da se najprije napravi tzv. kućni test na trudnoću (u slobodnoj je prodaji u ljekarni), najranije oko 2 tjedna od nezaštićenog spolnog odnosa u žena generativne dobi s neredovitim menstruacijskim ciklusima, odnosno po izostanku očekivane menstruacije u žena generativne dobi s redovitim menstruacijskim ciklusima.
Kućni test na trudnoću može biti lažno pozitivan i lažno negativan, pa se svakako (naročito u slučaju negativnog rezultata, a uz opravdanu sumnju u moguću trudnoću) sljedeće preporuča obaviti ginekološki pregled.
Prije tog vremena (prije 2 tjedna od nezaštićenog spolnog odnosa, odnosno prije izostanka očekivane menstruacije) nema smisla obaviti testiranje na trudnoću.
Naime, ako se radi o neželjenoj trudnoći, prekid se ne može napraviti bez ultrazvučno potvrđene trudnoće (koja se ne može dijagnosticirati odmah po nezaštićenom spolnom odnosu).
Ako se radi o željenoj trudnoći, ona se neposredno po nezaštićenom spolnom odnosu također ne može ultrazvučno potvrditi.
A ako se radi o patološkoj trudnoći, ni to se neposredno po nezaštićenom spolnom odnosu ne može znati i u toj najranijoj fazi život žene nije ugrožen.

Međutim, kako parovi u kojih trudnoća u datom trenutku nikako nije opcija ne bi bili u brizi, predlažemo da razmisle o nekoj od sigurnijih metoda kontracepcije. U te metode se ne ubrajaju metode računanja plodnih dana ni prekinutog odnosa, koje su međutim vrlo pogodne za parove koji planiraju trudnoću.
Od sigurnijih, odnosno najučinkovitijih kontracepcijskih metoda najraširenija je oralna hormonska kontracepcija, pilule, prije uzimanja kojih žena treba s nadležnim ginekologom utvrditi postoje li u nje kontraindikacije za primjenu OHK ili ne. Vrlo sigurna kontracepcija je i intrauterini uložak, spirala, koji se međutim ne preporuča mlađim ženama koje se još nisu ostvarile kao majke.
Neovisno za koju se metodu kontracepcije par odluči, uvijek se još i dodatno preporuča i primjena prezervativa, jer osim kao metoda kontracepcije, učinkovit je i u prevenciji spolno prenosivih infekcija.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]