Kada se odlazi iz bolnice iza ginekološkog postupanja

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

U ginekološki odjel žene se primaju iz različitih razloga, pa je tako i duljina bolničkog postupanja različita, odnosno nakon različito dugog vremena uslijedi otpust iz bolnice. Osim toga, u slučaju nekih komplikacija, bilo predvidivih ili nepredvidivih, boravak u bolnici se produžuje.

U ginekološki odjel žene se primaju iz različitih razloga, pa je tako i duljina bolničkog postupanja različita, odnosno nakon različito dugog vremena uslijedi otpust iz bolnice. Osim toga, u slučaju nekih komplikacija, bilo predvidivih ili nepredvidivih, boravak u bolnici se produžuje. Napokon, ima situacija kada se žena administrativno otpusti iz ginekološkog odjela, kako bi se liječenje nastavilo u drugim odjelima iste bolničke ustanove, pa se zapravo ne otpušta iz bolnice do daljnjega.

Promotrit ćemo koliko uobičajeno traje ostanak u bolnici kod najčešćih razloga bolničkog postupanja u okviru ginekološke tematike.

Otpust iz bolnice iza poroda

U Hrvatskoj se žene uobičajeno porađaju u bolnici. U slučaju urednog vaginalnog poroda, bez poslijeporođajnih komplikacija, otpust najčešće uslijedi trećeg dana iza poroda. U slučaju dovršenja poroda carskim rezom, otpust iz bolnice najčešće uslijedi petog poslijeoperacijskog dana. U situacijama kada se žena porodi kod kuće, a kada to nije bilo planski, odnosno u kolima hitne medicinske pomoći ili osobnom automobilu na putu prema rodilištu, također se, ako nema dodatnih momenata, bolničko zbrinjavanje planira tri dana. Komplikacije zbog kojih babinjača treba biti zadržana u bolnici dulje od uobičajenog vremena mogu biti od strane majke i od strane novorođenčeta; taj dodatni period bolničkog liječenja se unaprijed ne može predvidjeti.

Otpust iz bolnice iza malih ginekoloških zahvata

O tome što se podrazumijeva pod terminom „mali ginekološki zahvati“ ranije smo pisali. Na ovom mjestu istaknut ćemo kako se radi malih ginekoloških zahvata žene najčešće primaju u bolnicu u jutarnjim satima na dan zahvata i kasnije tijekom dana budu otpuštene iz bolnice, ako zahvat prođe bez komplikacija. Eventualno, u nekim bolničkim ustanovama radi malih ginekoloških zahvata (nekih), žene budu primljene u bolnicu dan ranije. Ako se tijekom oko 2 sata od zahvata ne razviju (rane) komplikacije, žena se otpušta iz bolnice. Naravno, mogu se javiti i kasne komplikacije, kada je žena već kod kuće. U tim slučajevima obavezno se treba čim prije javiti u ustanovu u kojoj je zahvat obavljen ranije tijekom istog dana. Boravak u bolnici zbog tih komplikacija nepredvidiv je, te ovisi o naravi komplikacija.

Otpust iz bolnice iza ginekoloških operacija, osim carskog reza

Ima više vrsta ginekoloških operacija (poštednih, radikalnih), a također je različit i pristup – može biti laparoskopija, laparotomija, vaginalna operacija, zatim kombinacije navedenih pristupa, a ponekad se tijekom same operacije pristup mora promijeniti, odnosno proširiti. Načelno, ako operacija prođe bez komplikacija, te ako se iza operacije ne razviju komplikacije, otpust iz bolnice kod laparoskopskih operacija predviđa se sljedeći dan, iza laparotomija ili vaginalnih operacija oko sedmog/osmog poslijeoperacijskog dana. Komplikacije koje mogu produžiti boravak u bolnici mogu biti intraoperacijske, rane i kasne, uključuju različite sadržaje i unaprijed se ne može predvidjeti duljina bolničkog liječenja.

Ostalo

Posebna kategorija u okviru ginekološke tematike koja također zahtijeva boravak u bolnici su neke vrste invazivnih dijagnostičkih i terapijskih postupaka, kao što su rana amniocenteza (uobičajeno se radi ambulantno, no ponekad je potreban ostanak u bolnici tijekom nekoliko sati, odnosno do sljedećeg dana; u slučaju komplikacija duljina boravka u bolnici je nepredvidiva), histerosalpingografija (ako nema komplikacija, nekoliko sati iza zahvata žena se otpušta iz bolnice), histeroskopija (ako nema komplikacija koje bi zahtijevale dodatnu operaciju i boravak u bolnici, otpust iz bolnice najčešće je isti dan), kemoterapija, sistemsko antibiotsko liječenje i slično (po završenoj terapiji, žena se otpušta iz bolnice).

Prilikom dogovaranja termina za bolničko liječenje uobičajeno se dobiju upute i o osobnim stvarima koje je potrebno donijeti sa sobom. U slučaju unaprijed nepredvidivog produženog ostanka u bolnici, rodbina i prijatelji uvijek imaju mogućnost donijeti dodatne količine osobnih stvari, a postoji i mogućnost opskrbe potrebnim u prodavaonicama u bolničkom krugu.

U otpusnom pismu, koje se dobije po otpustu iz bolnice, navedene su i upute o daljnjim kontrolama (kada i gdje), ali i napomena kako je u slučaju pojave bilo kakvih tegoba potrebno odmah se javiti ili nadležnom ginekologu, ili u hitnu ginekološku službu nadležne zdravstvene ustanove, ili u ginekološku ambulantu ustanove u kojoj je provedeno liječenje.

Ako se opće stanje iza otpusta iz bolnice pogorša u tolikoj mjeri da je potrebno pozvati hitnu medicinsku pomoć, treba se imati na umu kako u slučaju daljnjeg transporta u bolnicu hitna pomoć načelno bolesnicu upućuje u dežurnu ginekološku službu prema mjestu stanovanja, koja nije nužno ona u kojoj se žena liječila.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Ginekologija

Placenta praevia – dijagnostika i liječenje

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Osnovni simptom nisko nasjele posteljice je krvarenje, najčešće u drugoj polovici trudnoće. No, svako krvarenje potkraj drugog i početkom trećeg tromjesečja trudnoće ne znači da je u pitanju nisko nasjela posteljica, ona samo sudjeluje u 20 % slučajeva. Najčešće je krvarenje nepoznatog uzroka (u 45% slučajeva), potom aburpcija (odljuštenje) posteljice u 30 % slučajeva. Ostali […]

Ginekologija

Placenta praevia

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Što je placenta praevia? Kada se placentacija i razvoj posteljice smjesti na donjem djelu maternice (donji uterini segment) te se tako posteljica nalazi između vrata maternice i ploda. Tako da zapravo blokira ili možemo reći sprječava rađanje djeteta. Takvo smještena posteljica može potpuno ili djelomično prekrivati donji uterini segment. Razlikujemo četiri stupnja: Pojavnost nasjele posteljice […]

Ginekologija

Ima li potrebe za kontracepcijom?

Ginekologija

Uloga posteljice u trudnoći

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Placenta ili posteljica je organ koji nastaje u trudnoći i tijekom trudnoće vrši vrlo važnu ulogu. Normalan razvoj posteljice je preduvjet normalnog razvoja trudnoće u našoj vrsti Homo sapiens (umni čovjek). U prilog tome govori podatak da oko 65 % zametaka propada u razdoblju kada nije moguće otkriti trudnoću. Kako u ranom razdoblju trudnoće, tako […]

Ginekologija

Ventrikulomegalija

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ventrukulomegalija je proširenje lateralnih moždanih komora. Obično se dijagnosticira na rutinskom ultrazvučnom pregledu (fetal anomaly scan) od 18 do 22 tjedna gestacije, a učestalost pojavnosti je 1-2 na 1000 trudnoća. Ventrikulomegalija se uočava u poprečnom presjeku fetalne glavice koji je iznad razine presjeka gdje se mjeri biparijetalni promjer. Proširenje najčešće započinje u području stražnjih rogova […]

Ginekologija

Malformacije središnjeg živčanog sustava fetusa

Vrijeme čitanja članka: 2 minute AKRANIJA je poremećaj u razvoju kostiju glave u fetusa. Poremećaj u razvoju plosnatih kostiju lubanje (neurokranija) – odsustvo svoda lubanje. Kosti neurokranija, odnosno plosnate kosti lubanje počinju sa osifikacijom (okoštavanjem) već potkraj prvog tromjesečja, tako da tada postaju vidljive, odnosno dostupne ultrazvučnoj dijagnostici. Ako se u tom gestacijskom dobu ultrazvukom ne vidi okoštala lubanja, postavlja […]

Ginekologija

Ciste korioidnog pleksusa fetusa u trudnoći (CPC)

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Korioidni pleksus (latinski- plexus chorioideus), sastoje se od spleta krvnih žila koje su obložene ependimom, on oblaže krvne žile poput resica. Korioidni pleksus proizvodi cerebrospinalnu tekućinu. Ta tekućina oblaže mozak i kralježničku moždinu i struji kroz moždane komore. U čovjeka se u likvorskim prostorima nalazi 100 do 150 ml likvora. Tijekom 6-8 sati prosječno se […]

Ginekologija

Je li potrebna operacija jajnika i maternice?