Liječenje akutnih bakterijskih infekcija donjeg dišnog sustava: izvanbolničke pneumonije; AEKOPB

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Infekcije donjeg dišnog sustava čine 20% unutar akutnih respiratornih infekcija te njihova incidencija raste s životnom dobi i najviše ih je iznad 65 godina. Značajnije su težine, sklone komplikacijama i većem riziku i potencijalnoj životnougroženošću za pacijenta…

Infekcije donjeg dišnog sustava čine 20% unutar akutnih respiratornih infekcija te njihova incidencija raste s životnom dobi i najviše ih je iznad 65 godina. Značajnije su težine, sklone komplikacijama i većem riziku i potencijalnoj životnougroženošću za pacijenta. Češće su uzrokovane patogenima koji zahtijevaju farmakološko-antimikrobno liječenje. Najznačajnije u kliničkoj praksi su pneumonije i akutne egzacerbacije KOPB-a (AEKOPB).

Etiološki i patogenetski pneumonije su heterogene , klinički mogu biti blage, teže, komplicirane pa i smrtonosne. Klinički ih dijelimo na izvanbolničke(domicilne) koje su stečene u općoj populaciji i bolničke( nozokomijalne) uzrokovane patogenima iz bolničke sredine i pojavljuju se najmanje 72h nakon prijema u bolnicu zbog druge bolesti. Zasebne skupine čine pneumonije uzrokovane tipičnim ili atipičnim uzročnicima, kao i pneumonije kod imunokompromitiranih bolesnika. Infektivni uzročnici pneumonija su bakterije, virusi, gljive i dr. Mikroaspiracija orofaringealnog sadržaja najčešći je mehanizam kojim uzročnici dospijevaju u donji dišni sustav. Uzročnika je preko stotinu, a dijelimo ih na G-, G+, anaerobne bakterije i druge mikroorganizme.

Izvanbolnička pneumonija je česta i potencijalno smrtonosna bolest. Većina ih se liječi ambulantno, empirijski. Najčešći tipični uzročnici IBP-a su Streptococcus pneumoniae, Haemophilus inluenzae, Moraxella catharrhalis dok su kod pacijenata s komorbiditetima, lošijim soc. ekonomskim prilikama, lošim životnim navikama, životu u kolektivu i sl. češće infekcije uzrokovane G- bacilima (Klebsiella pneumoniae, Escherichia colli, Enterobacter spp., Proteus spp., Serratia spp., Pseudomonas aeruginosa) ili zlatnim stafilokokom. Atipični uročnici( Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Legionella spp.) uzrokuju 48% infekcija donjeg dišnog sustava i na to treba misliti pri empirijskom izboru terapije. Virusna influenca- pneumonija pojavljuje se sezonski sa visokim rizikom za nastanak sekundarnih bakterijskih pneumonija.

Dijagnoza IBP postavlja se pregledom, radiološkim i laboratorijskim nalazom. Klinički znakovi su vrućica, tahipnea, tahikardija,ausk. krepitacije, a najčešći simptomi kašalj, pleuralna bol, opći simptomi. Tipičnim pneumonijama se pripisuje nagao početak sa zimicom, tresavicom, boli, purulentnim iskašljavanjem, povišenjem laboratorijskih biljega akutne upale; karakterističnog su rtg nalaza, a atipičnim postupan razvoj, dominacija općih simptoma, suhi kašalj, male epidemiološke grupe, kao više članova obitelji te rtg infiltrat poput mliječnog stakla, netipične lokalizacije. U kliničkoj praksi su razlike sindroma atipičnih i tipičnih pneumonija sve manje pa je pitanje i njihove opstojnosti. Iz pregleda slijedi procjena težine pneumonije što određuje mjesto i način liječenja od ambulantnog do bolničkog, do JIL-a. Bodovni sustav za procjenu težine pneumonije tzv. CURB-65 sastoji se od 5 kriterija: konfuzija, povišena koncentracija ureje, tahipneja (frekvencija respiracije 30/min ili viša), hipotezija (sistolički tlak niži od 90 mmHg ili dijastolički 60 mmHg ili niži), dob od barem 65 godina. Ovaj bodovni sustav vrlo je jednostavan i koristan u procjeni težine pneumonije u svakodnevnoj praksi. Bolesnici sa zbrojem 0 ili 1 mogu se liječiti ambulantno.

Empirijsko liječenje IBP treba započeti što ranije, oko 6h unutar početka bolesti što utječe na tijek bolesti, smanjenje komplikacija i smrtnosti. Izbor antimikrobne terapije temelji se na pretpostavci uzročnika i njihovoj osjetljivosti, na efikasnosti lijeka, njegovu antimikrobnom spektru, farmakokinetičkim svojstvima, sigurnosnom profilu, jednostavnošću i mogućnošću primjene. Adekvatnom antibiotskom terapijom važno je pokriti najčešće uzročnike (tipične i atipične). Upravo makrolidi ispunjavavaju taj cilj empirijskog liječenja. Kod pacijenata s komorbidetima gdje je to potrebno kombinirat ćemo ih s B-laktamskim antibioticima. Noviji makrolidi-klaritromicini lijekovi su prvog izbora kod alergije na B- laktame te kod rezistentnih sojeva pneumokoka. Duljina liječenja je 7-10 dana (tendencija skraćenja) uz obaveznu procjenu učinkovitosti terapije (poboljšanje kliničkog statusa i regresiona dinamika reaktanata akutne upale). Radiološka rezolucija se očekuje za oko četiri tjedna.

Egzacerbacija KOPB-a je akutno ustrajno (dulje od 48h) pogoršanje prethodno stabilne bolesti; definirano je prisutnošću 2 od 3 simptoma: pogoršanje kašlja, povećanje voluminoznosti i purulentnosti iskašljaja, pogoršanje zaduhe. Podaci Balla i suradnika pokazuju da je 50-70% egzacerbacija nastalo uslijed respiratornih infekcija, a ostale zbog zagađenja okoliša i drugih nepoznatih razloga. Najčešći uzročnici AEKOPB , blage do umjerene, su G+,G-, atipični uzročnici. I ovdje se izbor antibiotika temelji na cilju pokrivanja svih vjerojatnih uzročnika egzacerbacije imajući na umu lokalnu rezistenciju ( pitanje uzimanja antibiotika u prethodna 3 mj, izlaganja rezistentnim sojevima i sl.). Hurst i suradnici pokazali su da se 80% egzacerbacija može liječiti ambulantno primjenom bronhodilatatora, kortikosteroida i antibiotika. Klaritromicini su indicirani u empirijskom liječenju AE nastalih uslijed respiratornih infekcija. Primjena fluorokinolona uz navedene najčešće uzročnike pokriva i anaerobe te sojeve rezistentne na B-laktame i makrolide.

Učestale AE znak su pogoršanja i progresije bolesti; iziskuju adekvatno liječenje i prevenciju čime se ublažavaju rizici za bolesnika i usporava propadanje plućne funkcije. Smanjenje učestalosti AEKOPB vrijedno je u praksi zbog pobola, smanjenja direktnih i indirektnih troškova. Cochrane sustavno istraživanje (sedam kliničkih ispitivanja s ukupno 3170 ispitanika) pokazalo je da kontinuirana profilaksa antibioticima dovodi do klinički značajnih koristi u smanjenju egzacerbacija u oboljelih od KOPB-a.To se odnosi samo na makrolide jer su sva ispitivanja koristila samo ovu vrstu antibiotika. Svakako je potreban oprez zbog mogućnosti razvoja rezistencije i specifičnih nus pojava.

Pojašnjenje skraćenica

AE – akutne egzacerbacije

IBP – izvan bolnička pneumonija

KOPB- kronična opstruktivna plućna bolest

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Bakterije

Mikrobiota: ključ zdravlja cijelog organizma

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLjudsko crijevo dom je nevjerojatnoj zajednici mikroorganizama, poznatoj kao crijevna mikrobiota, koja igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja. Procjenjuje se da ljudsko tijelo sadrži oko 100 bilijuna bakterija, što nadmašuje broj ljudskih stanica. Ukupna masa mikrobiote u crijevu iznosi približno 1–2 kilograma. Ova kompleksna zajednica ne samo da pomaže u probavi, već ima dalekosežne učinke […]

COVID-19

Prehlada, gripa ili korona – pitanje je sad…

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteRazlika između gripe, prehlade i COVID-19 Zima donosi često obolijevanje od sezonskih bolesti poput prehlade, gripe i COVID-19. Iako dijele mnoge simptome, važno je znati prepoznati razlike kako biste na vrijeme reagirali i spriječili komplikacije. Prehlada Prehlada je zarazna infekcija gornjih dišnih puteva koja zahvaća nos, grlo, sinuse i dušnik. Uzrokuje je više od 200 […]

Superbakterije

Antibiotici – brzi spas ili potencijalna prijetnja?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteAntimikrobni lijekovi ključni su za liječenje infekcija uzrokovanih mikroorganizmima. Prema djelovanju, dijele se na: Njihova ispravna uporaba spašava milijune života. Međutim, nepravilna upotreba stvara ozbiljan problem – antimikrobnu rezistenciju (AMR). Povijest antibiotika Prvi antibiotik, penicilin, otkrio je Alexander Fleming 1928. godine, što je označilo početak masovne proizvodnje i kliničke primjene. Tijekom 20. stoljeća, otkriće drugih […]

Upala pluća

RTG pluća – možete li mi pojasniti nalaz?

Upala pluća

Mikoplazma kao uzročnik upale pluća kod djece

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteMycoplasma pneumoniae (mikoplazma) se može dokazati kao uzročnik u više od 40% svih upala pluća u dječjoj dobi, osobito kod djece starije od 5 godina, a zbog visoke zaraznosti brzo se širi u zatvorenim kolektivima. Što su ‘atipične’ upale pluća? Mikoplazma spada u uzročnike ‘atipičnih’ upala pluća koje se od ‘tipičnih’ upala pluća razlikuju po postupnom, […]

Pluća

Molim Vas mišljenje RTG nalaza pluća

Iz iste kategorije

Pulmologija

Bronhiektazije – novije spoznaje u liječenju

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteBronhiektazije označavaju trajno, ireverzibilno promijenjene i proširene bronhe u plućima. Etiološki najčešće nastaju kao posljedica nekih drugih plućnih bolesti, iako se ponekad pojavljuju i kao urođene ili od ranog djetinjstva.

Pulmologija

Moguća primjena atorvastatina u pulmološkim bolestima

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDobro je poznato antihiperkolesterolsko djelovanje atorvastatina, selektivnog, kompetitivnog inhibitora hidroksi-metilglutaril-koenzim A (HMG-CoA) reduktaze (koji katabolizira pretvorbu 3-hidroksi.

Pulmologija

Terapija Marivarinom nakon tromboembolije pluća

Pulmologija

ALFAKUT – iz ugla liječnika praktičara

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteKonačno! Konačno u Hrvatskoj! Tim riječima sam pozdravila predstavnika “Belupa” koji mi je predstavio ALFAKUT. Iz dva razloga. Prvi je taj što sam već bila upoznata s ljekovitim preparatom.

Pulmologija

Alergije u ordinaciji obiteljskog liječnika

Vrijeme čitanja članka: 4 minuteSama riječ alergija bila je prije 100 godina nepoznata, a danas se udomaćila u upotrebi zbog sve veće pojavnosti i šarolikosti svojih manifestacija. Po svom smislu ona znači promijenjenu reakciju, drukčiji odgovor tijela i ima svoje posebne znakove.

Pulmologija

bronhitis

Pulmologija

Dokazano je da je pušenje glavni uzrok karcinoma pluća

Vrijeme čitanja članka: 6 minuteAstma i kronična opstrulktivna plućna bolest među najlošije su liječenim bolestima u Hrvatskoj jer se ne prepoznaju na vrijeme i ne liječe dovoljno u ranom stadiju.