ALFAKUT – iz ugla liječnika praktičara

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Konačno! Konačno u Hrvatskoj! Tim riječima sam pozdravila predstavnika “Belupa” koji mi je predstavio ALFAKUT. Iz dva razloga. Prvi je taj što sam već bila upoznata s ljekovitim preparatom.

“Konačno! Konačno u Hrvatskoj!” Tim riječima sam pozdravila predstavnika “Belupa” koji mi je predstavio ALFAKUT.
Iz dva razloga.
Prvi je taj što sam već bila upoznata s ljekovitim preparatom. Naime, kako upisujem pacijente koji su povratnici iz Njemačke, došavši također s djecom, pitala sam ih dali imaju kakvih alergija, npr. na antibiotike i slično, rečeno mi je da uglavnom djeca do svoje 15 godine života gotovo da nisu popila  antibiotik, samo “nekakve kapi na prirodnoj bazi.” Zamolila sam ih da mi donesu ako imaju koju praznu bočicu ili kutiju. I to je bilo to. Između ostalih našao se i preparat na bazi pelargonije. Bilo mi je žao što u svojoj 26-godišnjoj praksi, od toga  3 godine na pedijatriji, nisam imala priliku liječenja na taj način. Jer, mnogu djecu bi poštedjela injekcija klindamicina i niripana / to je bilo prije rata -1987-1990 /, jer pelargonija uistinu olakšava expektoranciju i ujedno smanjuje daljnju sekreciju, što se uočava već za dan – dva. Kod djece je osobito problem sekret, što u nasopharinksu, što na bazama plućima, što vrlo učinkovito i efikasno otklanja pelargonija. Nadalje, vrlo čest slučaj , izliječimo nekakvu upalu, bez obzira dali se radi o gornjim ili donjim dišnim putovima, ali zaostane sekrecija i kašalj, koje opet moramo nekako dodatno liječiti, bilo sljezom, jaglacem, plućnjakom ili mukoliticima.  Pelargonija to objedinjava, te nije potrebna nikakva dodatna terapija, koja bi riješila sekret.
 Drugi razlog je taj što se i sama već 16 godina bavim proučavanjem jednim vidom prirodne medicine. Tako sam vrlo dobro upoznata i s pelargonijom, koja ujedno pokriva i virusna i bakterijska oboljenja,  gdje dugi niz godina liječim “običnu gripu” sa vrlo visokim temperaturama, a kao glavni sastojak je upravo pelargonija.
Događa se začuđujuće brzo ozdravljenje, u odnosu na sve druge terapije koje poznam.
Akutne respiratorne infekcije (ARI), odnosno akutne upalne bolesti dišnoga sustava najčešće su infekcije suvremenog čovjeka jer čine dvije trećine svih infekcija. Time su ARI i najučestalije bolesti čovjeka uopće. Odrasli čovjek u prosjeku oboli 3 do 5 puta godišnje, djeca češće, u prosjeku 4 do 7 puta, a ona s boravkom u kolektivu (dječji vrtići) i do 10 puta na godinu. U zdravstvenoj službi u Hrvatskoj godišnje se registrira 2,5 milijuna bolesnika s ARI. Višestruko su češće infekcije gornjeg dijela dišnog sustava, koje su, u pravilu, i mnogo lakše od infekcija u donjem dijelu.
Osobito često obolijevaju mala djeca, ponajviše radi  posebne anatomije dišnih putova i relativno nezrelog imunološkog sustava.  ARI se vrlo  lako prenose kapljičnim putem i dodirom, može ih  uzrokovati  mnoštvo različitih uzročnika, ali ih u 90% slučajeva uzrokuju virusi.
Problem u liječenju bolesnika s ARI posljedica je nemogućnosti točnog etiološkog dijagnosticiranja uzročnika zbog čega je liječenje često neprikladno, neracionalno i neučinkovito, a to se prvenstveno odnosi na liječenje virusnih ARI antibioticima.
Ekstrakt korijena pelargonije (Pelargonium sidoides)  je u in vitro istraživanjima pokazao  učinak na  poticanje nespecifičnih mehanizama obrane, antimikrobno djelovanje i citoprotektivna svojstva.  Klinička ispitivanja u djece i odraslih pokazala su odličnu podnošljivost i učinak na smanjenje svih simptoma akutnog bronhitisa u djece i odraslih.

Alergijskih reakcija  na prirodne preparate gotovo da i nema, a nuspojave su vrlo, vrlo rijetke , pa čak i par kapi krvi iz  nosa koje sam npr.  imala kod 7-godišnjeg djeteta, je zanemarivo, od npr.  nekih lijekova koji mogu dovesti do oštećenja jetre, bubrega …..
Toplo pozdravljam sve sudionike u radu “Belupa”, sa nadom da će na svjetlo dana izaći još mnogo tako dobrih ljekovitih preparata, što je meni kao praktičaru velika radost u liječenju,kako pacijenata tako i šire obitelji. Iskreno se nadam da će i drugi liječnici praktičari i sami spoznati blagodati ovakvih ljekovitih preparata.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Hospitalne mokraćne infekcije

Hospitalne mokraćne infekcije

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteInfekcija mokraćnog sustava najčešće nastaje fekalnom florom (npr. bakterijom iz crijeva – Escherichia coli) u izvanbolničkoj populaciji. Nasuprot tome postoje tzv. bolničke ili hospitalne infekcije mokraćnog sustava. Hospitalnom infekcijom smatra se svaka ona infekcija koja nije postojala prije hospitalizacije, a nastala je kao posljedica nekog dijagnostičkog ili terapijskog postupka. Svaka veća bolnica ima svoju službu […]

Pretilost

Pretilost kod djece

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaPretilost je multifaktorska bolest koja nastaje pod utjecajem genetskih i metaboličkih čimbenika, socio-kulturološke sredine, okoliša i loših životnih navika. Radi se o nesrazmjeru između povećanog unosa energije i smanjenju potrošnje zbog čega se višak energije pohrani u obliku masti i zato razlikujemo povećanu TT i pretilost. Pretilost i prekomjerna TT u djece u stalnom su […]

Urin

Inkontinencija kod muškaraca

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaInkontinencija urina kod muškaraca češće se javlja u starijoj životnoj dobi i često je povezana s bolestima prostate. Svaki četvrti muškarac stariji od 70 godina ima određeni tip inkontinencije urina. Inkontinencija urina se može klasificirati kao statička, urgentna, miješana, paradoksna, kontinuirana i funkcionalna. U liječenju inkontinencije urina važno je liječiti bolesti udružene s nastankom inkontinencije […]

Spermiokultura

Što govori nalaz spermiokulture?

Urin

Molim vas objašnjenje sljedećeg nalaza i prijedlog kako dalje postupiti

Trudnoća

Trudnoća i postpartalno razdoblje – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteStudije o dugoročnim učincima in utero izloženosti SIPSS-u na pojavu poremećaja autističnog spektra i poremećaja pažnje/hiperaktivnosti dale su proturječne rezultate. Dok neki sugeriraju umjereno povećan rizik za ove poremećaje, drugi nakon kontrole težine majčinog psihičkog poremećaja i genetske predispozicije nisu pokazali takvu povezanost. Što se tiče inhibitora ponovne pohrane serotonina i noradrenalina kao što su […]