Tumorska obiteljska anamneza
Poštovani,
izrazio bih zabrinutost zbog poprilične učestalosti tumora u mojoj obitelji. Djed je umro od raka prostate, baka od raka dojke i jajnika, druga baka je dobila rak želuca, majka je naslijedila tu nesreću i također joj je dijagnosticiran rak dojke s kojim se bori.
Ne bih volio ispasti paranoik, ali zanima me kako se ponašati u toj situaciji i da li bi bili opravdani određeni kontrolni pregledi? Nažalost, danas više nema nikakvog pravila u cijeloj toj priči te moja mladost nije garancija za zdravlje.
Isto tako znam da ni u simptomatskim slikama tumora nema nekih pravila. Ali me čisto zanima neki otvoreni savjet što bi bilo dobro popratiti, a što ne u takvoj situaciji gdje je obiteljska incidencija karcinoma relativno visoka.
Hvala!
25.11.2020
Odgovara
Irena Matić-Trputec dr.med.Vaša razmišljanja na neki su način i odgovori na Vaša pitanja. Nije dobar put paranoično se plašiti, nakupiti tjeskobu u sebi i dozvoliti da strepnja upravlja našim životima. Život je pun rizika kao i divnih doživljaja i potencijalnih dostiguća i emocija. U svakom slučaju je razborito voditi računa o rizicima u obiteljskoj anamnezi i stoga postoje određeni preventivni pregledi koje možete poduzeti. Obično se postavlja odgovarajuća dobna granica kada ti preventivni pregledi trebaju postati redoviti kontrolni pregledi i kada se možete uključiti u neki od nacionalnih programa za prevenciju, kao što je to preventivni program za rak debelog crijeva. Na stranici https://www.hzjz.hr/nacionalni-programi/ možete pročitati više o toj tematici. Bolesti prostate imaju svoj tok i pojava benigne hiperplazije prostate smatra se fiziološkom pojavom nakon određene dobi muškarca, što obično počne stvarati određene probleme s mokrenjem kod muškaraca srednje dobi. Tada je pametno potražiti savjet urologa i napraviti sistematski pregled kod urologa a po preporuci i naredne kontrolne preglede i eventualno potrebnu dodatnu dijagnostičku obradu. Jedanput na mjesec možete pipati predio grudi te ukoliko uočite neke pomjene, kao šo je kvržica ili drugo, potražite savjet svog liječnika, radiologa ili citologa. Taj redoviti pregled tijekom tuširanja mogao bi umanjiti eventualni strah od karcinoma dojke koji može zahvatiti i mušku dojku, premda u znatno manjem postotku. Obratite pažnju i na redovitu stolicu, funkciju probavnih organa, možete napraviti i test na okultno krvarenje u stolici periodički po preporuci liječnika. Ono što dugoročno možemo napraviti sami za svoje zdravlje je voditi umjereni život, redovito se baviti nekom tjelesnom aktivnosti, birati zdravije namirnice i stilove života, dovoljno spavati i uopće voditi brigu o primjerenoj higijeni života. Budući da je kod vas svijest o potrebi očuvanja zdravlja na vrlo visokom nivou, napravite neki plan periodičnih kontrola. Vjerojatno ste još premladi za neko intenzivnije odlaženje liječnicima. Potražite dodatne savjete kod svog liječnika, živite aktivno i trudite se naći što više osobnih zadovoljstava u životu, čime možda možemo donekle umanjiti stres kao univerzalni okidač različitih poremećaja zdravlja. Svako dobro!
Vaše pitanje je odgovoreno.