Higijena i njega spolovila dojenčeta dio je dnevnih higijenskih rutina koje treba redovito provoditi kako bi se spriječile bakterijske i gljivične infekcije.
Spolovilo dječaka
Najveću brigu za roditelje neobrezanih dječaka obično predstavlja prevlačenje prepucija ili kožice. Prepucij je kožni elastični nabor koji prekriva i štiti vrh penisa – glans ili glavić. Kod novorođenčeta prepucij sasvim prekriva glans, te se ne može povući prema dolje jer je za glans vezan priraslicama. To stanje nazivamo fiziološkom fimozom. U prvim mjesecima života prepucij se postupno oslobađa priraslica i postaje sve elastičniji. Kako se prepucij oslobađa, povlačenjem prepucija može se prikazati vršak glansa na kojem je vidljiv otvor mokraćne cijevi kroz koji dijete mokri.
Higijena spolovila i prevlačenje prepucija
Higijena spolovila u prvim mjesecima života provodi se svakodnevnim pranjem blagim sapunom za dojenčad kojega treba dobro isprati i spolovilo nakon toga osušiti. Stavovi stručnjaka o prevlačenju prepucija kod djece se razlikuju. Jedno je ipak sigurno – prepucij se ne smije prevlačiti nasilno jer može doći do krvarenja i stvaranja ožiljaka. Čini se razumnim kod dnevne higijene povući prepucij onoliko koliko je slobodan, dakle dok rub prepucija ne poblijedi ili dok ne uočite nelagodu djeteta. Pri tom treba očistiti bjelkaste naslage koje se nakupljaju pod prepucijem i na vršku spolovila. Te se naslage nazivaju smegma i nastaju zbog ljuštenja odumrlih stanica kože prepucija. Ponekad su naslage smegme vidljive kao bjelkaste kuglice koje prosijavaju pod prepucijem.
Kod nekih dječaka prepucij ostaje i nakon više mjeseci i godina djelomice vezan priraslicama za glans (adhezije prepucija). To se stanje može riješiti postupkom koji je u pravilu bezbolan, traje kratko i niskog je rizika za komplikacije – adheziolizom prepucija. Otprilike pola sata prije postupka nanosi se krema koja sadrži anestetik na vršak spolovila dječaka, te potom liječnik bezbolno i bez traume za dijete povuče prepucij i oslobodi glans. Nakon toga se provodi svakodnevna higijena i njega spolovila uz prevlačenje prepucija, te se kroz tjedan dana nanosi mast koja sadrži kortikosteroid i antibiotik, kako bi se spriječila infekcija i ponovno sraštanje prepucija uz glans.
Što je patološka fimoza?
Za razliku od fiziološke fimoze koju vidimo u novorođenčeta, patološka fimoza je stanje kod kojega u starijeg djeteta postoji izrazito suženje na vrhu prepucija, te se prepucij uopće ne može povući preko glansa. Najčešće postoji jedva vidljiv otvor prepucija kroz koji dijete mokri. Ponekad je taj otvor preuzak i predstavlja zapreku protoku urina, dijete mokri tankim mlazom uz napinjanje, a može se vidjeti i baloniranje prepucija tijekom mokrenja. Liječenje se može pokušati nanošenjem kortikosteroidne kreme kroz nekoliko tjedana, a u slučaju neuspjeha takvog liječenja može se liječiti kirurški (cirkumcizija ili obrezivanje).
Što je parafimoza?
Rijetka, ali moguća komplikacija nasilnog prevlačenja prepucija je parafimoza. To je stanje u kojem glans ostane zarobljen prevučenim prstenom prepucija, te prepucij više nije moguće vratiti preko glansa. Javlja se izrazita bolnost uz oticanje glansa, što dodatno otežava vraćanje prepucija. Potrebno je na vrijeme zatražiti pomoć liječnika, jer je manualna repozicija najuspješnija u prvim satima nakon što problem nastane. Ako se ne reagira na vrijeme, ponekad je potreban kirurški zahvat.
31.1.2020