Serumske vrijednosti Vitamina D u onkoloških bolesnika

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Posljednjih dvadesetak godina istraživanja u području uloge vitamina D u imunološkim procesima, metabolizmu i onkologiji dobila su značajnu ulogu. Vitamin D receptor (VDR) nalazi se na normalnim stanicama.

Posljednjih dvadesetak godina istraživanja u području uloge vitamina D u imunološkim procesima, metabolizmu i onkologiji dobila su značajnu ulogu. Vitamin D receptor (VDR) nalazi se na normalnim stanicama kao i na tumorskim. Vezanje vitamina D na VDR je povezano sa jakim učinkom na indukciju diferencijacije i apoptoze, te inhibiciju  angiogeneze, proliferacije i metastatskog potencijala, čime uloga vitamina D postaje centralna u ovim
procesima(1) .

Godine 2010. je bilo preko 3000 studija publiciranih u biomedicinskim časopisima koje su ukazivale na povezanost između vitamina D, njegovih metabolita i malignih bolesti kao i u nekih drugih bolesti poput ateroskleroze, koronarne bolesti, dijabetes melitusa.  Većina epidemioloških studija je ukazala da su niske vrijednosti serumskog vitamina D (25-hydroxyvitamin D (25(OH)D)) u trenutku postavljanja dijagnoze imale negativnu prognostičku vrijednost neovisno o mjestu malignoma ili stadiju bolesti (2-10).

Planirali smo odrediti serumsku vrijednost vitamina D u trenutku postavljanja dijagnoze maligne bolesti, a prije početka liječenja. Obzirom na geografski položaj Hrvatske smatraju se normalne vrijednosti 25-hidroksi vitamin D u serumu > 75 nmol/L, dok se vrijednosti > 35 nmol/L smatraju deficijentnim. Vrijednosti vitamina D određivane su elektrokemiluminiscentnom (ECLIA) metodom na aparatu Cobas e601 tvrtke Roche u laboratoriju OB Pula tijekom 2010 i 2011. godine.

Kod 80 bolesnika oboljelih od malignih bolesti (38 bolesnika sa rakom pluća, 12 bolesnika sa rakom debelog crijeva, 12 bolesnica sa rakom dojke, 6 bolesnika sa rakom gušterače, 6 bolesnika sa rakom želuca, 2 bolesnika sa rakom nepoznatog primarnog sijela, 2 hematološka maligna bolesnika, jedna bolesnica sa rakom jajnika te jedan bolesnik sa rakom prostate) utvrdili smo niske vrijednosti serumskog 25(OH)D  (medijan 29,28 nmol/L).
Osobito su niske vrijednosti bile prisutne kod oboljelih od raka dojke medijan 21.09 nmol/L) i kod raka gušteraće medijan 22.37 nmol/L) gdje je bila  većinski zastupljena ženska populacija. Nismo prikazali rezultate povezanosti između baznih vrijednosti serumskog vitamina D3 i kasnije preživljenja jer su bolesnici još uvijek u postupku praćenja (Follow up).

Ovim mjerenjem ukazali smo na snižene serumske vrijednosti vitamina D u novodijagnosticiranih onkoloških bolesnika. Distribucija prema primarnim sijelima dobro reflektira incidenciju i bolesnike koji se dijagnosticiraju u istarskoj Županiji. U analizi vrijednosti prema primarnim sijelima najniže vrijednosti su utvrđene kod bolesnica sa rakom dojki i gušterače što odgovara ranijim kliničkim epidemiološkim studijama kao i inače nižim fiziološkim vrijednostima kod žena.  Obzirom da nema točnih podataka o kretanju serumskih vrijednosti vitamin D u zdrave populacije u republici Hrvatskoj, nije bilo moguće usporediti vrijednosti. Kako se radilo samo o jednom mjerenju, postoji mogućnost greške (confounding čimbenici – poremećaji metabolizma kalcija kao i korištenje multivitaminskih preparata prije postavljanja dijagnoze, različiti dio godine kad se određivala vrijednost vitamina D).

Danas je jasno da je uloga  vitamina D predstavlja veliki izazov u dijagnostici i liječenju onkoloških bolesnika te će nekoliko velikih globalnih studija koje su u tijeku donijeti jasne rezultate o incidenciji hipovitaminoze D u onkoloških bolesnika kao i može li se suplementacijom utjecati na ishod bolesti kod ovih bolesnika (studije VITAL, FIND, VIDAL).

Literatura:

  • Garland CF, Gorham ED, Mohr SB, Garland FC. Vitamin D for cancer prevention:
    global perspective. Ann Epidemiol. 2009 Jul;19(7):468-83.
  • Feskanich D, Ma J, Fuchs CS, Kirkner GJ, Hankinson SE, Hollis BW,
    et al. Plasma vitamin D metabolites and risk of colorectal cancer in
    women. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2004;13:1502–1508
  • Tworoger SS, LeeIM, Buring JE,Rosner B,HollisBW,HankinsonSE. Plasma
    25-hydroxyvitamin D and 1,25-dihydroxyvitamin D and risk of incident
    ovarian cancer. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2007;16:783–788.
  • Ahonen MH, Tenkanen L, Teppo L, Hakama M, Tuohimaa P. Prostate
    cancer risk and prediagnostic serum 25-hydroxyvitamin D levels
    (Finland). Cancer Causes Control. 2000;11:847–852.
  • Corder EH, Guess HA, Hulka BS, Friedman GD, Sadler M, Vollmer RT,
    et al. Vitamin D and prostate cancer: a prediagnostic study with stored
    sera. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 1993;2:467–472
  • Hiatt R, Krieger N, Lobaugh B, Drezner M, Vogelman J, Orentreich N.
    Prediagnostic serum vitamin D and breast cancer. J Natl Cancer Inst.
    1998;90:461–463.
  • Freedman DM, Chang SC, Falk RT, Purdue MP, Huang WY, McCarty
    CA, et al. Serum levels of vitamin D metabolites and breast cancer risk
    in the prostate, lung, colorectal, and ovarian cancer screening trial.
    Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2008;17:889–894.
  • Wu K, Feskanich D, Fuchs CS, et al: A nested case control study of plasma 25 hydroxyvitamin D concentrations and risk of colorectal cancer. J Natl Cancer Inst 99:1120-1129, 2007
  • Tretli S, Hernes E, Berg J, Hestvik U, Robsahm T. Association between serum 25(OH)D and death from prostate cancer. Br J Cancer. 2009;100:450–454.
  • Freedman DM, Looker AC, Chang SC, Graubard BI. Prospective study of serum vitamin D and cancer mortality in the United States. J Natl Cancer Inst. 2007;99:1594–1602.

 

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Hospitalne mokraćne infekcije

Hospitalne mokraćne infekcije

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteInfekcija mokraćnog sustava najčešće nastaje fekalnom florom (npr. bakterijom iz crijeva – Escherichia coli) u izvanbolničkoj populaciji. Nasuprot tome postoje tzv. bolničke ili hospitalne infekcije mokraćnog sustava. Hospitalnom infekcijom smatra se svaka ona infekcija koja nije postojala prije hospitalizacije, a nastala je kao posljedica nekog dijagnostičkog ili terapijskog postupka. Svaka veća bolnica ima svoju službu […]

Pretilost

Pretilost kod djece

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaPretilost je multifaktorska bolest koja nastaje pod utjecajem genetskih i metaboličkih čimbenika, socio-kulturološke sredine, okoliša i loših životnih navika. Radi se o nesrazmjeru između povećanog unosa energije i smanjenju potrošnje zbog čega se višak energije pohrani u obliku masti i zato razlikujemo povećanu TT i pretilost. Pretilost i prekomjerna TT u djece u stalnom su […]

Spermiokultura

Što govori nalaz spermiokulture?

Urin

Inkontinencija kod muškaraca

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaInkontinencija urina kod muškaraca češće se javlja u starijoj životnoj dobi i često je povezana s bolestima prostate. Svaki četvrti muškarac stariji od 70 godina ima određeni tip inkontinencije urina. Inkontinencija urina se može klasificirati kao statička, urgentna, miješana, paradoksna, kontinuirana i funkcionalna. U liječenju inkontinencije urina važno je liječiti bolesti udružene s nastankom inkontinencije […]

Urin

Molim vas objašnjenje sljedećeg nalaza i prijedlog kako dalje postupiti

Trudnoća

Trudnoća i postpartalno razdoblje – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteStudije o dugoročnim učincima in utero izloženosti SIPSS-u na pojavu poremećaja autističnog spektra i poremećaja pažnje/hiperaktivnosti dale su proturječne rezultate. Dok neki sugeriraju umjereno povećan rizik za ove poremećaje, drugi nakon kontrole težine majčinog psihičkog poremećaja i genetske predispozicije nisu pokazali takvu povezanost. Što se tiče inhibitora ponovne pohrane serotonina i noradrenalina kao što su […]

Iz iste kategorije

Onkologija

Svjetski dan borbe protiv raka dojke

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteMjesec listopad je posvećen je borbi protiv raka dojke, dok je 7. listopad obilježen kao svjetski Dan borbe protiv raka dojke. Povodom obilježavanja borbe protiv te opake bolesti cijeli tjedan posvećujemo toj aktualnoj temi.

Onkologija

Antidepresivi kao dodatna terapija boli onkoloških bolesnika

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteThe International Association for the Study of Pain (IASP) definira bol kao neugodno senzorno i emocionalno iskustvo povezano s aktualnim ili potencijalnim oštećenjem tkiva.

Onkologija

Što je palijativna medicina i koje su perspektive palijativne skrbi u Hrvatskoj?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLjudski život je jedan i neponovljiv i svako ljudsko biće ima pravo da ga dostojanstveno završi. Završetak ljudskog života u suosjećanju i ljudskom dostojanstvu je temeljni postulat.

Onkologija

Rak dojke

Onkologija

Rak prostate

Onkologija

Mjesto bikalutamida u hormonskoj terapiji raka prostate

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteRak prostate je drugi po učestalosti malignom kod muškaraca, kako u zemljama Zapada tako i u Republici Hrvatskoj (16% od ukupno oboljelih muškaraca od raka). U Hrvatskoj je 2009.godine od raka prostate.

Onkologija

Karcinom prostate

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKarcinom prostate je maligna bolest prostate od koje obolijevaju većinom muškarci stariji od 50 godina i jedan je od vodećih uzroka smrti .Ukoliko se javi u mlađih ljudi tada bolest ima lošiju prognozu.

Onkologija

Prevencija raka prostate i antioksidansi

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKarcinom prostate je u novije vrijeme prepoznat kao jedan od vodećih zdravstvenih problema muškaraca druge i treće životne dobi. Najčešća je maligna bolest muške populacije i drugi uzročnik smrti.