Prevencija raka prostate i antioksidansi

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Karcinom prostate je u novije vrijeme prepoznat kao jedan od vodećih zdravstvenih problema muškaraca druge i treće životne dobi. Najčešća je maligna bolest muške populacije i drugi uzročnik smrti.

Karcinom prostate je u novije vrijeme prepoznat kao jedan od vodećih zdravstvenih problema muškaraca druge i treće životne dobi. Najčešća je maligna bolest muške populacije i drugi uzročnik smrti, odmah iza karcinoma pluća. Iako etiologija karcinoma prostate još uvijek nije poznata, verificirano je više faktora koji povećavaju rizik za nastanak bolesti. Do sada su poznati faktori: dob, rasa i rak prostate u obitelji.

Kronična upala i karcinomi

U nedavno objavljenim istraživanjima sve je više dokaza od direktnoj ili indirektnoj  povezanosti kronične upale ili infekcije i karcinoma prostate. Kronična upala povezuje se s razvojem mnogih malignih bolesti, uključujući tumore jednjaka, želuca, jetre, mokraćnog mjehura, debelog crijeva. Gotovo svi ti tumori povezuju se sa specifičnim infektivnim agensom (bakterijom, virusom) ili okolišnim faktorima (pušenje i sl).

Etiologija upale u prostati

Do danas još uvijek nije razjašnjena etiologija upale u prostati. Kao mogući uzroci navode se: infekcija, hormonalne promjene s dobi, dijetne navike, fizička trauma, refluks urina i autoimunost. 

Oksidativno oštećenje genoma i rak prostate

Neovisno o uzroku, smatra se da kronična upala u prostati kao reakcija na patogen potiče nastanak karcinoma oštećenjem genetskog materijala stanice, te stvaranjem tkivnog mikrookoliša bogatog imunološkim i upalnim modulatorima i faktorima rasta koji izazivaju pojačano dijeljenje stanica.
Sugerira se da je glavni mehanizam nastanka karcinoma oksidativno oštećenje genoma stanice prostate izazvano upalnim stanicama i lokalnim imunološkim mehanizmima.  Za patogenezu karcinoma prostate vezane  su  i mutacije gena  koji su angažirani  u obrani protiv upalnog oštećenja, te procesu regeneracije stanica.

Prostatitis, spolno prenosive bolesti i karcinom prostate

Do sada su objavljene mnoge epidemiološke i populacijske studije koje se pokušale povezati pojavu karcinoma prostate s preboljelim prostatitisom, spolno prenosivim bolestima, rizičnim spolnim ponašanjem. Rezultati istraživanja upućuju na moguću indirektnu ulogu infekcije u patogenezi karcinoma prostate i povišeni rizik za nastanak karcinoma u muškaraca s preboljelim prostatitisom i spolno prenosivim bolestima. Osnovna je pretpostavka da klasični uropatogeni i spolno prenosivi uzročnici izazivaju kaskadu kroničnog upalnog i imunosnog odgovora koji pak sudjeluje u inicijaciji nastanka karcinoma.

Atioksidansi (Urosal) i prevencija raka prostate

Budući da je karcinom prostate bolest starenja, pretpostavlja se da potencijalno važnu ulogu u nastanku ove bolesti ima upravo dugotrajni oksidativni stres te se sve više studija u prevenciji usredotočuje na poboljšanje i očuvanje antioksidativnog statusa organizma. Odavna je poznato da konzumacija voća i povrća smanjuje rizik od malignih bolesti. Recentne studije patogeneze i prevencije karcinoma prostate usmjerene su na istraživanje dijetnih faktora i fitokemikalija (Serenoa repens, Fructus sabalis (Urosal), likopen, tokoferol, selen, cink, vitamin C, karoten itd.) koje su angažirane u obrani stanice prosta¬te i genoma od oksidativnog stresa nastalog imunosnim i upalnim mehanizmima No, još uvijek nije jasno koju ulogu ovi prehrambeni sastojci imaju u borbi protiv raka, odnosno kako sudjeluju u obrani prostate od genskih oštećenja koja su uzrok karcinogeneze.

Strategije za prevenciju raka prostate

Veliku nadu u budućim planovima prevencije karcinoma prostate pružaju upravo strategije u smislu prevencije i liječenja  upalnih bolesti prostate i spolno prenosivih bolesti. Novije strategije koje proistječu iz ovih saznanja uključuju:

  • antioksidanse (Urosal) i konzumiranje hrane bogate antioksidansima;
  • protuupalne lijekove (Ibuprofen, Neofen);
  • sprečavanje, otkrivanje i liječenje spolno prenosivih bolesti i prostatitisa (Amoksicilin, Azitromicin, Ciflox, Doksiciklin, Herplex, Klavobel, Norflox, Sulotrim).

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Prostata

Zašto mi je PSA povećan?

Prostata

Biljni preparati za zdravlje prostate

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePosljednjih godina smo preplavljeni reklamama za razne medikamentozne proizvode koji općenito poboljšavaju zdravlje prostate i u svakom smislu djeluju blagotvorno na donji mokraćni sustav. Takvim informacijama, zapravo reklamama, pretrpani smo preko javnih medija (televizija, radio, novine itd.), a osobito putem društvenih mreža. Na društvenim mrežama se fizički pojavljuju, svojevoljno ili protiv svoje volje, i razni […]

Prostata

Povećana prostata – je li operacija nužna?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteUvijek me pitaju bolesnici, nakon digitorektalnog ili/i ultrazvučnog pregleda, kad im kažem da imaju uvećanu prostatu: “Doktore, a što sad s tim? Je li to opasno, da li je potrebno operirati, postoje li kakvi lijekovi koje trebam uzimati, što će biti nakon operacije, je li ona baš neophodna, kakav je rizik impotencije ili inkontinencije, hoću […]

Prostata specifični antigen

Još o PSA … jer je potrebno

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteDo sada smo u više navrata objavljivali tekstove o PSA (Prostata Specifični Antigen) i ranoj dijagnostici raka prostate. PSA je otkriven i definiran još osamdesetih godina prošlog stoljeća, potom uveden u urološku praksu, a i dan danas su muškarci loše informirani o njegovoj ulozi, cilju i mogućnostima. Nakon više od trideset i pet godina urološke […]

Urinokultura

Rekurentne infekcije mokraćnog sustava

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteRekurentne IMS su one koje su javljaju dva ili više puta u šest mjeseci, odnosno tri ili više puta u jednoj godini. Rekurentne IMS češće su reinfekcije (upala uzrokovana mikroorganizmom različitim od prijašnje upale), a rjeđe su relapsi (upala uzrokovana istim mikroorganizmom koji je dokazan prije početka liječenja zadnje upale). Rezorvoar za reinfekciju je fekalna […]

Infekcija

Trebam li se brinuti zbog nalaza prostate?

Iz iste kategorije

Onkologija

Svjetski dan borbe protiv raka dojke

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteMjesec listopad je posvećen je borbi protiv raka dojke, dok je 7. listopad obilježen kao svjetski Dan borbe protiv raka dojke. Povodom obilježavanja borbe protiv te opake bolesti cijeli tjedan posvećujemo toj aktualnoj temi.

Onkologija

Pregled dojki

Onkologija

Antidepresivi kao dodatna terapija boli onkoloških bolesnika

Vrijeme čitanja članka: 5 minuteThe International Association for the Study of Pain (IASP) definira bol kao neugodno senzorno i emocionalno iskustvo povezano s aktualnim ili potencijalnim oštećenjem tkiva.

Onkologija

Što je palijativna medicina i koje su perspektive palijativne skrbi u Hrvatskoj?

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteLjudski život je jedan i neponovljiv i svako ljudsko biće ima pravo da ga dostojanstveno završi. Završetak ljudskog života u suosjećanju i ljudskom dostojanstvu je temeljni postulat.

Onkologija

Serumske vrijednosti Vitamina D u onkoloških bolesnika

Vrijeme čitanja članka: 3 minutePosljednjih dvadesetak godina istraživanja u području uloge vitamina D u imunološkim procesima, metabolizmu i onkologiji dobila su značajnu ulogu. Vitamin D receptor (VDR) nalazi se na normalnim stanicama.

Onkologija

Rak dojke

Onkologija

Mjesto bikalutamida u hormonskoj terapiji raka prostate

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteRak prostate je drugi po učestalosti malignom kod muškaraca, kako u zemljama Zapada tako i u Republici Hrvatskoj (16% od ukupno oboljelih muškaraca od raka). U Hrvatskoj je 2009.godine od raka prostate.

Onkologija

Karcinom prostate

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteKarcinom prostate je maligna bolest prostate od koje obolijevaju većinom muškarci stariji od 50 godina i jedan je od vodećih uzroka smrti .Ukoliko se javi u mlađih ljudi tada bolest ima lošiju prognozu.