Dijabetes je metabolički poremećaj višestruke etiologije obilježen stanjem kronične hiperglikemije s poremećenim metabolizmom ugljikohidrata, masti i bjelančevina uslijed oštećene sekrecije inzulina.
Dijabetes je metabolički poremećaj višestruke etiologije obilježen stanjem kronične hiperglikemije s poremećenim metabolizmom ugljikohidrata, masti i bjelančevina uslijed oštećene sekrecije inzulina i/ili poremećaja u djelovanju inzulina.
- Tip 1 razaranje β stanica
- Tip 2 od prevladavajuće otpornosti na inzulin do prevladavajućeg nedostatka lučenja
- Drugi specifični tipovi (genetski defekti β-stanice ili inzulinskih receptora; b. gušterače, endokrinopatije…)
- Gestacijski dijabetes različiti stupanj intolerancije glukoze koji se prvi put javlja ili dijagnosticira u trudnoći
Prema definiciji gestacijski dijabetes (GDM) je dijabetes koji se prvi put javlja ili dijagnosticira u trudnoći. U trudnoći raste potreba za inzulinom, posebice u trećem tromjesečju. GDM pojavljuje se u 3-8% trudnoća, a raste paralelno s porastom pretilosti u populaciji. Najznačajniji rizični čimbenici razvoja gestacijskog dijabetesa su dob i pretilost trudnice. Rizik za gestacijski dijabetes je naročito visok u žena čije majke imaju šećernu bolest tipa 2.
U trudnoći raste potreba za inzulinom, posebice u trećem tromjesečju zbog inzulinske rezistencije što rezultira četverostrukim porastom sekrecije inzulina. IR u normalnoj trudnoći rezultat je cirkulirajućih hormona placente, naročito kortizola i progesterona, koji osiguravaju stalni dotok glukoze fetusu. Ako postoji slabost beta stanica manifestirati će se različitim stupnjem intolerancije glukoze.
Dijabetes u trudnoći donosi brojne probleme kako za majku tako i za dijete zbog čega je od velike važnosti rano otkrivanje. Loša metabolička kontrola trudnica s dijabetesom združena je s povećanim rizikom spontanih pobačaja, preeklampsije, infekcije majki, polihidramnij, operativno dovršenje poroda.
Djeca majki s GDM imaju povećani rizik za:
- perinatalni mortalitet,
- makrosomija (fetalna težina >4,000 g),
- distocija ramena,
- neonatalna hipoglikemija te
- debljina u djetinjstvu.
Dijagnoza gestacijskog dijabetesa
Do nedavno nisu postojali jedinstveni kriteriji za dijagnozu GDM. Radi određivanja preciznije granice intervencije u gestacijskom dijabetesu pokrenuta je međunarodna HAPO (Hyperglycemia Adverse Pregnancy Outcome) studija koja je trebala i preporučiti nove kriterije za dijagnozu GDM.
HAPO studija dala je preporuke za dijagnozu gestacijskog i manifestnog dijabetesa u trudnoći po principu graničnih vrijednosti glukoze u venskoj plazmi: a) natašte, b) nakon 75 g glukoze (OGTT) i to mjerenja koncentracije glukoze nakon sat vremena i nakon 2 sata od opterećenja.
Postupnik za otkrivanjei dijagnostiku hiperglikemijskih poremećaja u trudnoći
Kod prve posjete u prenatalnoj skrbi trudnoće:
Izmjeriti glukozu natašte ili bilo koju vrijednost glukoze (sve u venskoj plazmi )
- Ukoliko rezultat testiranja upućuje na manifestni dijabetes (GUP natašte > 7,0 mmmol/l
slučajni nalaz glukoze > 11,1 mmol/l)
– terapija I praćenje takve trudnice kao da boluje od preegzistentnog dijabetesa - Ukoliko rezultati ne govore u prilog manifestnog dijabetesa u trudnoći i tada slijedi
– ako je glukoza u plazmi natašte > 5,1 mmol/l, a < 7 mmol/l postavlja se dijagnoza GDM
– ako je glukoza u plazmi natašte < 5,1 mmol/l, potrebno je učiniti OGTT sa 75 g glukoze između 24-26. Tjedna trudnoće u svrhu postavljanja dijagnoze GDM-a.
Granične vrijednosti glukoze u venskoj plazmi za dijagnozu gestacijskog dijabetesa u OGTT-u
Glukoza u venskoj plazmi natašte 5,1 mmol/l
Koncentracija glukoze nakon 1 sata 10,0 mmol/l
Koncentracija glukoze nakon 2 sata 8,5 mmol/l
Određivanjem samo glukoze natašte otkriti će se 8,3% trudnica s GDM. Ukoliko dodamo mjerenje glukoze nakon 1 sata kod OGTT-a, tada će se kumulativni učinak mjerenja natašte I tog 1-satnog mjerenja biti 14% trudnica s GDM-om; dok će uključenje mjerenja I nakon 2 sata OGTT-a povećati postotak otkrivenih trudnica s GDM-om na 16%.
Liječenje trudnica s gestacijskim dijabetesom
Prehrana
- preporuča se tri obroka dnevno (uz 2-3 manja međuobroka)
- rasporediti ugljikohidrate kroz dan
- prednost imaju ugljikohidrati niskog GI , hrana s vlaknima
- na težini dobiti od 10–15 kg , ako je BMI >30, dobiti na težini 0–5 kg
- za pretile trudnice siguran je i manji gubitak tjelesne težine.
INZULIN se uvodi ako je GUP 2 sata nakon obroka > 7,0 mmol/l uvodi se kratko djelujući inzulin (aspart, lispro) prije obroka koji ima manji rizik hipoglikemija u odnosu na regularni inzulin Actrapid. Ako je GUP natašte >5,8 mmol/l uvodi se humani intermedijarni inzulin (NPH) (Insulatard ili Humulin N),naročito u trećem tromjesečju povećanjem inzulinske rezistencije.
Za sada nije dozvoljena primjena dugodjelujućih analoga tijekom trudnoće.
23.12.2015