Sklerozacija kapilara nije nova metoda u medicini i zapravo već se koristi 150 godina. Ona ima svoje prednosti i mane.
Sklerozacijom se nastoje ukloniti kapilare i manje površinske vene, što ne znači da tijekom života neće nastati još kapilara i vena. No međutim, ako se kapilare i vene ne liječe tijekom života i ako se na neki način zapuste, mogu biti veliki problem koji se onda liječi godinama.
Vrlo je važno shvatiti da osobe koje su sklone bolestima vena moraju na to obratiti pažnju i zapravo biti spremne na liječenje tijekom cijelog života.
Sam uspjeh sklerozacije ovisi o iskustvu liječnika koji metodu provodi kao i pacijentu – da li je slušao sve naputke i da li ih se je pridržavao. U samoj sklerozaciji jako je važna kompresija, znači da se nakon aplikacije lijeka u venu moraju po uputi nositi kompresivne čarape ili zavoj-između sklerozacija te nakon zadnje sklerozacije još šest tjedana. Zato se sklerozacija i radi u hladno doba godine jer je ljeti vruće i neugodno u kompresivnim čarapama.
Jednim dolaskom liječniku i jednom sklerozacijom ne postiže se potpuni uspjeh već se zahvat radi u nekoliko dolazaka obično pet do šest. Razmaci su od deset dana do dva tjedna, a nakon završetka sklerozacije važno je doći na kontrolni pregled kako bi se ocjenila uspješnost terapije.
Nuspojave same sklerozacije su rijetke no međutim mogu nastati. Najčešće se vide tamne mrlje ( hiperpigmentacije na mjestu uboda pa je vrlo važno noge ne sunčati tijekom zahvata i nekoliko mjesec nakon ).
Također ostale nuspojave poput boli, nastajanje ranice na mjestu uboda, crvenila znak su da se bolesnik mora javiti liječniku.
Pravi rezultati sklerozacije vidljivi su nakon dva ili više mjeseca nakon što je liječenje završeno, tako da je važno upamtiti da se pravi rezultat ne vidi odmah već je za to potrebno vrijeme.
Shvaćanjem sklerozacije i upućivanjem u njezine prednosti i mane od strane bolesnika vodi boljim i ljepšim rezultatima.
23.12.2015