Retinolski piling

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

U dermatološkim ordinacijama, ordinacijama estetske medicine kao i u profesionalim kozmetičkim salonima svakodnevno se provode kemijski pilinzi u različitim koncentracijama i oblicima. U liječničkim ordinacijama provode se visokospecifični pilinzi zato što su vrlo često i intenzivniji u svom djelovanju prema strogo određenim indikacijama.

Vrsta pilinga, jačina te dubina djelovanja pilinga određuje se prema stanju kože kao i problemu na koži koji se želi riješiti.

Uobičajena podjela kiselina u dermatologiji:

AHA kiseline (alfa hidroksi kiseline)

BHA kiselina (beta hidroksi kiseline)

PHA kiseline (polihidroksi kiseline)

U prošlosti koristile su se kiseline iz voća i mlijeka kako bi koža zablistala i bila pomlađena, što se također i danas primjenjuje u obliku AHA pilinga – glikolna, mliječna, octena, bademova, limunska.

U BHA kiseline spada najpopularnija kiselina, a to je salicilna kiselina koja se najčešće koristi, zbog svog protuupalnog svojstva, za masnu kožu i za kožu sklonu aknama i bubuljica.

PHA kiseline nježno uklanjaju površinske stanice kože bez iritacije pa su idealne za kožu s rozaceom i atopijskim dermatitisom. Sprečavaju starenje kože koje nastaje uslijed djelovanja slobodnih radikala nastalih djelovanjem okoline i sunčevim zrakama. Primjeri su glukozaminolgukan i laktobionska kiselina.

Sam retinol je već prije nekoliko desetljeća lansiran kao zvijezda anti age proizvoda, ali i za kožu sklonu aknama pa se primjenjuje u obliku krema ili seruma. Jedan od novijih pripravaka je retinolski piling koji se izvodi u dermatološkim ordinacijama. Retinolski piling se radi jednom mjesečno u tri ili četiri dolaska. Ovaj piling liječi akne, ublažava ožiljke i uklanja hiperpigmentacije.

Piling se na kožu lica nanosi u obliku maske ili seruma i ostaje na koži 6 do 8 sati te pacijent s nanesenim pilingom na licu odlazi kući.

Zanimljivo je da se retinolski piling ne treba neutralizirati već pacijent kod kuće nakon navedenog vremena sam umiva lice i na taj način uklanja piling. Nakon umivanja koža lica nije crvena i djeluje kao da nije tretirana, ali ljuskanje kože počinje tri do četiri dana nakon pilinga i traje do dva tjedna.

Tjedan do dva tjedna prije izvođenja samog pilinga kožu treba prestati mazati s proizvodima koji sadrže retinol, azelaičnu, glikolnu kiselinu ili C vitamin kako koža ne bi imala reakciju na piling.

Osobe koje uzimaju izotretionina u svrhu liječenja akni nisu kandidat za ovaj piling dok uzimaju terapiju, ali kada prođe 6 mjeseci od prestanka uzimanja navedene terapije može se napraviti retinolski piling.

Ovaj piling može izblijediti ožiljke i mrlje od akni i spriječiti oštećenja od pretjeranog izlaganja suncu.

Kako je koža osjetljiva nakon provođenja retinolskog pilinga, obavezno je kožu ujutro mazati s kremama koje sadrže visoki zaštitni faktor od sunca, a navečer s posebnim gelom koji je namijenjen koži nakon dermatoloških tretmana.

Retinolski piling se ne preporučuje se raditi tijekom ljeta pa je jesensko i zimsko doba idealno vrijeme za ovaj ljekoviti piling. Ne preporučuje se osobama koje imaju psorijazu, dermatitise, otvorene rane na koži, infekcije kože, trudnicama, dojiljama, osobama s autoimunim bolestima. Je li netko kandidat za retinolski piling – to će odrediti dermatolog nakon pregleda kože lica i dati će detaljne upute.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteProljeće kao godišnje doba donosi mnogobrojne dobrobiti za zdravlje, no ujedno je to i vrijeme kada kreću i sezonske alergije koje se mogu očitovati kao alergijski rinitis, alergijski konjunktivitis, urtikarija, atopijski dermatitis i alergijski bronhitis. Njih uzrokuje pretjerana reakcija imunološkog sustava na određene alergene koji se nalaze na otvorenom, kao što su plijesni te peludi […]

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Ekcem na leđima – molim Vaš savjet

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Izrasline na testisima – što je to?

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePsorijaza je kronična kožna bolest koja kao i druge mnogobrojne kronične bolesti zahtijeva veliku strpljivost i suradljivost između liječnika i pacijenta. Ona sama po sebi može imati nekoliko kliničkih oblika prema kojoj može biti izražena na koži, pa se prema tome određuje kako će se liječiti. Psorijaza može biti izražena na vlasištu, noktima, dlanovima, tabanima, […]