Svaki tip kože ima svoj problem koji ga prati, pa tako i masna koža lica. Ono što estetski smeta, pogotovo ljude koji su cijeli dan na poslu, koji su stalno u kontaktu sa ljudima je sjaj sredine lica, te šminka i puder koji se jednostavno tope tijekom dana.
U toplijim prostorijama stanje se još pogoršava, kao i prilikom jačih fizičkih napora. Kako pomoći koži i koje preparate koristiti vrlo je često pitanje u razrješavanju ovog problema.
Žlijezde lojnice su važan sastojak kože i najčešće su vezane uz dlačni folikul s kojim čine pilosebacealnu jedinicu, ali mogu biti i na dijelovima tijela gdje nema dlaka. Ne nalaze se jedino na dlanovima i tabanima. Sebum na površini kože nije slučajan, već ima određene funkcije. On je važan u hidrataciji kože i štiti kožu od oksidativnog stresa jer sadrži vitamin E koji je snažan antioksidans. Sebum ima i antimikrobno djelovanje jer sadrži protutijelo IgG. U pojačanom nastajanju sebuma važnu ulogu imaju hormoni ( testosteron), hormon stresa, naslijeđe, rasa, spol, promjena godišnjih dobi i lijekovi.
U promjeni kvalitete i količine sebuma najviše je istraživano u nastajanju akne, za koje se zna da nije samo važna pojačana produkcija sebuma već su akne bolest pilosebaceealne jedinice (povećana produkcija sebuma,duktalna hiperkornifikacija , kolonizacija kanala Propionbacterium acnes). Važnost pravilnog rada žlijezda lojnica i proizvodnje loja praćena je i otkrivena u mnogobrojnim kožnim bolestima kao što su akne, atopijski dermatitis, ihtioza,psorijaza i dr.
U pubertetu je uobičejeno kožna masnija jer nastaju i akne što problem još povećava. Isušivanjem kože, pogotovo u terapiji akne koža može postati naglo dehidrirana i crvena što je dodatni problem. U masne kože lica vlo su često vidljive proširene pore , te sitne bjelkaste točkice koje su uvećane žlijezde lojnice.
U liječenju akne najače djelovanju u isušivanju kože imaju tablete izotretionina (derivat vit.A), koje se preporučuju u težim oblicima bolesti uz praćenje laboratorijskih parametera i stalne kontrole liječnika. Svakodnevna njega masne kože je vrlo važna, zahtijeva pravilnu njegu jer sve što je agresivno vodi u njezino isušivanje i može poticati još više masan izgled.
Nakon čišćenja lica micelarnom otopinom tijekom dana potrebno je na lice nanositi hidratantne kreme ili serume te koristiti pudere koji su prilagođeni ovakovom tipu kože- npr. puder u pjeni. Sve što se nanese na kožu ne smije zatvarati pore koje ionako mogu biti jače izražene na masnoj koži. Lice se može ujutro ili tijekom dana prebrisati maramicama koje su predviđene za čišćenje masnije kože lica. Alkoholni tonici pretjerano isušuju kožu , pa se ne preporučuju. U osoba iznad tridesete godine života kada već nastaju prve bore mora se izrazito paziti da se koža ne isuši pretjerano, pa je potrebno koristiti i anti age kreme ili serume pogotovo za područje uokolo očiju. Jednom tjedno se preporučuje učiniti piling lica te staviti masku npr. od gline koja pročišćava kožu. Kemijski medicinski pilinzi s glikolnom kiselinom ili Jessnerov piling smanjuju lučenje masnoće na koži, a mogu se raditi u hladnije doba godine. Medicinski piling koji se može raditi tijekom cijele godine je piling s mandeličnom kiselinom koji je vrlo ljekoviti i učinkovit površinski piling lica, pa koži vraća sjaj, pročišćava proširene pore i smanjuje upalu na licu. Profesionalne tretmane njege lica potrebno je redovito provoditi jer se uvijek nastavljaju na pravilnu njegu lica kod kuće, uz kemijske medicinske pilinge koji se rade u dermatološkim ordinacijama. Koža izrazito dobro podnosi kreme s glikolnom kiselinom, C vitaminom , pogotovo u obliku hidratantnih krema ili fluida. Teške , masne kreme ili ulja ovaj tip kože ne podnosi.
Tijekom sunčanih dana kada se na lice nanose kreme sa zaštitnim faktorom nikako ne bi smjele biti guste i teške teksture, pa se preporučuje se da su u teksturi fuida ili hidratantne kreme kako ne bi previše zatvarale pore u koži.
23.12.2015