Problemi s vlasištem i ispadanjem kose vrlo su čest razlog odlaska dermatologu, pa je svaka novost u liječenju dobro došla.
Prije su problemi sa ispadanjem kose bili više vezani uz godišnja doba i češći u jesen, ali ih se sada viđa tijekom cijele godine. I muškarce i žene izrazito iritira osjećaj da je vlasište stalno suho, zategnuto uz izgled kose koja je umorna bez sjaja, i najčeše niti najbolji šamponi niti sva kavalitetna njega ne pomažu. Ono što se danas može uz svu dosadašnju i poznatu terapiju pružiti pacijentu je i mezoterapija vlasišta kojom se sitnim ubodima u kožu apliciraju ljekovite tvari koje doslovno oživljavaju problematično vlasište i sprečavaju ispadanje kose. Kod pojačanog ispadanja kose je potrebno utvrditi uzroke ispadanja a koji mogu biti autoimune bolesti, opekotine, kožne bolesti, hormonske promjene, lijekovi, loša prehrana, te stanja akutnog i dugotrajnog kroničnog stresa.
Sam ciklus rasta dlake je podijeljen u tri faze: Anagena – faza aktivnog rasta, katagena – involutivna faza, telogena – faza mirovanja rasta dlake. Trajanje anagene faze je genetski određeno i varira od 2 do 8 godina na vlasištu, te od 1 do 6 mjeseci na drugim regijama. Nakon nje nastupa faza zaustavljanja rasta (katagena faza) koja traje otprilike 3 tjedna. Posljednja faza je faza otpadanja (telogena faza) u kojoj se vlas sve više približava površini kože i postepeno ispada. Telogena faza traje oko 100 dana bez obzira na regiju. U vlasištu se normalno nalazi 80 – 90% anagenih, 10 – 20 posto telogenih, i 1-2 posto katagenih vlasi. Postotni udio se određuje trihogramom. Trihogram je mikroskopska analiza uzorka koji se sastoji od 70-100 iščupanih vlasi.
Najčešći oblik gubljenja kose je androgenetska alopecija koju uzrokuje hormon dihidrotestosteron. Do sada nije utvrđeno zašto dihidrotestosteron potiče rast brade, brkova i drugih dlaka na tijelu, dok u isto vrijeme dovodi do ispadanja kose. Kod muškarca s genetskom predispozicijom za ćelavost pojačano ispadanje kose počinje između 20. i 30. godine života, a katkada i ranije. Prvenstveno su zahvaćeni rubni dijelovi vlasišta uz čelo i sljepoočnice. S vremenom ta područja ostaju bez kose, a na rubovima tih areala zaostaju tanke, dekolorirane dlačice.
U najtežim slučajevima nastaje ćelavost cijelog središnjeg dijela vlasišta okruženog vijencem kose na stražnjim i postraničnim dijelovima glave. Androgenetska ćelavost u žena je odraz povećanog lučenja androgena, jer se u tijelu svake žene stvara se i manja količina androgena, te povećane osjetljivosti dlačnog folikula na njihovo djelovanje. U žena dolazi do difuznog gubitka kose na središnjem djelu vlasišta i samo iznimno do potpune ćelavosti, pa kosa izgleda prorieđena i vidi se tjeme.
Vrlo često se koriste bilji pripravci od kojih su nastariji pripravci koprive do noviji koji u sebi imaju ekstrakt patuljaste palme Serenoe repens. Također na tržištu postoje mnogobrojni patentirani proizvodi za lokalnu primjenu koji se utrljavaju u vlasište, od kojih je najpoznatiji minoksidil. U terapiji androgenetske ćelavosti žene mogu koristiti losione s estrogenima koji potiskuju djelovanje androgena ili uzimati lijekove s antiandrogenim učinkom. Kod muškaraca primjenjuje se lokalno liječenje s minoksidilom, a moguća je i transplantacija vlasi iz stražnjeg djela glave u područja bez kose. Mezoterapija je način liječenja kojim se u vlasište sitnim ubodima apliciraju mezoterapijski kokteli koji se sastoje od ne umrežene hijaluronske kiselina, amino kiselina ( arginin, cistein, glutamin, glicin, ornitin, ), vitamina B kompleksa i cinka.
Mezoterapija vlasišta se primjenjuje kod ispadanja kose jer obnavlja folikul dlake, potiče rast kose i hidratizira vlasište Postupak se provodi u liječničkoj ordinaciji u razmacima od 6 do 10 dan a te je potrebno učiniti 6 tretmana, te kasnije svakih 3 do 4 mjeseca učiniti jedan tretman održavanja.Prije dolaska liječniku potrebno je oprati kosu l sat prije tretmana antiseptičnim šamponom. Sam postupak nije bolan jer pacijent osjeti samo sitne ubode i uvijek je prvi tretman najbolniji, a kasnije se pacijent privikn e na ovakav način liječenja. Kao rezultat mezoterapije vlasišta je ljepša,snažnija i gušća kosa i pacijent koji je zadovoljan rezultatom.
23.12.2015