Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest kože kojoj je broj oboljelih svake godine sve veći. Iako su nedovoljno poznati svi uzroci nastanka ove bolesti, nastoji se otkriti…
Autor: mr.Klaudija Šebetić,dr.med.
Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest kože kojoj je broj oboljelih svake godine sve veći. Iako su nedovoljno poznati svi uzroci nastanka ove bolesti, nastoji se otkriti što bolji i uspješniji način liječenja. Atopijski dermatitis je učestaliji u visokorazvijenim zemljama nego u nerazvijenim i siromašnim zemljama.
Obično počinje oko trećeg mjeseca života, a do poboljšanja može doći u trećoj, šestoj godini života ili u pubertetu. Bolest ima svoje faze poboljšanja i pogoršanja i obično je kroničnog tijeka. U male djece počinje kao crvenilo lica, vlasišta, pregiba, ali se može proširiti i na cijelo tijelo i imati teži oblik. Glavni simptomi bolesti u ranom djetinjstvu su crvenilo, vlaženje, stvaranje krusta na licu, na tjemenu, nogama i rukama i u pelenskoj regiji. Koža je uvijek izrazito suha i prisutan je svrbež koji djetetu izrazito smeta.
U odraslih osoba uz suhu kožu tijela promjene su izražene na licu, vratu, iza uha i oko usta, pregibima uz crvenilo kože i ljuskanje.
Mnogo se zna o njezi kože atopičara i važnoj svakodnevnoj primjeni emolijensa. Također se mnogo zna o prednostima i manama primjene lokalnih kortikosteroida. Uvođenjem novih lokalnih lijekova i postupaka nastoji se što brže sanirati zahvaćenu kožu, a zatim prijeći na terapiju održavanja u kojoj se spriječava ponovno nastajanje promjena i širenje. Noviji lokalni lijekovi koji se primjenjuju u liječenju blagog do umjerenog atopijskog dermatitisa su lokalni imunomodulatori ( lokalni inhibitori kalcineurina) od kojih su najpoznatiji takrolimus i pimekrolimus. Oni blokiraju lučenje citokina iz T limfocita i iz mastocita i na taj način mijenjaju imunološku reakciju i posljedično smanjuju upalu u koži.
Pogodni su za liječenje AD na licu, oko očiju ,vratu, lakatnim i koljenskim jamama i preponama jer su to mjesta gdje duga primjena krema koje sadrže kortikosteroide može dovesti do oštećenja kože.
Pimekrolimus je u primjeni od 2001. godine, a od tada je primjenjivan lokalno i za druge dermatološke bolesti, no uz znatan oprez jer se njegova dugotrajna primjena povezivala sa većom učestalosti nastanka limfoma i malignih tumora kože. Ovo sve nije dokazano u mnogobrojnim studijama, no i dalje je potrebna oprezna primjena pod vodstvom i kontrolom liječnika.
Pimekrolimus se ne smije primjenjivati kod kože koja je inficirana virusima ili bakterijama, već je prije primjene potrebno izliječiti infekciju kože. Ne preporučuje se primjena u trudnica, a žene koje doje ne smiju ga mazati po dojkama. Može se primjenjivati u djece starije od dvije godine i u odraslih u 2x dnevno samo na promjenjenu kožu, ili kao terapija održavanja 2x tjedno.
Kod pojave blagog i umjerenog oblika AD može se odmah početi sa primjenom pimekrolimus kreme 2x dnevno uz primjenu emolijensa sa sadržajem 3% uree za djecu ili emolijensa sa 10% urejom u odraslih. Vrlo je važno preko dana koristiti kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom 50 i izbjegavati jako sunce.
Nikako se lokalna terapija sa imunomodulatorima ne smije kombinirati sa fototerapijom niti sa primjenom sistemskih imunomodulatora.
I zaključno: ovi noviji lokalni lijekovi koriste se za liječenje blagog do umjerenog atopijskog dermatitisa, pogotovo na specifičnim dijelovima tijela kao što su lice, pregibi i sl. Terapija mora biti pod kontrolom liječnika koji će odrediti način primjene lijeka kao i trajanje terapije.Uz navedeno pomoći će sigurno u smirivanju atopijskog dermatitisa i duljem vremenu bez znakova bolesti.
23.12.2015