Lijep i njegovan vrat želja je svake osobe. Koža vrata vrlo je osjetljiva na sve vanjske uvjete jer je tanka pa se bore i mlohavost kože vrlo rano uočavaju.
Koža vrata brzo stari jer je je tanka i bez potkožnog masnog tkiva, pa bore rano nastaju i koža se vrlo brzo opušta. Koža vrata može biti zahvaćena i nekim promjenama kao što su fibromi koji djeluju kao malene bradavice pa koža može djelovati zapušteno. Fibromi su dobroćudne izrasline na koži i vrlo često nastaju gdje se koža tare (kapci, pazusi, vrat, ispod dojki, prepone). Fibromi na vratu mogu se ozlijediti, raskrvariti pogotovo uskom odjećom, košuljama i nakitom, pa se preporučuje uklniti ih u dermatološkim ordinacijama postupcima kao što je elektrokoagulacija, aplanacija, radiokirurški ili laserom. Fibromi nisu zarazni i ne mogu se dobiti kontaktom. Njihov broj i veličina se povećava s godinama. Uklanjaju se u hladnije doba godine. Potreban je samo jedan tretman, osim ukoliko se nalazi veći broj fibroma ili veća površina, tada je je tretman potrebno ponoviti. Svi načini uklanjanja nisu izražajnije bolni, ali ako je potrebno može se dati lokalna anestezija u obliku kreme s lokalnim anestetikom ili injekcije. Nakon uklanjanja zaostaju krastice ili krasta koje se mažu lokalnim antibiotikom pet dana uz uobičajenu higijenu i tuširanje. Nakon zahvata potrebno je izbjegavati nekoliko dana jače znojenje i jače fizičke napore kako bi cijeljenje bilo uspješno i bez komplikacija.
Njega kože na vratu mora biti dio svakodnevne rutine njege kože, pa kako njegujemo lice već od jutra i imamo niz rituala koje provodimo tako i vrat. Vrlo često se velika pažnja posvećuje njezi lica, a na vrat se zaboravi. S njegom kože vrata treba početi u dvadesetim gdinama života kako bi se spriječilo preuranjeno starenje. Najbolja prevencija su hidratanne kreme i kreme sa zaštitnim faktorom od sunca. U njezi postoje posebno formulirane kreme za vrat koje sadrže hijalurnosku kiselinu,vitamin C, retinol i sl. Uz pravilnu njegu preporučuju se blagi pilinzi jednom do dva puta tjedno jer će koža koja je očišćena od mrtvih stanica i površinskih masnoća, bolje upiti korisne sastojke iz krema.
U profesionalnim postupcima i tretmanima nastoji se postići što jači rezultat. Tretmani koje provodi med. kozmetičakr kao i postupcima koji izvodi dermatolog nastoji se smanjiti i ukloniti bore te uljepšati kožu vrata. Profesionalni kozmetički tretmani smanjuju vidljive bore povezanih s procesom starenja. Smanjuju bore koje nastaju zbog nepravilnog položaja vrata prilikom rada na računalu, za vrijeme spavanja, korištenja pametnog telefona ili čitanja. Profesionalni tretmani sadrže masažu koja opušta napetost mišića, nakon čega slijedi jaka stimulacija, zaglađivanje bora i poboljšanje strukture kože
Microneedling vrata se može izvoditit kao samostalna procedura ili kao cjeloviti tretman u kojem se prvo napravi blagi piling kože nakon čega se nanosi odgovarajući serum zatim slijedi mikroneedling, potom specijalna maska, te na kraju završna krema. Sitnim ubodima omogućava se bolje prodiranje aktivnih tvari u kožu pa se koža regenerira i potiče se stvaranje novog kolagena .Radi poticanja stvranja novog kolagena postupak se naziva i kolagen indukcijska terapija.Serumi koji se na nose na kožu mogu sadržavati C vitamin, peptide, hijaluron iili retinol.
Mezoterapijom s iglom unose se sitnim ubodima mezoterapijski kokteli koji zaglađuju kožu vrata, ublažuju bore i zatežu pa koža djeluje mlađe i ljepše.Postupci se izvode u nekoliko navrata a kasnije se rade tretmani održavanja.
3.5.2019