Prije stotinu godina prvi put je opisan dermatitis i hiperpigmentacija koja je nastala nakon primjene „eau cologne„ koja je sadržavala ulje bergamota dobiveno iz biljke Citrus bergamie.
Ovom dermatitisu je kasnije dan naziv Berloque dermatitis, a riječ „berloqe“ na francuskom jeziku i „berlocke“ na njemačkom jeziku znači privjesak ili nakit. Na ovo se je bilo zaboravilo sve do pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljaća kada su se ponovo opisivali jaki dermatitisi nakon primjene parfema i sunčanja.
O čemu se zapravo radi i da li su takove promjene prošlost? Ovakove hiperpigmentacije koje nastaju nakon lokalne primjene kozmetičkih sredstava koje sadrže parfeme te izlaganju suncu viđaju se i danas. Neki kozmetički proizvodi sadrže biljna eterična ulja koja su fotosenzibilna, pa nakon nanošenja i izlaganja suncu mogu nastati mrljaste hiperpigmentacije. Eterična ulja koja su fototoksična ulja su svi citrusi (kao i gore navedeni bergamot), zatim kela (Ammi visnaga), anđelika (Angelica archangelica), estragon (Artemisia dracunculus), tagetes (Tagetes patula), a od najpoznatijih fototoksičnih ulja je macerat gospine trave – kantarion koji se koristi od davnina za mnogobrojne kožne probleme.
Sva navedena eterična ulja je najbolje izbjegavati tijekom ljeta kako ne bi došlo do ovakovih reakcija. Nakon nanošenja fototoksične tvari na kožu i izlaganja Sunčevu svjetlu (UVA) razvija se fototoksična reakcija u obliku žarkog crvenila, mjehurića i većih mjehura te kasnijim nastajanjem hiperpigmentacija koje teško i sporo prolaze. Prije se je češće viđao u žena, ali se sada opaža i u muškaraca koji sve više koriste kozmetičke proizvode i parfeme.
Kod malih doza UVzračenja hiperpigmentacije se mogu pojaviti prvo kao blago crvenilo nako kojeg zaostaju tamnije mrlje. Najčešće se nalaze na licu, vratu, nadlakticama te na prsima. Estetski su vrlo neprihvatljive, pa se stoga pacijenti javljaju dermatologu radi terapije. Ovakova fototoksična reakcija nastaje kada se koža njeguje uljima ili kozmetičkim proizvodima koji sadrže fototoksične tvari ili parfemom, pa nakon obasjavanja prirodnim UV zrakama ili umjetnim UV zrakama nastaje crvenilo i kasnije pigmnetacija. Iako odlazak u solarij nije baš i neka blagodat za kožu, osobe koje to preferiraju, uvijek bi morale prethodno skinuti svu kozmetiku i parfeme kako ne bi došlo do neželjene reakcije. Kada je riječ o liječenju,uvijek je potrebno izbjegavati uporabu kozmetičkih sredstava koja sadržavaju fotosenzibilizirajuće tvari.
Za uklanjanje ovakovih hiperpigmentacija najčešće se koriste različiti pripravci od hidrokinona, C vitamina, kojične kiseline i retinola. Ovisno o dubini pigmentacije u dermatološkim ordinacijama se primjenjuju se različiti kemijski pilinzi te laserski ablativni postupci. Potrebno je tijekom ljeta izbjegavati jako namirisane kozmetičke pripravke i koristiti parfeme koji su prilagođeni ljetu. Vrlo često ljetne parfemske linije baš imaju citusne mirisne note koje i ne moraju imati prirodno porijeklo već su različita mješavina kemijskih spojeva. Često su reklamirani kao lagane ljetne note i vrlo često sa citrusima i cvjetnim notama.
Usprkos tome, potreban je oprez pogotovo u osoba koje su već u životu imale reakcije na kozmetičke proizvode, a oni i koji nisu neka parfeme ne nanose na vrat, odjeću tijekom ljeta, već na zapešća, pregibe laktova ili koljena i što manje i diskretnije.
Ostala preparativna i dekorativna kozmetika koje se koristi tijekom ljeta ne bi trabala imati jake mirise u sebi jer mogu izazivati reakcije na koži. Potrebno je tijekom dana primjenjivati sredstva koja imaju fotozaštitu i čuvaju od štetnog djelovanja sunca, a kožu njegovati blažim hidratantnim proizvodima bez mirisa.
23.12.2015