Djelovanje konzervansa u kozmetičkim proizvodima na kožu i zdravlje

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Konzervansi su danas vrlo zastupljeni, pa ih nalazimo u hrani, pićima, kozmetičkim proizvodima, ljekovima i dr. Potrebni su u kozmetičkim proizvodima jer se kozmetički proizvodi bez konzervansa brzo kvare i u njima se mogu razmnožavati gljive, bakterije i plijesni.

Konzervansi imaju baktericidno i fungicidno djelovanje i time produžuju trajnost proizvoda.

Od 20 godina prošlog stoljeća kao konzervans u kozmetičkoj industriji primjenjuje se paraben i jedan je od najeftinijih konzervansa koji se  primjenjuje za produženja roka trajanja krema, pudera, rumenila, parfema, maskara i dr. Za paraben  se  godinama mislilo da je neškodljiv i siguran konzervans koji se  nakon nanošenja na kožu vrlo brzo upija,   metabolizira u organizmu i izlučuje urinom.

Parabena ima više vrsta, ali su najčešće korišteni methylparaben, ethylparaben, propylparaben i butylparaben. Kada se koristi jedan ester u formulaciji, dopuštena maksimalna koncentracija je 0,4%, dok je za smjesu estera najviša dopuštena vrijednost 0,8%. Najčešće korišten je metilparaben  koji se  dugo koristi u kozmetičkoj industriji  jer ne iritira normalnu i zdravu kožu. Kontaktni dermatitisi na  parabene najčešće nastaje na oštećenoj  i iritiranoj koži i na onoj koja je već imala neki kožni problem.Da je ovaj konzervans  neškodljiv za zdravu kožu,  smatralo  se  do 2002  godine kada su Byford i sur.  otkrili visoku koncentraciju parabena u tkivu raka dojke. To je izazvalo mnogobrojna istraživanja i kontroverze u kozmetičkoj industriji. Kao veliki val  informacija se   širila  kroz medije i ozbiljno uzdrmala  mišljenje o tome koliko je kozmetika zdrava ili ne i što je to zdrava kozmetika.

Mnogobrojna istraživanja  potvrdila su da metil paraben ima i slab estrogenski učinak pa se je nastojalo pronaći diriketnu vezu u njezi pazuha tj. u izbrijavanju pazuha i korištenjem  dezodoransa i roll- ona koji sadrže  parabene i nastajanje  raka dojke.

Pojedina istraživanja su dokazala da metilparaben  prilikom izlaganja sunčevoj svjetlosti uzrokuje preuranjeno starenje kože i u ekstremnim slučajevima povećava  rizik od nastanka malignih tumora kože.Također  je dokazano da malena količina melitparabena ne djeluje štetno na zdravlje, ali stalnom  i dugotrajnom  uporabom  nastaje kumulativno djelovanje. Dječja koža  može  jače reagirari na  konzervanse, kao i koža starijih osoba i oštećena koža. Godinama se pričalo o štetnim parabenima koje treba izolirati iz kozmetike, no sada je njihova zabrana postala i službena! Danska je postala prva zemlja Europske Unije koja je odlučila zabraniti dječju kozmetiku koja sadrži parabene, za primjenu kod djece mlađe od 3 godine.

Europska komisija je  u rujnu 2014  godine donijela mnogobrojne zabrane u vezi primjene konzervansa u kozmetičkoj industriji.  Donesenim mjerama Komisija ograničava maksimalnu koncentraciju dvaju konzervansa – propilparabena i butilparabena – te se trenutačno dopuštena granica od 0,4 % kad se upotrebljava pojedinačno i 0,8 % kad se miješa s drugim esterima mijenja na 0,14 % kad se upotrebljava pojedinačno ili u kombinaciji.Zabranjuje se upotreba navedenih konzervansa u proizvodima namijenjenima području pelena djece mlađe od tri godine. 

Komisija je  zabranila   mješavinu metilkloroizotiazolinona i metilizotiazolinona (MCI/MI) u proizvodima koji se ne ispiru, poput krema za tijelo. Mjera je namijenjena smanjenju rizika od kožnih alergija i njihove učestalosti.Zabranila upotrebu pet drugih parabena u kozmetičkim proizvodima: izopropilparabena, izobutilparabena, fenilparabena, benzilparabena i pentilparabena.

Sve je ovo poraknulo razmišljanja  kako konzervansi djeluju na  ljudsko zdravlje. Osim, toga  sve veći broj ljudi koji su alergičkina kozmetiku  zahtijevaju sve veću pažnju o tome što se nanosi na kožu. Svakako da se  dermokozmetičke  linije danas više ne zadrže paraben i zamjenjuju ga drugim konzervansima za koje se  danas misli da nisu škodljivi.

Samom ambalažom proizvoda  određene dermokozmetičke linije nastoje biti sterilne kako bakterije ne  mogu ulaziti u tube i time smanjuju  koncentraciju konzervansa koja im je potrebna.U sterilinim dermokozmetičkim proizodima patentirani su zatvarači  koji ne puštaju  zrak  i onečišćenja, pa je sterinost proizvoda osigurana i  konzervansi nisu potrebni. Smatra se da su kozmetički proizvodi  budućnosti oni koji su bez konzervansa  i koji ostaju sterilni cijelo vrijeme primjene.

O  djelovanju konzervansa na kožu i ljudsko zdravlje sigurno će se znati godinama sve više pogotovo i time što je javnost o njima dobro informirana, a proizvođači  kozmetike, dermokozmetike i ekološke kozmetike nastoje postiči što bolje i zdravije proizvode za njegu i uljepšavanje kože.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Ekcem na leđima – molim Vaš savjet

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Izrasline na testisima – što je to?

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute