Ateromi su lojne ciste ispod kože koje se nazivaju i još i epidermalne ciste. Mogu nastati bilo gdje na tijelu, ali su na vlasištu najčešće.
Djeluju poput kvržica ispod razine kože i ako nisu upaljene ne predstavljaju neki zdravstveni problem. Njihova pojava na vlasištu ponekad zabrinjava pacijente jer nisu sigurni radi li se o zadebljanju na kostima glave, nekom tumoru ili ateromu.
Aterom može biti veličine od nekoliko milimetara pa do nekoliko centimetara. Ako se aterom nalazi na stražnjem dijelu vlasišta, može godinama biti neprimjetan, no dužim ležanjem ili određenim pritiskom na taj dio vlasišta može se potaknuti upala i iritacija čime je aterom uočljiviji jer postaje crven i bolan.
U pojedinim obiteljima nastajanje ateroma je učestalije pa određena genetska predispozicija sigurno ima određenu ulogu. Ateromi nastaju zatvaranjem odovodnog kanalića žlijezde lojnice u koži pa se time formira okrugla cistična loptica ispod kože. Ona je na pritisak mekana, za razliku od zadebljanja na kostima glave koja su tvrda. Dijagnoza ateroma na vlasištu postavlja se tijekom pregleda, a ako je potrebno može se napraviti ultrazvuk nodusa te kraniogram (rengenska pretraga kostiju glave).
U liječenju ateroma ne pomažu kreme niti uzimanje različitih antibiotika već je najbolja terapija uklanjanje kirurškim postupkom. Tada će se u lokalnoj anesteziji aterom u cijelosti maknuti. Istiskivanje ateroma nije potrebno raditi jer se time potiče upala, a sam aterom je najbolje operirati kada nije upaljen jer ga je tada najlakše maknuti u cijelosti, što je bitno da se ukloni i izvadi i ovojnica ateroma.
Kosa u području ateroma najčešće je očuvana, ponekad je prorijeđena pogotovo ako su upale česte. Samim kirurškim uklanjanjem ateroma na vlasištu ostaje ožiljak koji se kasnije kada ga prekrije kosa, niti ne vidi.
Ako se aterom ne uspije ukloniti u cijelosti tada o može ponovo nastati na istom mjestu. U slučaju da nastane upala i da je aterom crven i bolan tada je potrebno odmah se javiti kirurgu radi zahvata. Osim ateroma, na koži vlasišta kao potkožni nodusi mogu biti lipomi koji su također ispod razine kože i mekani na pritisak. Bolne kvržice na vlasištu ne moraju uvijek biti u upaljeni ateromi, već se može raditi o upali korijena dlake ili folikulitisu što ne zahtijeva kirurško liječenje već prolazi na primjenu antibiotika, kao i o upali većeg broja korijena dlake (cerbunculus).
Osoba može imati jedan aterom na vlasištu ili više, pa kako bi se postavila točna dijagnoza da li se radi o ateromu ili ne najbolje je utvrditi dermatološkim pregledom.
6.2.2024