Akne su jedan od najčešćih problema na koži koji počinje u pubertetu, ali može nastati i u odrasloj dobi. Način izbijanja i klinička slika često se razlikuju od pacijenta do pacijenta pa je vrlo važan individualni pristup u liječenju kože s aknama.
U pubertetu akne često nastaju na cijelom licu, dok u odrasloj dobi vrlo često samo na donjem dijelu lica prema bradi i vratu. Mogu biti vrlo uporne i javljati se samo na sredini obraza.
Razlozi njihovom nastanku su različiti, a najčešći uzrok je kronični stres u kojem nadbubrežne žlijezde luče hormon kortizol koji potiče kožu na stvaranje akni.
Policistični jajnici te hormonske promjene u žena vrlo su čest uzrok nastajanja akni te zahtijevaju detaljnu ginekološku i endokrinološku obradu kako bi se otkrio uzrok problema i ciljano liječilo.
Vrlo često prehrana bogata slatkišima i mliječnim proizvodima potiče nastajanje akni, kao i hrana prepuna konzervansa te neredoviti obroci.
Sportaši – bilo aktivni ili rekreativni vrlo često imaju akne što je povezano s pojačanim znojenjem i naporom, ali često i s nepravilnom njegom lica koja vodi u nastajanje akni. Određeni radni uvjeti u kojima je mikroprašina stalno prisutna kao i visoka temperatura vodi k nastajanju akni. Akne tijekom ljeta mogu biti jako izražene pogotovo u osoba koje se jako znoje i čija je koža jako masna. Ako se uz to koriste preparati za njegu i sunčanje koji su masni, gusti, koji zatvaraju pore u koži i ako nisu biorazgradivi do pogoršanja i nastajanje akne može doći naglo. Lice je potrebno ujutro i navečer očistiti od znoja i kreme, a u tome mogu izrazito pomoći micelarne otopine koje u sebi imaju hidrofilnu i hidrofobnu komponentu. Nanose se na blazinicu, dodirom s kožom – micele se otvaraju, a to omogućava kontakt lipofilnog djela s nečistoćama koje su također lipofilne.
Kozmetika također može poticati nastajanje akni, pa je potrebno izbjegavati teške pudere i masne kreme i orijentirati se prema nekomedogenoj kozmetici.
Kako uspješno i što brže izliječiti akne – kao prvo potreban je detaljan razgovor liječnika i pacijenta kako bi se otkrilo što sve koži smeta, da li postoje neke bolesti koji su u pozadini kao i hormonske promjene. Zatim je vrlo važno otkriti da li je u svakodnevnoj njezi lica nešto pogrešno ili postoji li navika grebanja i istiskivanja kože lica koje vode samo k pogoršanju.
Dermatološka terpija mora biti prilagođena svakom pacijentu osobno jer je svaka koža priča za sebe. U terapiji se ne smije koža previše isušivati već ju je potrebno liječiti.
Za pravi rezultat je potrebno nekoliko mjeseci – najčešće do šest mjeseci kada se već uvelike vide rezultati liječenja. Uz različite lokalne preparate koji mogu sadržavati antibiotik, benzilperoksid, adapalen, azelatnu kiselinu te uz pravilnu njegu lica dolazi do poboljšanja, a u težim slučajevima potrebno je uzimati antibiotik ili izotretionin.
Nikako se ne smije istiskivati prištiće niti ih grepsti jer mogu nastati ožiljci i pigmentacije. U dermatološkoj ordinaciji mogu učiniti tretmani čišćenja kože lica ili kemijski pilinzi kojima se koža pročisti, dubinski se otvore pore, ukloni se površinski mrtvi sloj i smanji upala što vodi još bržem ozdravljenju.
23.12.2015