Ruke su uvijek izložene različitim vanjskim djelovanjima što se tijekom zime uslijed hladnoće može dodatno pojačati. To se može očitovati dermatisima različitog intenziteta koji ponekad mogu proći prolaskom zimskog razdoblja i dolaskom toplijeg doba godine, no vrlo često nije tako, pa zahtijevaju liječenje. Iako se dezinficijensi za kožu ruku trenutno ne primjenjuju u tolikoj mjeri kao u piku pandemije s COVID-19 virusom, ali je i daljnja primjena različitih dezinficijensa prisutna, a oni mogu isušivati i oštećivati kožu.
Koža na tijelu, pa tako i na rukama, ima mnogobrojne važne funkcije, a jedna od njih je zaštitno djelovanje od infekcija, temperaturnih promjena, utjecaja UV zraka, udaraca i oštećenja. Mnogobrojni vanjski utjecaji mogu promijeniti i oštetiti kožnu barijeru, kao na primjer – pretjerana higijena, izloženost kemikalijama, učestalom pranju ruku, stalnim promjenama temperature okoline, sredstvima za čišćenje u kućanstvu.
Na izgled i kvalitetu kože na rukama djeluje, osim stila života, i genetika pa nečije ruke mogu više izdržati sve vanjske utjecaje jer je kvaliteta kože bolja. Također, ruke u djece i osoba starije životne dobi osjetljivije su jer je koža tanja. Osobe koje imaju dijabetes imaju i time osjetljiviju kožu i skloniju suhoći pa njihova koža na rukama teže podnosi agresivne čimbenike iz okoline. Posljedica toga može biti isušivanje kože i jaka osjetljivost.
Pojedini dermatitisi kao što je npr. atopijski dermatitis može se pogoršati na rukama tijekom hladnijeg doba godine jer je koža u atopičara uvijek suha i sklona crvenilu, pa se dodatna njega i zaštita kože mora svakako pojačati tijekom zime.
Dermatitisi na rukama mogu početi kao: suhoća, sitni prozirni mjehurići na prstima, crvenilo i ljuskanje između prstiju na rukama, crvenilom na dorzumima šaka, ljuskanjem kože na dorzumima šaka, upornim zanokticama i svrbežom ruku.
Kako ne bi dolazilo do ovakvih situacija potrebno je djelovati preventivno pa se uvijek preporučuje prati ruke s blagim sapunom i dobro ih posušiti. Prilikom rada u kućanstvu preporučljivo je nositi zaštitne rukavice, a prilikom boravka na otvorenom tople rukavice od različitih materijala koji su ugodni za kožu.
U sprečavanju isušivanju kože adekvatna njega može odigrati ključnu ulogu pa se svakako preporučuje primjena krema za ruke koje sadrže ureu, ceramide, različita ulja, shea maslac, glicerin i dr.
U kože koja je sklona atopijskom dermatitisu protektivno djeluju i kreme za ruke koje sadrže linolnu kiselinu koja je masna kiselina i vrlo bitna za naše zdravlje. Ona čini oko 20% svih masnih kiselina koje se nalaze u zdravoj koži, a kada je smanjena – koža je sklonija suhoći i dermatitisu. Ovu esencijalnu masnu kiselinu naše tijelo ne može sintentizirati već ju moramo unositi različitim biljnim uljima u kojima je glavni sastojak. Linolna kiselina se kao sastojak nalazi u mnogobrojnim kozmetičkim proizvodima za suhu kožu, a široku primjenu je našla u liječenju i održavanju zdravlja atopične kože. Primjenom krema za ruke koje sadrže linolnu kiselinu može se očuvati zdravlje kože na rukama i smanjiti učestalost recidiva atopijskog dermatitisa na rukama te smanjiti učestalost primjene različitih kortikosteroidnih krema radi liječenja dermatitisa.
9.1.2023