Ove kožne promjene najčešće počinju između 25. i 30. tjedna trudnoće, ali mogu nastati i u drugim tjednima trudnoće. Ne radi se o samo o običnom svrbežu kože u trudnoći već nastaje osip u obliku pruriga koji jako svrbi.
Učestalost je otprilike 1 : 300 trudnoća, pa se smatra se radi o dermatozi koja je česta u trudnica. Ovaj osip u trudnoći opisao je Besnier 1904. godine pod nazivom Prurigo gestationis. Vrlo često osobe koje razviju ovakav osip imaju sklonost atopiji i u anamnestičkim podacima navode različite alergije, astme i prijašnje probleme s kožom.
Na koži nastaje osip s vidljivim papulama koje intenzivo svrbe pa ih trudnica češanjem razgrebe. Promjene mogu biti bilo gdje na tijelu, a najčešće na trupu i nogama. Pojavljuju se lagano izdignuta, blago crvena područja na kojima se javljaju papule (crvenkasti čvorići). Promjene su najčešće na trbuhu i ramenima, uz intenzivan svrbež kože. Nakon poroda nestaju u roku tri mjeseca. Iako nema rizika za zdravlje majke i djeteta, a kako osip jako svrbi potrebno ga je liječiti. Diferencijalno dijagnostički dolazi u obzir svrab, kontaktni alergijski dermatitis, atopijski dermatitis i dr. U liječenju se najčešće primjenjuju lokalni kortikosteroidi u obliku kreme ili losiona te emolijensi i antihistaminici u tabletama.
Pruritički folikulitis trudnoće
Pruritički folikulitis u trudnoći je rijetka kožna bolest koja se pojavljuje u 1:10 000 trudnoća.Opisana 1981. godine. Nastaju gnojni prištići na trupu koji prolaze spontano mjesec dana nakon poroda.
Ovaj osip u trudnoći nastaje u obliku prištića iz kojih strši dlaka i to najčešće na prsima, ramenima .Uzrok ovim promjenama se ne zna, ali ih se mora razlikovati od akni, kontaktnih dermatitisa, alergija na lijekove i infekcija kože.
Osip ne ugrožava zdravlje majke ili djeteta, pa se primjenjuje lokalna terapija najčešće u obliku benzil peroxida kroz kraće vrijeme ili blagih lokalnih kortikosteroida u obliku losiona. Potrebno je izbjegavati jače znojenje i nošenje sintetičke odjeće uz njegu tijela dermokozmetičkim proizvodima.
Intrahepatična kolestaza trudnoće
U intrahepatičnoj kolestazi u trudnoći dolazi do zastoja u protoku žuči u jetri. Uzrok ovome nije točno poznat, ali se misli da u trudnoći glavnu ulogu imaju hormoni. Bolest uzrokuje jak svrbež kože cijelog tijela pogotovo dlanova i tabana koji je jači noću. Ako se sumnja na ovu bolest moraju se odrediti žučne kiseline u serumu, bilirubin i jetreni enzimi u krvi.
Kako je ovo ozbiljno stanje i ugrožava razvoj djeteta često se potencira raniji porod. Ako se u trudnice postavi dijagnoza intrahepatične kolestaze mora se bolnički liječiti. U terapiji se primjenjuje žučna kiselina u tabletama ( ursodeoksikolna kiselina), a u lokalnoj terapiji lokalni kortikosteroidni pripravci.
Prema navedenom do sada uvijek je potrebno ozbiljno shvatiti sve kožne promjene u trudnoći, javiti se liječniku kako bi se postavila dijagnoza te odredilo daljnje potrebno liječenje.
23.12.2015