Na što nas upućuju promjene na noktima?

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Zdravi i njegovani nokti na rukama i nogama  ogledalo su cjelokupnog zdravlja. Promjene na noktima  vrlo su čest razlog odlaska liječniku.

Zdravi i njegovani nokti na rukama i nogama ogledalo su cjelokupnog zdravlja. Promjene na noktima vrlo su čest razlog odlaska liječniku. Sistemske bolesti i stanja poput dijabetesa, manjka željeza, bolesti štitnjače također uzrokuju promjene na noktima. Po noktima se vrlo često mogu prepoznati brojne bolesti, kao što su bolesti srca, bubrega i jetre, nedostatak vitamina i minerala. Iz ovog se može zaključiti da svaka promjena na noktima može ukazivati na niz zdravstvenih problema i imati različitu terapiju.

Kako bi se što lakše otkrile povezanosti promjena na noktima sa drugim bolestima i stanjima najčešće se govori o:

  1. promjeni ploče nokta,
  2. urođenim promjenama noktiju,
  3. kožnim bolestima koje imaju promjene i na noktima,
  4. promjene na noktima uzrokovane sistemskim bolestima,
  5. gljivične i bakterijske bolesti noktiju,
  6. stečena oštećenja noktiju,
  7. tumorima baze i okoline nokta.

Kožne bolesti ostavljaju “zapise” i na noktima pa se mogu naći točkasta udubljenja, linearne brazde i zadebljanje ploče nokta u psorijaze, lichen ruber planusu, alopecii areati, i dr.

Bakterijske infekcije nokta najčešće nastaju zbog povreda ili mikrotrauma okoline nokta, a na takove infekcije su posebno osjetljivi dijabetičari, radnici u industriji, mesari, krojači i sl. Tada nastaje infekcija koja je praćena bolom, crvenilom i otokom nokatnog nabora, a kasnije dolazi gnojenja i odizanja nokatne ploče. Mora se liječiti uzimanjem antibiotika, a vrlo često je potrebna i kirurška intervencija.

Gljivične infekcije predstavljaju najčešće infekcije nokta. Uzročnici su dermatofiti (najčešće Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes), kvasnice i plijesni. Candida albicans je često uzročnik upale okoline nokta i listanja noktiju. Gljivične infekcije noktiju mogu uzrokovati promjene na noktima, pa su nokti bez sjaja, zadebljani i mogu se listati. Uzimanjem komadića nokta i mikološkom analizom dermatolog će utvrditi da li se radi o gljivičnoj infekciji i odrediti terapiju koja može biti u obliku lokalne ili peroralne terapije. 

Promjene na noktima koje se vrlo često primjete su promjene boje, nastajanje točkica, udubljenja, brazda i listanja. Žute točke i žuta boja noktiju nastaje radi stalne i ponavljane uporabe crvenih lakova za nokte i stalnog lakiranja noktiju. Kako bi to prošlo preporučuje se nokte ne lakirati kroz nekoliko tjedana i uvijek prije lakiranja nanijeti bazni zaštitni lak.

Male bijele točkice često nastanu spontano nakon ozljede nokta i prođu kada nokat izraste, a znaju nastati i kod manjka željeza.

Vrlo često su na noktima tamne promjene. Najčešće se radi o krvarenju ispod nokta koje može nastati i kod najmanje traume. Može se raditi i o  pigmentaciji, madežu ili o tumoru baze nokta – melanomu. U ovom slučaju potreban je pregled kod liječnika i dermatoskopija baze nokta. Ponekad je potrebno i kirurški ukloniti takav nokat i poslati na patohistološku analizu kako bi se isključila sumnja na melanom.

Poprečna izbrazdanost nokta je česta ali prolazna pojava. Može nastati nakon traume nokta ili slabije cirkulacije. Udubljenja poput točkica karakteristična su za psorijazu, ali se mogu vidjeti i uz alopecije, kontaktne dermatitise. Iz svega navedenog može se zaključiti da su promjene na noktima pokazatelji mnogobrojnih stanja organizma i da liječnik prilikom pregleda cijelog tijela uvijek mora pogledati nokte, pa je stoga važno ne lakirati nokte prije pregleda ili odlaska u bolnicu i prije zahvata u općoj anesteziji.

Ako pojačanom njegom ne prođu promjene na noktima potrebno je potražiti liječničku pomoć kako bi se utvrdio uzrok. Nakon otkrivanja uzroka promjena slijedi liječenje koje može biti vrlo raznoliko: od uvođenja lokalnih i peroralnih antimikotika u gljivičnim bolestima, uvođenja antibiotika pri infekcijama nokta, korekcije deficita željeza u krvi, inzistiranjem na pravilnoj i raznolikoj prehrani do uvođenja minerala i multivitamina i liječenjem sistemskih bolesti i stanja koja su dovela do promjena na noktima.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Ekcem na leđima – molim Vaš savjet

Dermatologija

Izrasline na testisima – što je to?

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute