Atopijski dermatitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Atopijski dermatitis je vrlo česta kožna bolest i kaodruge atopijske bolesti (alergijski rinitis, alergijska bronhalna astma, spastični bronhitis, mukozni kolitis) pripada u grupu nasljednih bolesti.

Atopijski dermatitis je   vrlo česta  kožna bolest i kao  druge atopijske bolesti (alergijski rinitis, alergijska bronhalna astma, spastični bronhitis, mukozni kolitis) pripada u grupu  nasljednih bolesti. Zajedničko kod ovih bolesti je da imaju visoke vrijednosti imunoglobulina IgE u krvi. Bolest je češća u visokorazvijenim zemljama nego u nerazvijenim i siromašnim zemljama sa niskim higijenskim standardom.

Atopijski dermatitis najčešće počinje u ranom djetinjstvu – oko trećeg mjeseca života, a do poboljšanja može doći  u trećoj, šestoj godini života ili u pubertetu. Bolest ima svoje faze poboljšanja i pogoršanja i obično je kroničnog tijeka. U djece počinje kao crvenilo na licu, vlasištu, pregibima, ali se može proširiti i na cijelo tijelo i imati tešku kliničku sliku. Crvenilo, vlaženje, stvaranje krusta na licu, na tjemenu, nogama i rukama i u pelenskoj regiji glavni su simptomi bolesti u prvih nekoliko mjeseci života. Koža je uvijek izrazito suha i prisutan je svrbež što djetetu ometa igru, boravak u vrtiću, školi i  spavanje.
U odraslih osoba  uz suhu kožu tijela promjene su  izražene na licu, vratu, iza uha i oko usta, pregibima kao crvenilo kože i ljuskanje.

Što je važno u liječenju atopijskog dermatitisa?

Vrlo je važno kada se uoče  promjene na koži obratiti se dermatologu koji će postaviti  dijagnozu i dalje provoditi liječenje. Atopijski dermatitis je dugotrajna bolest pa je važno započeti pravilnu  terapiju od početka, uz  savjete o njezi kože. Atopijski dermatitis mogu provocirati mnogobrojni čimbenici pa je jako važno izbjegavati lokalne  iritanse ( vruće kupke, agresivna  sredstva za pranje, omekšivaće za rublje), izbjegavati  dokazane  alergene iz hrane, izbjegavati  suhomesnate proizvode, paštete, gazirana pića, izbjegavati vuhu i sintetiku, izbjegavati stresne situacije, ograničiti izlaganje prašini, jakom suncu, peludu, cigaretnom dimu.

U liječenju atopijskog dermatitisa  vrlo često se daju antihistaminici u tabletama koji se mogu uzimati duže vremena, a smanjuju svrbež i ublažuju alergijsku reakciju.
U lokalnoj terapiji koriste se kortikosteroidi i to samo kada je bolest izrazito pogoršana, ali se ne smiju koristiti nekontrolirano i predugo.
Osim kortikosteroida u lokalnoj terapiji se koriste imunomodulatori koji su relativno i noviji lijekovi, a može se provoditi liječenje i fototerapijom. Pravilna njega kože sa atopijskim dermatitisom je vrlo važna  jer se na taj način mogu  smanjiti simptomi svrbeža, zatezanja kože, crvenila i bolest može duže imati miran tijek.Vrlo je važno  kupanje i tušranje  u vodi koja ne smije  biti  pretopla ( do 33 stupnja), kupanje  ne smije biti dugo  i potrebno je koristiti gelove ili kupke, uljne kupke  prilagođene i predviđene za kožu s atopijskim dermatitisom. Uvijek je važno  sredstva za pranje  isprati sa kože, nakon toga kožu blago obrisati i ne trljati i namazati emolijensom. Emolijensi su lokalni pripravci ( lat. Emolliens-koji omekšava) koji mogu biti u obliku sindeta, ulja za tuširanje, kupki, losiona i krema i danas su mnogobrojni dostupni i mogu se nabaviti u  ljekarnama. Redovito i svakodnevno nanošenje emolijensa u obliku kreme ili losiona vrlo je važno jer se time koži s atopijskim dermatitisom vraća vlažnost i potrebi lipidi.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Ekcem na leđima – molim Vaš savjet

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Dermatologija

Izrasline na testisima – što je to?