Aktivni ugljen
Pozdrav.
Zanima me konzumiranje aktivnog ugljena u svrhu detoksikacije tijela. Dakle, nemam zdravstvenih problema, već me samo zanima je li dobro povremeno uzeti aktivni ugljen i ako da, u kojim vremenskim razmacima.
LP
3.3.2020
Odgovara
prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender klinička nutricionistkinja, viša znanstvena suradnicaPoštovana,
posljednjih godina raste popularnost pripravaka koji se primjenjuju oralnim putem, a imaju svojstvo „upijanja“ štetnih tvari u probavnom sustavu i tako potencijalno pomažu kod detoksikacije ili odstranjuju nepoželjne tvari iz probavnog sustava. Kategorija tih pripravaka obuhvaća razne aktivne tvari – od organskih silikata, gline, aktivnog uljena do zeolita i diatomejske zemlje, koja se uglavnom koristi za životinje.
Takvi proizvodi mogu biti bezreceptni lijekovi, dodaci prehrani ili medicinski proizvodi. U ovom slučaju vrijedi pravilo – prirodno nije uvijek najsigurnije. Naime, primjena raznih glina ili prirodnih materijala često može sa sobom nositi i unos teških metala, mikroorganizama i toksičnih tvari koje se nalaze u prirodi. Vrlo je važno da je proizvod provjeren, testiran i odobren za ljudsku peroralnu primjenu. U ovome slučaju sigurnije su sintetske supstance ili pročišćeni oblici jer nemaju rizik za zdravlje.
Jedna od najpoznatijih takvih tvari je aktivni medicinski ugljen (Carbo medicinalis) koji se često primjenjuje kod infektivnog proljeva. Aktivni ugljen ima veliku adsoptivnu površinu te se obično primijenjuje u kratkom vremenskom razdoblju, a nije ga preporučljivo uzimati kroz dulje vrijeme jer prianja uz sluznicu probavnog sustava i veže vodu. Kada se primjenjuje u kraćem vremenskom razdoblju potpuno je siguran i neškodljiv, a može se koristiti i kod djece.
Lijep pozdrav
Vaše pitanje je odgovoreno.