Zoon balanitis

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Promjene na muškom spolovilu ne moraju biti uvijek uvjetovane spolnim ponašanjem i biti ubrojene u spolno prenosive bolesti jer određene promjene na spolovilu nisu uvjetovane tim putem. U njih se ubraja balanitis koji se naziva Zoon balanitis.

Njega je 1952. godine opisao dermatolog Zoon i nazvao ga je “balanoposthite chronique circonscrite bénigne á plasmocytes” ili “balanitis chronica circumscripta plasmacellularis” i smatrao ga posebnim entitetom i promjenom na spolovilu.

No, kasnije su slične promjene opisane i na drugim dijelovima tijela pa je Garnier je 1954. izvijestio o sličnim lezijama na vulvi. Nikolowski je opisao identične lezije na oralnoj sluznici, a Kortnig ih je otkrio i na konjunktivi. Ove promjene se pojavljuju kao pojedinačni ili višestruki dobro ograničeni, narančasto-crveni, sjajni, vlažni, svjetlucavi makularni do blago uzdignuti plakovi.

U muškaraca Zoon balanitis djeluje kao crvenilo koje ne prolazi, vlažne i sjajne, glatke površine, bez mjehurića ili uzdignuća i hrapavosti. Uzrok nastajanja Zoon balanitisa do sada nije u potpunosti jasan, no pretpostavlja se da stalna iritacija prepucija, glavića kao i vlaženje površine glavića stoji u pozadini ove pojave jer se uvijek povlači nakon cirkumcizije, a pojava nije opisana u muškaraca koji bili prethodno obrezani.

Kada iritacija glavića prestane uobičajeno je da se crvenilo povlači. Postojala je i sumnja da crvenilo uzorkuju bakterije ili gljive ili HPV, no mikrobiološkom obradom nisu otkriveni u pozadini ovog crvenila i nalazi su bili negativni.

Zoon balanitis ne daje nikakve opće simptome jer ne peče, ne boli niti ne svrbi i učestalije se viđa u muškaraca starije životnoj dobi.

Neliječeni Zoon balanitis može trajati godinama i ne povlači se spontano. U ponekih pacijenata boljim higijenskim navikama dolazi do poboljšanja, a uvijek se povlači nakon cirkumcizije.

U pacijenta koji ne žele cirkumciziju nastoji se poboljšati ili izliječiti lokalnom terapijom. U tu svrhu se primjenjuju različiti lokalni preparati kao što su:

  • kortiksoteroidne kreme
  • imunomdulatori
  • antibiotske masti
  • inhibitori kalcineurina
  • fotodinamska teapija
  • CO2
  • erbium laser

Odgovor na lokalnu terapiju i poboljšanje razlikuje se od pacijenta do pacijenta pa u nekih dolazi do znatnog poboljšanja na primjenu antibiotske masti, no ponekad ne prolazi u cijelosti niti kod primjene niti jednog lijeka u loaklnom obliku.

Ove promjene na spolovilu uvijek zahtijevaju pregled kod dermatovenerologa kako bi se isključile i druge slične promjene kao što su: lihen, Erythroplasia Querat, Morbus Bowen ili psorijaza.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Sezonske alergije i osjetljiva koža

Vrijeme čitanja članka: 3 minuteProljeće kao godišnje doba donosi mnogobrojne dobrobiti za zdravlje, no ujedno je to i vrijeme kada kreću i sezonske alergije koje se mogu očitovati kao alergijski rinitis, alergijski konjunktivitis, urtikarija, atopijski dermatitis i alergijski bronhitis. Njih uzrokuje pretjerana reakcija imunološkog sustava na određene alergene koji se nalaze na otvorenom, kao što su plijesni te peludi […]

Dermatologija

Priprema kože za proljeće

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteProljeće je godišnje doba u kojem se naše tijelo i koža intenzivno bude. Sve nekako postaje užurbanije i razigranije što se očituje osim na prirodi i na koži. Ona može početi burno reagirati na sve okolišne čimbenike kao što je prvo proljetno sunce ili na pelud radi cvatnje biljaka. Proljetno sunce u osjetljive kože može […]

Dermatologija

Ekcem na leđima – molim Vaš savjet

Dermatologija

Postupalne hiperpigmentacije – razlike u etiologiji i liječenju kod različitih fototipova kože

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePostupalne pigmentacije na koži vrlo su česta pojava i kao takve česti razlog odlaska dermatologu. U svom nastajanju uvijek im prethodi nešto što je potaknulo upalu u koži, a posljedica je promjena boje kože. Iako mogu nastati u svim životnim razdobljima učestalije nastaju u adolescenciji, kasnije tijekom života i češće u žena. Koža može upalno […]

Dermatologija

Glavni mehanizmi hiperpigmentacije uzrokovane lijekovima

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePrimjenom određenog lijeka u svrhu liječenja određene bolesti uvijek se nastoji izbjeći ili smanjiti sve moguće nuspojave. Jedna od mogućih nuspojava na koži je nastajanje hiperpigmentacija koje mogu nastati difuzno na cijelom tijelu ili ograničeno samo na pojedinim dijelovima tijela. Da bi do toga došlo primijenjeni lijek mora biti osjetljiv na svjetlost i sunce i […]

Dermatologija

Pomoć u tretiranju ožiljaka

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteOžiljci na koži vrlo su česta pojava. Uvijek nastaju nakon ozljede kože i na neki način predstavljaju tkivo koje je potrebno kako bi se održao integritet kože i njezina uloga u zaštiti tijela. Koža djeluje poput velikog omotača, a ožiljci su način na koji ona čuva svoju cjelovitost. Ožiljci su oblik cijeljenja kože, a prema […]

Dermatologija

Njega kože s psorijazom

Vrijeme čitanja članka: 2 minutePsorijaza je kronična kožna bolest koja kao i druge mnogobrojne kronične bolesti zahtijeva veliku strpljivost i suradljivost između liječnika i pacijenta. Ona sama po sebi može imati nekoliko kliničkih oblika prema kojoj može biti izražena na koži, pa se prema tome određuje kako će se liječiti. Psorijaza može biti izražena na vlasištu, noktima, dlanovima, tabanima, […]

Dermatologija

Izrasline na testisima – što je to?