Zero Waste u kozmetici

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Termin Zero Waste prvi put je upotrijebljen 2008. godine i podrazumijevao je način života bez stvaranja otpada, pogotovo plastičnog. Do danas je primijenjen u mnogobrojnim segmentima modernog života. Neki ga prihvaćaju, a neki ne iako brojna istraživanja govore kako je od početka pedesetih godina XX. stoljeća proizvedeno više od 8 milijardi tona plastike, a 60% od te količine sada se nalazi na odlagalištima ili u okolišu.

Pokret Zero Waste želi izbjeći stvaranje otpada što je više moguće i bori se protiv neumjerene i nepotrebne konzumacije. Kupovina nepotrebnih proizvoda i konzumerizam stvaraju od  nas ljude ovisne o kupovini i gomilanju nepotrebnih stvari što nepovoljno djeluje na nas same, na naš budžet, okolinu i prirodu.

Zero Waste potiče korištenje proizvoda bez ambalaže ili sa što manje ambalaže, a sam pokret se temelji na pet principa koji se nazivaju 5R i podrazumijevaju:

Refuse – manje kupovati i odbijati gomilati nepotrebnu ambalažu kako bi se smanjila količina smeća.

Reduce – smanjiti nepotrebno, kupovati samo nužno.

Reuse – ponovno iskoristiti, ne odmah baciti.

Recycle – reciklirati i koristiti u sasvim druge svrhe.

Rot – kompostirati sve što je organskog podrijetla.

Ovi principi se sve više primjenjuju i u kozmetici jer ogromno tržište kozmetike proizvodi i ogromne količine plastičnog otpada. Danas proizvođači kozmetike sve više izbjegavaju korištenje plastične ambalaže i okreću se organskim, razgradivim rješenjima.

Sve je više proizvoda koji su dostupni bez pakiranja ili su pakirani minimalno i održivo. Mnogobrojni kozmetički proizvodi pakirani su u plastici, no svakako da su moguće određene promjene kao što je primjena proizvoda u staklenoj ili papirnatoj ambalaži, primjena blazinica za čišćenje lica od prirodnih materijala, četka i četkica za kosu od prirodnih materijala, šampona, regeneratora u tvrdom obliku itd.

Kupovinom velikih pakiranja i proizvoda za ponovno punjenje može se znatno smanjiti plastični otpad, a mnogo ambalaže može se reciklirati i upotrijebiti u druge svrhe.

Osim problema kao što su plastične ambalaže veliki je problem je i mikroplastika. To su malene čestice plastike koje se nalaze u mnogobrojnim kozmetičkim proizvodima.

Mikroplastika sadrži mnoge omekšivače i ftalate koji mogu biti hormonalno aktivni pa čak i otrovni. Na površini tih čestica nakupljaju se i različiti toksini iz okoliša. Putem odvoda i vode te male čestice dolaze u rijeke, mora, jezera, pa se danas i u pitkoj vodi mogu naći čestice mikroplastike. Potrebna su stoljeća da se čestice razgrade, a ugrožavaju zdravlje i zagađuju okoliš.

Sve to navodi da briga o okolišu počinje od nas samih, da nismo izolirani dio prirode već time kako kupujemo, što kupujemo, u kojim količinama i ambalažama djelujemo na svoje zdravlje i na očuvanje prirode.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Iz iste kategorije

Dermatologija

Utjecaj stresa na kožu: Dermatološki savjeti za kontrolu kožnih problema povezanih sa stresom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Koža kao najveći organ uvijek reagira na stres bez obzira da li se radi o kratkotrajnom ili dugotrajnom stresu. Djelovanje hormona kortizola koji se luči u stresu očituje se u naglim situacijama kao crvenilo kože, lica, vrata, znojenje dlanova i tabana ili cijelog tijela, uz bljedoću lica dok dugotrajno stanje stresa daje izgled izraženih podočnjaka, […]

Dermatologija

Sezonsko opadanje kose u jesen: Dermatološki pristup i uloga prehrane u prevenciji

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Pojačano ispadanje kose vrlo često primjećujemo baš u jesen pa se to podrazumijeva kao normalan ciklus rasta kose. Ispadanje kose u jesen kao fiziološka pojava može trajati do 6 tjedana, a ako se nakon tog vremena ispadanje nastavlja tada se više se radi o uobičajenoj jesenskoj pojavi. Obično nam tijekom dana ispadne oko 50-100 vlasi […]

Dermatologija

“Knedla u grlu” – molim savjet

Dermatologija

Najčešći uzroci i faktori rizika za gljivične infekcije noktiju

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Gljivične infekcije noktiju česta su pojava, zahvaćajući oko 10% populacije. Infekcija može zahvatiti jedan ili više noktiju, češće na nogama nego na rukama. Početni simptomi uključuju žućkasto zadebljanje nokta, koji postaje lomljiv i krhak. Nokat može promijeniti boju, odvojiti se od baze nokta, a ponekad može biti i bolan. Infekcija se može proširiti i na […]

Dermatologija

Možete li mi reći kako da se riješim ljuskanja kože na prstima i na dlanovima?

Dermatologija

Zdravlje kože i prehrana – kako hrana utječe na vašu kožu?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Na kožu, kao na najveći organ, snažno djeluje način na koji se hranimo i što unosimo u svoje tijelo. Užurbani način života često ne ostavlja dovoljno vremena za pripremu redovitih obroka, a i kvalitetne namirnice sve su skuplje i mnogima nedostižne. Visoko na rang ljestvici omiljenih obroka su slatkiši, prerađena hrana, pekarski proizvodi, alkohol, slatki […]

Dermatologija

Kako tretirati akne na leđima?

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Akne na leđima česta su pojava koja ne mora uvijek biti vezana za razdoblje puberteta, pa nastaju i u odrasloj dobi. Mogu izgledati kao sitni maleni crveni prištići, ali i kao bolne kvržice koje cijele ožiljcima. Akne na leđima vrlo često su vidljive u mladih osoba no ovaj oblik akne može trajati cijeli život. Koža […]

Dermatologija

Dermatološki pregledi pacijenata sa tetoviranom kožom

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Veliki broj pacijenta koji dolaze na dermatološke preglede imaju na koži tetovaže. Ponekad se one usputno opažaju i nisu razlog pregleda, a nekada je reakcija na tetoviranje baš razlog dolaska dermatologu. Vrlo često tetovaža obuhvaća veliku površinu kože pa time i nosi određeni rizik za zdravlje, pogotovo ako nastanu nove pigmentne promjene na mjestu tetoviranja […]