Tijekom spolnog sazrijevanja i ulaska u pubertet razvijaju se i sekundarne spolne oznake , a jedna od njih je i dlakavost koja je tipična za spol. U djevojaka nastaju dlačice na pazusima, spolovilu, a mogu biti izraženije i na podlakticama, nogama i licu.
Ono što djevojčice ulaskom u pubertet jako smeta je izraženija dlakavost na vidljivim dijelovima tijela što može biti razlog dolaska dermatologu. Vrlo često djevojčice dolaze na pregled u pratnji majki kako bi se s liječnikom savjetovale da li je izražena dlakavost normalna za dob ili nije. Ponekad izraženije dlačica nadusnici u djevojčice mogu predstavljati estetski problem pa roditelji postavljaju upit kako najbezbolnije uklanjati dlačice na licu,a da se ne ošteti mlada koža.
Tijekom dermatološkog pregleda liječnik će pogledati kako je izražena dlakavost i na ostalim dijelovima tijela te uz anamnestičke podatke da li djevojčica ima menstruaciju i o postojanju izraženije dlakavosti u obitelji može se utvrditi da li se radi o uobičajenoj izraženosti dlakavosti ili pojačanoj. Pojačana dlakavost u žena naziva se hirzutizam i tada je izražena dlakavost koja je tipična za muškarce- na bradi, bedrama, prsima, donjem dijelu leđa i dr. Smatra se da od hirzutima boluje 5 do 10 % žena, pa uz nasljedne čimbenike vrlo je važan utjecaj i muških spolnih hormona.
U pojačanoj dlakavosti uvijek se savjetuje endokrinološki pregled i endokrinološka obrada. U djevojaka s neredovitim menstruacijskim ciklusom te ako uz pojačanu dlakavosti imaju i probleme sa ispadanjem kose, pretilošću , aknama mora se isključiti postojanje policističnih jajnika pa se uvijek savjetuje i ginekološki pregled i obrada. Kod takozvane normalne dlakavosti roditeljima se savjetuje kako bi bilo najbolje uklanjati dlačice. Samu depilaciju je najbolje pustiti u ruke stručnim kozmetičarkama. Prije takove depilacije koja se sve češće radi sa šećernom pastom potrebno je objasniti postupak i pripremiti na to da je lagano bolan i ne baš pre ugodan.
Nakon ovakvih postupaka potrebno je kožu njegovati i hidratizirati kako ne bi nastalo crvenilo, dermatitis i iritacija kože. Kreme za izbjeljivanje kao i depilacijske kreme se ne preporučuje primjenjivati jer mogu oštetiti osjetljivu i mladu kožu, pa mogu zaostati hiperpigmentacije i dermatitis. Kućna fotoepilacija pomoću IPL uređaja sve je zastupljenija, no prije kupovine ovakvih uređaja potrebno je dobro poručiti kvalitetu uređaja, no svakako se preporučje s njihovom primjenom početi tek nakon završetka puberteta. Laserski postupci i fotoepilacija IPL uređajima, koja se provodi u liječničkim ordinacijama također se preporučuje završetkom puberteta.
5.1.2021