Kašalj – jedan simptom, brojni uzroci

Vrijeme čitanja članka: 3 minute

Jedan od najčešćih posjeta liječniku su infekcije dišnih putova praćene kašljem. 

Kašalj nije bolest, već simptom brojnih bolesti i u pravilu je prirodni, zaštitni refleksni mehanizam dišnog sustava na brojne čimbenike radi održavanja prohodnosti dišnih putova i normalnog disanja. Najčešći uzrok kašlja je akutna infekcija dišnih putova, najčešći uzročnici su virusi, najčešće traje od 7 do 14 dana te uglavnom nije potrebna nikakva specifična terapija, osim simptomatske. Budući da je kašalj simptom  mnogobrojnih bolesti može biti različitog intenziteta, karaktera i dužine trajanja. Za pravilno liječenje kašlja najbitnije je odrediti njegov uzrok, stoga je jako važna dobra anamneza.

Vrste kašlja

Kašalj se razlikuje  prema dužini trajanja te može biti akutni, subakutni i kronični. Akutni kašalj počinje naglo i traje manje od tri tjedna, može ga pratiti povišena temperatura. Najčešće je uzrok virusna infekcija praćena hunjavicom, posebno su izložena djeca i to najčešće zimi. Subakutni kašalj traje 3 – 8 tjedana i obično prati komplicirane infekcije dišnih putova, a kronični kašalj traje dulje od 8 tjedana. Od kroničnog kašlja pati 10 % odraslih osoba, a uzrokovan je mnogim čimbenicima – GERB-om, pušenjem, alergijom, astmom ili tuberkulozom. Najčešći uzroci kroničnog kašlja su astma, gastroezofagealni refluks (GERB) i kronična upala sinusa s postnazalnim iscjetkom.

Prema kvaliteti razlikujemo:

  1. suhi, podražajni kašalj
  2. kašalj s iskašljavanjem oskudnog bjelkastog sekreta i
  3. kašalj s iskašljavanjem obilnog, gustog sekreta.

Suhi, podražajni kašalj najčešće je posljedica infekcije dišnih putova, može biti poput laveža psa, može biti iscrpljujući i za bolesnika i za njegovu okolinu, no najčešće  spontano prolazi uz odgovarajuću simptomatsku terapiju. Nakon virusne infekcije često ostaje hiperreaktivnost sluznice dišnih putova praćena kašljem i do tri tjedna.

Vlažan tzv. produktivan kašalj s iskašljavanjem  obojenog sekreta najčešće je uzrokovan upalom bronha ili pluća, kroničnom opstruktivnom bolesti pluća, astmom, alergijom, kroničnom upalom sinusa sa postnazalnim slijevanjem  sekreta iz nosa i sinusa u grlo ili refluksnom bolešću uzrokovanom prekomjernim vraćanjem kiselog želučanog sadržaja u jednjak i u grlo, posebno u ležećem položaju. Kašalj kod alergije i astme najčešće se javlja u proljeće i ljeto i posljedica je cvjetanja  biljaka  u prirodi. Kod alergija na životinjsku dlaku i prašinu kašalj može biti prisutan tijekom cijele godine.  Dugotrajni produktivni kašalj praćen mršavljenjem može biti posljedica tuberkuloze i  malignih bolesti, a onaj  praćen zaduhom u naporu ili u vodoravnom položaju tijela znak je popuštanja srca i zastoja u plućima.

Dugotrajan kašalj čest je i kod pušača, višegodišnje udisanje duhanskog dima vodi do razvoja kroničnog  bronhitisa i raka pluća stoga se savjetuju pušačima redovite kontrole radi pravovremenog otkivanja malignih bolesti pluća. Pod povećanim rizikom od razvoja bronhitisa i  bronhalne astme su i tzv. „pasivni pušači“, osobito djeca.

Liječenje kašlja

Liječenje kašlja ovisi o uzroku i tipu kašlja. U većini slučajeva liječenje se usmjerava na osnovnu bolesti. Suhi, podražajni kašalj praćen grloboljom i povišenom temperaturom obično je posljedica prehlade ili virusne infekcije te je liječenje simptomatsko, daju se antitusici – lijekovi za ublažavanje kašlja, nikako antibiotici.  Kod  bakterijskih  infekcija  dišnih putova (bakterijski rinosinusitis, gnojna angina, bronhitis i upala pluća) koje su obično praćene povišenom temperaturom i obilnim, gustim, žutozelenim  iskašljajem potrebna je antibiotska terapija.

Vrste lijekova

Dvije su osnovne vrste lijekove za ublažavanje kašlja: antitusici i ekspektoransi. Antitusici su lijekovi protiv kašlja koji smanjuju refleks kašlja tako što djeluju lokalno ili centralno na centar za kašalj u mozgu. Primjenjuju se kod suhog, podražajnog  kašlja  koji može biti neugodan za bolesnika te mu remetiti svakodnevnu aktivnost i san.  Razlikuju se opiodni (morfin, kodein, folkodin) i neopiodni antitusi (butamirat). U liječenju i ublažavanju suhog  kašlja korisni su i prirodni antitusici koji djeluju pomoću mukopolisaharidne sluzi blokirajući kontakt receptora u sluznici dišnih putova  s iritansima. Sirup od bijelog sljeza, islandskog lišaja i trputca oblaže sluznicu dišnih putova i štiti je od nadražaja, a maceratkorijena bijelog sljeza i macerat listova i korijena crnog sljeza imaju i protuupalno djelovanje kod upale grla i prehlade .

Ekspektoransi su lijekovi koji služe za poticanje i ubrzanje uklanjanja bronhijalne sluzi iz dišnih putova. Premda je njihova djelotvornost dvojbena, ekspektoransi su jedni od najčešće korištenih lijekova osobito u zimskim mjesecima.

Dijele se u tri glavne skupine:

  1. sekretolici – pojačavaju sekreciju bronhijalne tekućine i tako razmekšavaju i otapaju sluz: ekstrakti bršljana, jaglaca, bazge, timijana, eukaliptusa, metvice, bora;
  2. mukolitici – rastapaju gustu bronhalnu sluz, olakšavaju iskašljavanje i smanjuju  količinu izlučene sluzi: bromheksin, acetilcistein,  karbocistein;
  3. sekretomotorici – potiču uklanjanje sluzi povećanjem pokretljivosti cilijarnih resica (eterična ulja).

U liječenju tzv. produktivnog kašlja obično se koriste prirodni ekspektoransi koji potječu od dvije vrste ljekovitog bilja:

  1. biljke koje sadrže saponine: bršljan, jaglac, sladić, senega,
  2. biljke koje sadrže ekspektorantna eterična ulja: anis, komorač, timijan, majčina dušica, eukaliptus, bijeli bor, klekovina, ariš.

Kod kašlja, osim brojnih lijekova, temelj liječenja dobra je hidracija organizma što znači unos dovoljne količine tekućine (od 1,5 do 2 litre na dan). Korisna je topla tekućina u obliku  toplih juha i biljnih čajeva s medom i limunom poput lipovog čaja, čaja od timijana, majčine dušice, metvice.

Najbolja pomoć kod svih vrsta kašlja je inhalacija fiziološkom otopinom – 0,9% otopina NaCl. Kašalj s prizvukom laveža pasa znak je laringitisa – upale glasnica, obično se javlja noću i zna biti dramatičan i za roditelje i za dijete. Ako se javlja otežano disanje zahtijeva hitnu liječničku intervenciju, u suprotnom pomaže hladan zrak, dovoljno je dijete iznijeti na hladnoću, držati  uz otvoreni prozor ili otvorena vrata hladnjaka. Kod svih vrsta kašlja korisna je i  inhalacija toplih (ne vrućih) ljekovitih para kamilice i kadulje, tople kupke s obilnom vodenom parom ili medicinska inhalacijska terapija.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Poremećaj disanja

Psihijatrijski poremećaji i spavanje – 4. dio

Vrijeme čitanja članka: < 1 minuta 5. Shizofrenija Za razliku od prethodno navedenih psihijatrijskih poremećaja, spavanje nije temeljna značajka shizofrenije. Međutim, problemi sa spavanjem, uključujući poteškoće s uspavljivanjem i prosnivanjem (održavanjem sna bez buđenja) te smanjenu kvalitetu sna, česti su kod oboljelih od shizofrenije, iako ne postoje sustavni epidemiološki podaci o prevalenciji poremećaja spavanja u ovoj populaciji. Dodatna vrsta problema sa […]

Nespušteni testis

Nespušteni testis

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Testisi se, tijekom embrionalnog razvoja, stvaraju u retroperitoneumu i to u visini bubrega. Slijedi proces spuštanja testisa, (lat. – descensus testis) na njihovo mjesto u mošnjama (lat. – scrotum). To spuštanje se odvija krajem osmog mjeseca embrionalnog (intrauterinog) razvoja kada se testisi trebaju spustiti u skrotum tako da se muška beba rodi s oba testisa […]

Urin

Derivacija urina

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Ovdje ćemo navesti neke podatke općenito o značenju pojma derivacije urina kao i kirurškim mogućnostima njezine izvedbe. Pojam derivacije urina načelno označava izvođenje mokraćnog sustava na neko neprirodno mjesto pa je iz toga jasno da je kirurški postupak derivacije urina gotovo uvijek nužda, a ne izbor. Sam način izvedbe derivacije možda dijelom može biti izbor […]

Namirnice

Ako imam Chronovu bolest smijem li konzumirati ove namirnice?

Starija životna dob

Zatajivanje srca u starijoj životnoj dobi – 1. dio                                          

Vrijeme čitanja članka: 2 minute Zatajivanje srca (ZS) je klinički sindrom koji označava slabljenje srčane funkcije koje nastaje zbog strukturnih i funkcionalnih promjena srca. Najčešći simptomi koji se javljaju kod kroničnog ZS su umor, zaduha, kratkoća daha, oticanje potkoljenica, u težim slučajevima gubitak tjelesne mase, bolovi u grudima, poremećaji svijesti. Starenjem populacije raste incidencija ZS, ali raste i morbiditet i […]

Inzulinska rezistencija

Upućuju li ovi nalazi na inzulinsku rezistenciju?

Iz iste kategorije

Epidemiologija

Covid -19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 3 minute U Hrvatskoj je do 19. travnja od Covida-19 oboljela 1.871 osoba, umrlo je 47, a oporavilo se 709 osoba. Stopa smrtnosti iznosi 2,5 %..

Epidemiologija

Pandemija bolesti Covid-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Pandemija bolesti Covid-19 do 13. travnja 2020. godine proširila se u 210 zemalja svijeta….

Epidemiologija

COVID-19 – nova bolest i novi virus koji su promijenili svijet

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Od 31. prosinca 2019. godine kada je službeno u Kini registriran prvi oboljeli od nove bolesti kasnije nazvane COVID-19 do 5. travnja 2020., kada pišem ovaj tekst, pandemija se prošila u 208 zemalja širom svijeta.

Epidemiologija

Jezik

Epidemiologija

Kasalj

Epidemiologija

Novi koronavirus SARS-CoV-2 i bolest COVID-19

Vrijeme čitanja članka: 3 minute Koronavirusi, pa i novi koronavirus prenose se sekretom dišnih puteva, kapljično ili indirektno dodirom zagađenih površina, rukovanjem nakon dodirivanja očiju, nosa, ustiju…

Epidemiologija

O cjepivima i cijepljenju

Vrijeme čitanja članka: 5 minute Cijepljenje ili vakcinacija je postupak primanja cjepiva s ciljem stvaranja imuniteta ili obrane organizma od određenih uzročnika zaraznih bolesti.

Epidemiologija

Prehlada i vitamin C

Vrijeme čitanja članka: 4 minute Redovito uzimanje vitamina C kao dodatka prehrani ne smanjuje učestalost prehlada kod odraslih, ali može pomoći u trajanju i težini prehlade