Spermiogram

Pošovanje,

na nalazu spermiograma koji sam dva puta radio sve je uredno, osim leukocita. Prvi put ih je bilo 5, a drugi put 8.

Radio sam spermokulturu, na nalazu piše nisu izolovane patološke bakterije i gljivice.

Šta biste mi Vi preporučili, što dalje da radim.
Ako treba, mogu Vam napisati sve sa spremiograma, kako piše u oba slučaja. Hvala unaprijed.

23.1.2020

Odgovara

prim. dr. sc. Ante Reljić dr. med., spec. urologije, subspec. urolitijaze i urološke onkologije

Nalaz spermiograma se radi sa ciljem procjene plodnosti, dakle broj i konc. spermija,  njihova morfologija, pokretljivosti itd. On NE SLUŽI bakteriološkoj analizi i stoga je broj leukocita u spermiogramu relativno nebitna stavka, a osobito ako se radi o vrlo malom broju – i 5 i 8 je vrlo mali broj.

Bakteriološki pregled sjemena (spermokultura) nije ukazala na nikakavu prisutnu infekciju.

Budući da simptome nikakvih tegoba nemate, ili barem o tome ne pišete, ne mogu zaključiti o potrebi daljnjih koraka. Ako zaista nema nikakave značajne tegobe (jaka bol, visoka temperura, nemogućnost mokrenja, oteklina i crvenilo, krvavi urin …) – nisu potrebne nikakave dalje mjere.

Srdačno, najbolje želje 

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.