Važnost zdravlja usta i zubi

Vrijeme čitanja članka: 2 minute

Kao što se pjesnički može reći da su oči zrcalo duše, tako se može kazati da je oralno zdravlje pokazatelj cjelokupnog zdravstvenog stanja. Nije bez razloga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti naglasak.

Kao što se pjesnički može reći da su oči zrcalo duše, tako se može kazati da je oralno zdravlje pokazatelj cjelokupnog zdravstvenog stanja.
Nije bez razloga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti naglasak stavljen na oralno i reproduktivno zdravlje. To je dokaz njihove važnosti za cjelokupnu zajednicu.
U svom svakodnevnom radu obiteljski liječnik se koristi nečim tako jednostavnim a tako korisnim postupkom – pregledom usne šupljine i ždrijela.
Kao što nam je nečiji pogled indikativan za opće zdravstveno stanje, još više detalja o procesima koji se zbivaju u nečijem organizmu,  govori pogled u usta.
Oralno zdravlje ili bolest može biti uzrok ili posljedica drugih bolesti.
Liječniku lako izmiču problemi zagriza ili nesimetričnog opterećenja temporomandibularnih zglobova, pa liječi glavobolju. Psihičke tegobe i bolesti s druge strane, stvaraju probleme žvačnog aparata te stvaraju začarani krug.
Lijekovi mogu pomoći u rješavanju na primjer caklinske erozije na način da liječimo želučani refluks. S druge strane mnogi lijekovi djeluju i na usnu šupljinu pa dolazi do problema sa sluznicom ili do klimanja pa i ispadanja zubi. Alergija na neke lijekove se može pokazati samo na sluznici usne šupljine.
Mnoge bolesti se odražavaju na način da uzrokuju poremećaje u ustima. S druge strane svjesni smo o mnoštvu bolesti kojima je uzrok problem u usnoj šupljini.
Insuficijentno zubalo je uzrok lošeg žvakanja i loše probave, pa posredno i oslabljenog zdravlja. Upale u ovom području moguća su žarišta.
Mogućnost žvakanja i navika žvakanja hrane je sve veći problem. Usmjerenost na hranu koja se ne mora žvakati znači obilno unošenje rafiniranih ugljikohidrata i masnoća, a premalo balastnih tvari.
Pitanje oralnog zdravlja je izuzetno veliko za dijabetičare. Bez kvalitetne prehrane nema ni dobrog liječenja dijabetesa, a s druge strane dijabetes stvara probleme u usnoj šupljini. Kako dijabetičaru savjetovati da jede integralne žitarice, povrće termički minimalno obrađeno, voće sa što manje šećera, ako on to ne može gristi?
Naravno da je lakše progutati bananu, grožđe, zrelu breskvu ili sočnu naranču nego zelenu jabuku, bademe  ili primjerice rogač, koje ipak moramo više žvakati.
Svi ćemo se sjetiti važnosti redovite kontrole HbA1c, očne pozadine,  funkcije bubrega, pregleda stopala i drugih pokazatelja zdravstvenog stanja dijabetičara.
S druge strane još je važnije održavanje zdravlja usta i zubi baš zbog  njegovog utjecaja na mogućnost adekvatne dijetetske prehrane.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.

Povezane teme

Spermiokultura

Što govori nalaz spermiokulture?

Hospitalne mokraćne infekcije

Hospitalne mokraćne infekcije

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteInfekcija mokraćnog sustava najčešće nastaje fekalnom florom (npr. bakterijom iz crijeva – Escherichia coli) u izvanbolničkoj populaciji. Nasuprot tome postoje tzv. bolničke ili hospitalne infekcije mokraćnog sustava. Hospitalnom infekcijom smatra se svaka ona infekcija koja nije postojala prije hospitalizacije, a nastala je kao posljedica nekog dijagnostičkog ili terapijskog postupka. Svaka veća bolnica ima svoju službu […]

Pretilost

Pretilost kod djece

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaPretilost je multifaktorska bolest koja nastaje pod utjecajem genetskih i metaboličkih čimbenika, socio-kulturološke sredine, okoliša i loših životnih navika. Radi se o nesrazmjeru između povećanog unosa energije i smanjenju potrošnje zbog čega se višak energije pohrani u obliku masti i zato razlikujemo povećanu TT i pretilost. Pretilost i prekomjerna TT u djece u stalnom su […]

Urin

Inkontinencija kod muškaraca

Vrijeme čitanja članka: < 1 minutaInkontinencija urina kod muškaraca češće se javlja u starijoj životnoj dobi i često je povezana s bolestima prostate. Svaki četvrti muškarac stariji od 70 godina ima određeni tip inkontinencije urina. Inkontinencija urina se može klasificirati kao statička, urgentna, miješana, paradoksna, kontinuirana i funkcionalna. U liječenju inkontinencije urina važno je liječiti bolesti udružene s nastankom inkontinencije […]

Trudnoća

Trudnoća i postpartalno razdoblje – 2. dio

Vrijeme čitanja članka: 2 minuteStudije o dugoročnim učincima in utero izloženosti SIPSS-u na pojavu poremećaja autističnog spektra i poremećaja pažnje/hiperaktivnosti dale su proturječne rezultate. Dok neki sugeriraju umjereno povećan rizik za ove poremećaje, drugi nakon kontrole težine majčinog psihičkog poremećaja i genetske predispozicije nisu pokazali takvu povezanost. Što se tiče inhibitora ponovne pohrane serotonina i noradrenalina kao što su […]

Urin

Molim vas objašnjenje sljedećeg nalaza i prijedlog kako dalje postupiti