Bolesnicima s epizodičkom ili kroničnom migrenom u kojih su primijenjena barem dva nespecifična profilaktička lijeka (npr. propranolol, duloksetin… ) ali su izostavljena zbog neučinkovitosti ili nuspojava ili ih nije bilo moguće primjeniti zbog drugih postojećih bolesti.
Kojim bolesnicima s migrenom treba prepisati monoklonska protutijela na CGRP i CGRP receptor u profilaktičkom liječenju migrene?
Bolesnicima s epizodičkom ili kroničnom migrenom u kojih su primjenjena barem dva nespecifična profilaktička lijeka (npr. propranolol, duloksetin… ) ali su izostavljena zbog neučinkovitosti ili nuspojava ili ih nije bilo moguće primjeniti zbog drugih postojećih bolesti. Za kroničnu migrenu osim oralnih profilaktika dolazi u obzir i prethodna neuspješna aplikacija botulin toksina A.
Što kad bolesnik već uzima neki nespecifični profilaktički lijek koji je neučinkovit?
Ukoliko se radi o epizodičkoj migreni (do 14 dana mjesečno) tada je potrebno prilikom uvođenja monokloskih protutijela taj lijek izostaviti. Ako bolesnik ima kroničnu migrenu (više od 15 dana mjesečno) tada u prvih par mjeseci potrebna je istovremena primjena oba lijeka, te u slučaju učinkovitosti monoklonskih protutijela izostaviti nespecifičnu profilaktičku terapiju a nastaviti s monoklonalnim protutijelom. U bolesnika s kroničnom migrenom u kojih je primjenjen botulinski toksin te se pokazao neučinkovit, preporučuje se prije primjene monoklonskih protutijela izostaviti primjenu istog.
Koliko dugo se primjenjuju monoklonska protutijela?
U bolesnika s epizodičnom i kroničnom migrenom ti lijekovi se primjenjuju između 6-12 mjeseci.
U kojih bolesnika su CGRP- monoklonska protutijela kontraindicirana?
Ne smiju se primjenjivati CGRP-monoklonska protutijela u trudnica i dojilja, u osoba koje prekomjereno konzumiraju alkohola ili droge, bolesnika s teškim psihičkim poremećajem te kod kardioloških bolesnika i onih koji su preboljeli moždani udar.
Je li potrebno monitorirati neutralizirajuća protutijela u bolesnika koji su na terapiji CGRP- monoklonskim protutijelima?
Nije potrebno monitoriranje protutijela u kliničkoj praksi.
1.10.2019