Je li moguće da imam vrtoglavicu zbog unutarnjeg uha?
Poštovanje, unazad nekoliko mjeseci mi se povremeno javi neka vrsta vrtoglavice (osjecaj ljuljanja kao na brodu, posebno dok su oči zatvorene) za vrijeme spavanja ili ležanja. To me obično probudi iz sna i neda mi dalje zaspati. Javlja se svaka 2-3 tjedna i traje 3-4 dana. Imam tinitus u lijevom uhu i osjecam blagu zacepljenost ušiju. Radio sam msct sinusa i prisutna je zadebljana sluznica nosa. Dali je moguće da se to javlja zbog unutarnjeg uha ili je nešto drugo u pitanju? Hvala
16.7.2024
Odgovara
prof. dr. sc. Nataša Klepac dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist neurodegenerativnih bolestiPoštovani hvala Vam na pitanju. Vrtoglavica je subjektivan osjećaj vrtnje svog tijela ili okoline. Bolesnici ovaj osjećaj često opisuju kao okretanja prostorije ili predmeta oko njih. Vrtoglavica je simptom a ne bolest sama po sebi. Može biti rezultat brojnih različitih stvari, od kojih su neka ozbiljna a neka spontano prolaze sama po sebi. Pri pokretima glave često se pogoršava a može početi nekoliko sekundi nakon određenog pokreta glave ili promjene položaja tijela.
Neke vrste vrtoglavice će se dogoditi samo jednom, a neke će se nastaviti ponavljati dok se ne pronađe uzrok.
Vrtoglavica može biti rezultat problema s unutarnjim uhom, koje kontrolira ravnotežu i tada se naziva periferni vertigo. Ukoliko je vrtoglavica rezultat promjena u samom mozgu ili moždanom deblu radi se o centralnoj vrtoglavici. Brojni su uzroci periferne vrtoglavice poput benignog pozicijskog paroksizmalnog vertiga, upale uha, upale vestibularnog živca. Uzroci centralne vrtoglavice su moždani udar, traumatska ozljeda mozga, infekcija, tumori ili multipla skleroza.
Vrtoglavice se često dijagnosticira klinički uz temeljitu anamnezu i klinički pregled.
Određeni klinički testovi poput Dix-Hallpike manevra (pacijenti se brzo spuštaju iz sjedećeg položaja u ležeći položaj), mogu biti od pomoći pri procjeni vrtoglavice. Ponekad je potrebno napraviti i audio vestibularno testiranje (testiranje sluha i ravnoteže). Kod sumnje na centralni uzrok vrtoglavice potrebno je napraviti i MR mozga.
Najčešći uzrok vrtoglavice je benigni pozicijski paroksizmalni vertigo ili BPPV. Ovo stanje se javlja iznenada, bez upozorenja (paroksizmalno) pri specifičnim položajima glave (pozicijski) te najčešće spontano prolazi (benigni). Nastaje pri poremećaju centra za ravnotežu koji se nalazi u unutarnjem uhu. Posljedica je stvaranja sitnih čestica (kristala) koji uzrokuju osjećaj vrtnje. Javlja se vrlo često u osoba bilo koje životne dobi. Karakteristično je da različiti pokreti glave izazivaju vrtoglavicu koja se pri mirovanju smiruje. Postoje i drugi uzroci vrtoglavice, uključujući ozljede glave, moždani udar, infekcije, poremećaje unutarnjeg uha. Vrtoglavica često prolazi sama od sebe. U slučaju jake mučnine mogu se ordinirati lijekovi protiv mučnine koji pomažu u uklanjanju simptoma, ali neće spriječiti napade vrtoglavice. Liječenje s ovim lijekovima ne bi trebalo trajati više od nekoliko dana. Postoji nekoliko vježbi koje mogu ublažiti nelagodu vrtoglavice, a one uglavnom uključuju održavanje određenog položaja glave.
Nadam se da sam Vam pomogla s odgovorom. Želim Vam svako dobro.
Vaše pitanje je odgovoreno.