Da li da radim testove za alergiju?

Dvije godine se borim sa bolnim osipom,vodenim sitnim plikovima i užasno svrbi za koji sam ustanovila da se pojavljuje nakon konzumacije brašna odnosno glutena.Sama sam krenula na bezglutensku prehranu i simptoma više nemam.Napravila sam alergotestiranje prošli tjedan koji nije pokazao alergije.Bez glutena sam dva mjeseca.Dali sam pogriješila?Čini mi se da je zbog bezglutenske dijete alergotest negativan.Koliko je pametno uvesti gluten u prehranu i ponoviti alergotestiranje?Koliko dugo trebam konzumirati hranu sa glutenom da testiranje bude vjerodostojno odnosno da potvrdim ono što su činjenice?Dali je mjesec dana dovoljno?Dali bi bilo dobro u tom periodu napraviti i test za Igee iz krvi i za celijakiju?

25.4.2022

Odgovara

mr. Klaudija Šebetić dr. med., spec. dermatovenerologije

Poštovana,
ne znam da li ste bili na pregledu kod dermatologa radi osipa i dali samoinicijativno radite navedene pretrage. kako se radi o skupim i vrlo specifičnim pretraga preporučila bih Vam da Vas u dijagnostici vašeg osipa vodi dermatolog. Uz problem s glutenom može se javiti jedan osip koji može biti uporan( Dermatitis herpetiformis Duhring) koji se dijagnosticira ponekad i biopsijom kože. No ako se želite ponovo testirati peporučila bih da kroz mjesec dana uvedete gluten u prehranu i da tada napravite testiranje na celijakiju

Vaše pitanje je odgovoreno.

Imate pitanje vezano za zdravlje?

Konzultirajte se s našim stručnim timom.