Kako da ublažim neugodno bockanje u nozi i pratima ruku?
Poštovana,
već dulje vrijeme osjećam bockanje na prstima ruku i nogu. Također imam bolove u kralježnici.
Zanima me, koje pretrage bih trebala napraviti i kako ublažiti neugodno bockanje.
Hvala.
Lijepi pozdrav.
17.3.2025
Odgovara
prof. dr. sc. Nataša Klepac dr. med., specijalist neurologije, subspecijalist neurodegenerativnih bolestiPoštovani hvala Vam na pitanju. Tegobe koje ste opisali u neurologiji se nazivaju parestezijama. Parestezije se odnose na subjektivan doživljaj gubitka osjeta određenog dijela tijela i drugim drugim promjenama osjeta, poput osjećaja probadanja ili pečenja. Mogu se pojaviti duž pojedinog živca s jedne strane tijela, ili se mogu javljati simetrično, s obje strane tijela. Osjećaj može biti prisutan u jednom dijelu tijela ili u čitavom tijelu.
Parestezije u potkoljenici ili stopalu izuzetno su česti. Živci u tom dijelu tijela stisnu se dok osoba sjedi, gušeći dotok krvi u to područje, što uzrokuje parestezije. Ovo je privremeno stanje koje nestaje pri ustajanju kada se omogući normalan protok krvi. Slično tome, tijekom intenzivnog vježbanja postoje mnogi čimbenici koji mogu inhibirati protok krvi u stopalima ili potkoljenicama i izazvati parestezije. Parestezije potkoljenica tijekom trčanja ili vježbanja prilično je česta i trebala bi brzo nestati sama od sebe. Ponekad parestezije mogu biti povezane i s ozbiljnim stanjem poput oštećenja živca, iritacije ili kompresije. Kada se parestezije jave izolirano, bez drugih simptoma, to obično ne predstavlja hitno stanje.
Budući da parestezije mogu biti posljedica različitih čimbenika, dijagnostička obrada je često vrlo opsežna kako bi se utvrdio uzrok tegoba. Dijagnostička obrada uključuje uzimanje detaljnih podataka o tome gdje se javljaju tegobe, koliko dugo traju, što ih provocira te je bitno vidjeti koje sve lijekove osoba uzima kao i popratne bolesti. Fizikalni pregled vrlo često obuhvaća i procjenu neuroloških funkcija. Ponekad za postavljanje dijagnoze mogu biti potrebne daljnje pretrage. To uključuje MR ili CT snimke mozga kao i laboratorijske pretrage poput kompletne krvne slike, elektrolita, testova bubrežne funkcije, mjerenje glukoze, test razine vitamina B12, hormone štitnjače i drugo. Svakako bi bilo uputno da se javite svom liječnik obiteljske medicine i to s njim raspravite. Nadam se da sam Vam pomogla s odgovorom, želim Vam svako dobro.
Vaše pitanje je odgovoreno.